Hibrit Rekortmeni, Hilux'la Birinci • Onur Test Sürüşünde!

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, konjonktürel gelişmeler ve kur baskısına rağmen Toyota’nın 2017 yılını toplamda 45 bin 209 adetlik satışla tamamladığını açıkladı. Toplam pazarın 956.194’e ulaştığını belirten Bozkurt, geçen yıla kıyasla %2,8’lik bir daralmanın yaşandığını da belirtti.

Ali Haydar Bozkurt “Toplam pazarda yüzde 4,7’lik oranla ilk 7 marka içindeyiz. Aralık ayı satışlarımızda ise ilk 4 sıra içinde yerimizi aldık. Başta 26 bin 500 adet satışla Corolla olmak üzere, 6 bin 278 adet Toyota C-HR ve 4 bin 550 adetle segmentini lider olarak tamamlayan Hilux’ın bulunduğumuz konuma önemli katkısı var. Bundan daha önemlisi Türkiye pazarında sattığımız bütün araçların yüzde 72’sini ülkemizde üretiyoruz. Bu her açıdan ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor” dedi.

En Fazla Satılan Pick-up Hilux

Toyota’nın başarılı pick-up modeli Hilux‘un, 2017 yılını da 2016 gibi lider tamamladığını belirten Bozkurt, “Türkiye’de 2017 yılını 45 bin 209 adetlik satış ile kapatan Toyota’nın satışlarında Hilux da önemli rol oynadı. ODD verilerine göre; en yakın rakibinden 1023 adet daha fazla tercih edilen Hilux, 4 bin 550 adetlik satış adedi ve yüzde 23’lük pazar payıyla segmentinin birincisi olmayı başardı” diye konuştu.

Hibrit Rekoru Toyota’dan

Bozkurt, 2017 yılında değişen trendler doğrultusunda toplam Toyota satışlarını içerisinde hibrit satışlarının da büyük artış gösterdiğini belirten Ali Haydar Bozkurt şu açıklamayı yaptı: “2017’de 4 bin 110 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştirdik. Böylelikle toplam satışlarımız içindeki hibrit payı yüzde yüzde 9,1’e ulaştı. Bugün Türkiye’de satılan her 100 hibrit otomobilden 92’si Toyota markalı. Bilinirliğin artması için yaptığımız çalışmalar ile geçtiğimiz yıl 863 adet olan hibrit otomobil satışımızı yüzde 376 oranında artırmayı başardık”.

“ÖTV Güncellemesi Olumlu Yansır”

2018 yılı itibariyle yürürlüğe giren ÖTV matrahı güncellemesiyle birlikte kur etkisi ve model yılı değişikliğinin neden olduğu fiyat artışını bir nebze de olsa azaltmasının pazar için olumlu yönde etkili olacağını belirten Bozkurt şunları söyledi;

“Son bir yılda özellikle Euro’nun Türk Lirası karşısında yüzde 24 oranında değerlenmesi, otomobil fiyatlarının artacağı yönünde bir beklenti yaratmıştı. Yeni düzenleme ile birlikte gelen değişiklikler, müşterilerimiz açısından baktığımızda da olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kurların artmasıyla yeni yılda otomobil fiyatlarına gelebilecek muhtemel artışların bir miktar önüne geçecek olan bu düzenleme müşterilerimizin faydasına olacaktır.”