FIAT Punto, Çarpışma Testinden "0" Yıldız Alan İlk Otomobil! (VİDEO)

Artık eskimeye başlayan Fiat Punto, Avrupa standartlarında gerçekleştirilen EuroNCAP çarpışma testlerinden “0” yıldız alan ilk otomobil oldu!

2005 yılından bu yana satışta olan ve artık günümüze ayak uydurmakta zorlanan Fiat Punto, EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen 2017’nin yılı çarpışma testinde bir rekora imza atarak bugüne kadar çarpışma testine katılan tüm otomobillerin önüne geçti. Fiat Punto, sıfır yıldız almayı başaran ilk otomobil oldu.

Yetişkin ve çocuk yolcu ile yaya koruması başlıklarında 2 yıldız almayı başaran Fiat Punto, sürüş yardımcıları ve çarpışma önleme sistemleri olmadığı için genel ortalamada “0” yıldız aldı.

 

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen: “Aslına bakarsanız bu, otomobil üreticilerinin eskiden yeterli olan ancak günümüz güvenlik yeterliliklerini karşılamayı bırakın, yakınından bile geçemeyen otomobilleri satmasına iyi bir örnek. Artık birçok otomobil birbirlerine yakın özellikler sunuyor ancak güvenlik hepsinde ön planda olmalı. Otomobil satın almayı düşünen herkesi en son çarpışma testlerine bakmaya ve tercihlerini 5 yıldız alan otomobiller arasında yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı kapsamında, Toyota Yaris, Alfa Romeo Giulietta, Ford C-Max ve Grand C-Max, DS3 ve Fiat Punto modelleri geçirdikleri makyaj operasyonunun ardından daha adil bir değerlendirme için tekrar teste tabii tutuldu.

5 yıldızı korumayı başaran Toyota Yaris dışında diğer tüm modeller 2017 yılının çarpışma testinde 3 yıldıza düştü. Yeni modelleri de test eden Euro NCAP, BMW 6 Serisi ve Jaguar F-Pace modellerine 5 yıldız verirken, 2. jenerasyon Dacia Duster‘da opsiyonel güvenlik ekipmanlarıyla birlikte 5 yıldız almayı başardı.