2019 Toyota RAV4: Artık Daha Etkileyici • Onur Test Sürüşünde!

Toyota, SUV segmentindeki başarılı modeli RAV4’ü baştan aşağı yeniledi. Yeni modeli New York Otomobil Fuarı’nda örücüye çıkaran Toyota, 2019 Toyota RAV4 ile mevcut modelin sıkıcı tasarımından bu sefer kurtulmayı başarmış.

Yıl sonuna doğru ilk olarak Amerika’da satışa sunulması beklenen 5. jenerasyon 2019 Toyota RAV4, Avrupa’da ve ülkemizde ise 2019’ın ilk aylarında, bir bilgiye göre 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunulacak.

Fiyat ve satış tarihi gibi detaylar henüz kesinleşmese de, markanın yeni platformu TNGA’in kullanıldığı yeni 2019 Toyota RAV4, lastik izini fazla arttırmadan iç tasarımda daha geniş bir alan sunmayı başarmış. Yeni platform ile birlikte otomobilin manevra kabiliyeti ciddi oranda arttırılmış ve boyutları büyüyen model neredeyse tamamen metal levhalar ile kaplanmış. XSE, Limited ve Adventure olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle Amerika’da satışa sunulacak 2019 Toyota RAV4‘ün, Avrupa’ya ise kaç donanım seviyesiyle geleceği belirsizliğini koruyor.

Daha keskin karakter çizgileri, köşeli LED ön farlar, yukarıda konumlu atak ön ızgara yeni RAV4’ü daha ilginç gösteriyor. Hiçbirşey gibi Toyota RAV4’de kusursuz değil. Özellikle arka tasarı çok sıkıcı ve Volkswagen Tiguan’ı andırıyor.

2.0 ve 2.5 litrelik Güçlü Motorlar

Ülkemizde satışa sunulacak 2019 yeni Toyota RAV4’ün ilk aşamada atmosferik 2.0 litrelik benzinli ve 2.5 litrelik hibrit motor seçenekleriyle getirilmesi bekleniyor. Benzinli modelde mekanik 4 tekerlekten çekiş sistemi, hibrit modelde ise elektrikli 4 tekerlekten çekiş sisteminin kullanılması bekleniyor. Toyota markasının Türkiye stratejisi doğrultusunda 2.0 litrelik benzinli motor seçeneğinin getirilmeyeceğini, 2.5 litrelik hibrit motor seçeneğinin satış rakamlarında bir elin parmağındaki rakamı geçemeyeceğini ve Toyota’nın 2019 Toyota RAV4 modelini ülkemizde yalnızca 1.6 litrelik dizel motorla satışa sunacağını düşünüyorum.

Toyota RAV4, markanın Avrupa’da en çok sattığı modeller arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da 927.060 otomobil satan Toyota, 112.537 RAV4 sattı. Satılan RAV4’lerin yarısından fazlası (58.612 adet) hibritti. Geçen yıl Toyota RAV4’ü geçen modeller ise coupe formu ile Türkiye’de üretilen C-HR crossover, Yaris ve Auris oldu.

Normalde özel ilgim olmayan bir marka olan Toyota, kardeş markası Lexus modellerine benzer tasarıma sahip 2019 Toyota RAV4, bu sefer özellikle Türkiye’de çok daha başarılı olacak gibi görünüyor.