Audi, Elektrikli SUV'nin Test Sürüşlerine Başlıyor • Onur Test Sürüşünde!

Alman lüks otomobil üreticisi Audi, tamamen elektrikli SUV modelinin ilk prototipini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Markanın yeni SUV modeli, lüks bir otomobilin iç hacmi ve konforunu günlük kullanıma uygun bir menzil ile birlikte tamamten elektrikli bir SUV modelinde birleştirilecek. Audi, yeni modelin seri üretimine başlamadan önce 250 test otomobilini dünyanın dört bir yanında en zorlu koşullarda test edecek.

Markanın e-tron prototipi, Audi’nin ürettiği ilk elektrikli otomobilin bir ön izlemesi olma özelliğini taşıyor. Şimdilik dış tasarımı kamuflaj ile gizlense de, Audi’nin tam elektrikli SUV modeli geniş bir bagaj hacmi ve 5 kişinin rahatça seyahat edeceği geniş ve lüks bir iç mekan sunuluyor. Uzun yolculuklar da yapmaya olanak tanıyacak bir menzile sahip olması beklenen Audi’nin tam elektrikli SUV modeli, gelişmiş şarj seçenekleri sayesinde performanstan da ödün vermiyor.

Seri üretim Audi e-tron versiyonları azami 150 kW kapasiteye sahip hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebilecek. Audi’nin tamamen elektrikli SUV modelinin yola tekrar koyulması için 30 dakika gibi oldukça kısa sürecek bir şarj yeterli olacak. Markanın efsanevi quattro dört tekerlekten çekiş sistemini de yeni bir boyuta taşıyacak olan elektrikli otomobil prototipi, bu sayede her türlü zeminde güçlü bir performans sunacak.

Markanın ilk tümüyle elektrikli modelinin, şirketin geleceği için bir kilometre taşı niteliğinde olduğunu söyleyen Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Dört kapılı Gran Turismo, Audi e-tron Sportback konseptinin seri üretim versiyonu ve bu sportif SUV’yi takip edecek yeni bir kompakt ile 2020 yılına dek ürün gamımıza üç adet tümüyle elektrikli otomobil eklenecek. 2025 yılına kadar ise tüm segmentler ve konseptler genelinde 20’nin üzerinde elektrikli ve hibrit model piyasaya süreceğiz” şeklinde konuştu.

4 kıtada 5 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü

Markanın tümüyle elektrikli SUV modeli, bu yılın sonunda gerçekleşecek lansmanı öncesinde tam 4 kıtada test edilecek. İskandinavya’nın dondurucu soğuklarından kavurucu Afrika sıcaklarına, Asya’nın yüksek rakımlı bölgelerinden dünyanın en ünlü yarış pistleri arasında yer alan Nürburgring pistine ve Çin’in kalabalık şehirlerinin sıkışık trafiğinden Amerika’daki otoyollara kadar yeni elektrikli otomobilin ne kadar dayanıklı olduğu en zorlu koşullar altında gerçekleşecek amansız test sürüşleri ile kanıtlanacak ve gerekli güncellemeler yapılacak.

Testlerde kullanılacak yaklaşık 250 Audi e-tron prototipi, toplamda 85.000 saat sürüş ile 5 milyon kilometre, yani dünyanın çevresinde 125 kez dönmeye eşdeğer bir mesafe kat edecek.