Yeni Lamborghini Urus: 641 beygirlik Süper SUV (Resmi Görseller)

Lamborghini artık resmen SUV segmentine dönüş yaptı! Merakla beklenen ve geçtiğimiz günlerde buradan duyurduğumuz yeni Lamborghini Urus, SUV segmentindeki tüm rakiplerine toz yutturmak için geliyor.

4.0 litrelik V8 motora sahip olacak yeni Lamborghini Urus, Aventador ve Huracan modelleriyle yarışacak bir performans sunacak.

Yeni Lamborghini Urus

641 beygir ve 850 nm tork gibi çılgın bir güç üretecek yeni Lamborghini Urus, 0-100 km/s hıza 3.6 saniyede, 200 km/s hıza ise sadece 12.8 saniyede çıkacak. Maksimum hızı 305 km/s olarak açıklanan yeni Urus’un önümüzdeki dönemde plug-in hybrit motor seçeneği de gelecek.

Yeni Urus’un elektro-hidrolik kontrollü 8 ileri otomatik şanzımanı üretilen gücü 4 tekerleğe iletirken, tork konverteri de çift turbolu V8’in tepkilerini arttırmak için çalışacak. 40/60 tork dağılımına sahip Urus, ihtiyaca göre ön tekerleklerdeki torku maksimum %70’e, arka tekerlerdeki torku ise maksimum %87’ye çıkarıyor.

Yeni Lamborghini Urus

Urus, harekete geçmesiyle birlikte Strada, Sport, Corsa, Neve (kar), Terra (off-road), Sabbia (kum) ve son olarak kişiselleştirilebilir Ego’da dahil olmak üzere 6 farklı sürüş modu sunuyor. Ego. Neve, Terra ve Sabbia modları Süper SUV’nin yerden yüksekliğini arttırırken, Strada, Sport ve Corsa modları otomobilin performansını şehir içi ve sportif sürüş için optimize edecek.

Yeni Lamborghini Urus

Performans ve motorun yanı sıra inanılmaz agresif bir görünümü olan yeni Urus’un tasarımına da değinelim. Lamborghini Urus, 5,112 mm uzunluk, 2,016 mm genişlik ve 1,638 mm yükseklik ile oldukça iri bir SUV. Karşılaştırmak gerekirse, Mercedes-Benz GLE Coupe 4,918 mm uzunluk, 2,003 mm genişlik ve 1,720 mm yükseklik sunuyor. Aks mesafesi de 3,003 mm ile rakiplerinden daha uzun olan Urus’un ağırlığı ise aynı platformu (MLB EVO) kullandığı kuzeni Cayenne Turbo’dan bile daha hafif: 2.200 kg.

Geometrik kaput çizgileri, geniş hava girişleri ve LED Y formundaki gösterişli farları ile aslında gerçek bir süper spor otomobile benziyor. Arka tarafta ise düşük tavan çizgisi, çerçevesiz camlar ve güçlü omuzlar ve Y şeklindeki stop grubu göze çarpıyor. Lamborghini yarış otomobillerinden esinlenen arka difüzor ve entegre dörtlü egzoz çıkışı, tasarım resitalini tamamlıyor.

Yeni Lamborghini Urus

Etkileyici dış tasarımın etkisini atlatıp iç tasarıma geçtiğimizde ise pek de farklı bir görüntüyle karşılaşmıyoruz. Dış tasarımdaki şaşkınlığı aynısı! Hem lüks hem de performansa yönelik unsurlar bulunduran iç tasarımda, köşeli havalandırma çıkışları, dijital gösterge paneli ve konsolun ortasında bir yolcu uçağının gaz kumandalarını andıran 3 dev kontrol  kolu bulunuyor. Park sensörü, titreşim önleyici direksiyon, kazaları önlemeye yardımcı PreCognition önsezi sistemi ve 12 yönlü elektronik sürücü ve yolcu koltukları gibi teknolojilerde yeni Urus’ta kullanılmış. Urus’un bir SUV olduğu gerçeğini düşünerek, Lamborghini 616 litrelik oldukça başarılı bir bagaj hacmi de sunuyor.

Avrupa’da 172.000 €’dan başlayan fiyatlarla satılacak yeni Lamborghini Urus’un bahar 2018’den itibaren teslimatlarına başlanması planlanıyor. Urus’un Türkiye’de 2.5 milyon TL’nin üzerinde bir fiyata satılacağını düşünüyorum.