Yeni Ibiza Cupra üretilmeyecek mi? • Onur Test Sürüşünde!

Ibiza, Leon ve şuan üretim hattında ki diğer modellerle kıyaslandığında SEAT’ın en geleneksel modeli durumunda. Ancak ne yazık ki Ibiza’nın 5. nesli, muhtemelen Cupra formunda bir hot-hatch model içermeyecek. Elbette bizde sizlerle birlikte yeni Ibiza Cupra için “Ama neden?” sorusunu sorduk.

İşte cevabı;

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da düzenlenen basın toplantısında SEAT’ın ürün iletişim sorumlusu; “Yeni Ibiza Cupra gibi akılda yer eden spor modellere olan ilginin yok olduğunu söyleyemesek de, trendin bu yönden uzaklaştığı bir gerçek” açıklamasını yaptı. Motor1’e konuşan Antonia Valdivieso “Cupra’yı Leon gibi daha üst düzey modeller için elimizde tutacağız” sözlerini ise açıklamasına ilave etti.

Elbette konu hakkında düşündüğümüzde bu durum şaşırtıcı. Bir yandan Ford Fiesta yüksek torklu 3 silindirli bir turbo motor kullanmakta, Renault ve Peugeot Clio RS ve 208 GTi gibi modellere sahip ve diğer yandan yeni Polo’nun bir GTI ilavesi alması kesinken SEAT neden böyle yapıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle Volkswagen’in “Dieselgate” emisyon skandalı sonrasında imajını toparlamak zorunda kaldığını unutmayalım.

Hepsi bu kadar da değil. Markete bakarsanız SEAT’ın bir steyşın yada 3 kapılı Ibiza da planlamamakta olduğu görülmekte. Bu bilgiler ışığında 2017 SEAT Ibiza’nın 5-kapılı bir hatch olacağı anlaşılmakta.

Ibiza 94 beygir üretebilen 1.0 litre hacminde 3 silindirli TSI bir motor seçeneğiyle başlarken, tamamen yeni 1.5 TSI Evo (148 hp) ve 1.6 litrelik TDI (108 hp)’de sizleri bekliyor olacak. 5 ileri manuel şanzıman, otomatik viteste ise 6 ileri DSG şanzımanda Ibiza severler ile buluşacak.