Makyajlı Astra Almanya'da Teste Çıktı • Onur Test Sürüşünde!
2017 yılında PSA Grubu’na satılan Opel için 2019 yılı yoğun geçecek gibi görünüyor. Opel’i General Motors’dan 2.2 milyar Dolara satın alan Fransız firma, Opel’in ciddi düşüşüne bir son vermeyi umuyor. Corsa ve Mokka X gibi 2019 model makyajlı Astra’da PSA Grubu platformunda üretilecek.
Astra için Opel’i ipten alacak model olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şayet günümüzde Astra, Avrupa’da Corsa ve Insignia’dan daha fazla satmayı başarıyor. Tabii ki Astra’nın daha güzel günler gördüğü de olmuştu.
Avrupa’da 2016 yılında 250.410 adet satan Astra, 2017 yılını ise 216.515 adet ile kapattı. Avrupa’nın otomobil tercihlerinde aslan payını SUV ve crossover modelleri alsa da, hala C segmentindeki çekişme devam ediyor. Almanya’da test sürüşü sırasında görüntülenen 2019 makyajlı Astra’dan çok büyük değişiklikler beklemememiz gerektiği kesin.
Erken prototip test araçlarından olan bu makyajlı Astra, büyük ihtimalle yeni motor seçeneğinin denendiği bir otomobil. Göze çarpan ön ızgara da, performans modeli GSi’dakini hatırlatıyor. Dedikodulara göre PSA, kendi turbo motorlarını makyajlı Astra’da kullanmak istiyormuş. GM platformundaki Astra’nın PSA fabrikasında işlenmesi de gerçekten çok ama çok zor olacaktır.
Dış tasarımda minimal değişiklikler geçirecek gibi dursa da, 2019 yeni Astra’nın IntelliLink sisteminde ve bazı sürüş yardımcılarında teknolojiyi bir tık ileriye taşıyacağı düşünülüyor.
LED farlar, trafik işareti algılayıcı, şerit değiştirme uyarısı, acil durum freni gibi birçok teknoloji ile Opel Astra gerçekten diğer C segmenti otomobillere göre fazlasıyla donanımlı. 2015 yılında Euro NCAP’dan 5 yıldız alan Opel Astra, makyajlı versiyonda aynı güvenlik standartlarını koruyor.