Skoda'nın Amiral Gemisi Superb 15 Yaşında! • Onur Test Sürüşünde!

Skoda’nın amiral gemisi modeli Superb, 15. yaşını kutluyor. Markanın 1930’lu yıllara dayanan “Superb” adını canlandırmasının üzerinden 15 yıl geçerken, marka bu modeli ile büyük başarılara imza attı.

Şuanda 3. nesli satışta olan Skoda Superb, 15 yıl boyunca dünya genelinde toplam 900 bin’in üzerinde satarken, Türkiye’de ise 22.155 adet satıldı.

Geniş iç mekan ve iddialı dış tasarımlar sunan model, özellikle son jenerasyondaki teknoloji ve güvenlik özellikleri ile Skoda’yı yeni ufuklara taşımayı başardı.

Ayrıca sıra dışı kalitesi ile de dikkat çeken Skoda Superb, bu sayede “Red Dot Tasarım Ödülü” aldı ve Türkiye dahil birçok ülkede “Yılın Otomobili” seçildi. Üretimine Mart 2015’te başlanan yeni Skoda Superb, bugüne kadar 100 bini geçen üretim rakamına ulaşarak başarısını bir kez daha tescillemiş oldu. Üç neslin toplam üretim adedi ise 900 bin adetin üzerine çıktı.

Skoda Superb

Türkiye’de bugüne kadar 22.155 adet satan modelin 3 nesli, son jenerasyonu ile 7.331 adet satmayı başardı. 3. nesil Superb, 2 farklı güçte 1.4 TSI benzinli, 2.0 TSI benzinli ve 2 farklı dizel motor seçeneği ile satılıyor. Skoda’nın amiral gemisi modelin 4×4 çekiş sistemine sahip versiyonu da ülkemizde satılıyor.

Geçmişten gelen miras

Skoda’nın lüks ve geniş otomobiller üretme geleneği, şirketin bu sektöre girişi kadar eski. 1907’de “Laurin & Klement FF”, orta Avrupa’nın ilk 8 silindirli otomobiliydi. 1920’lerdeyse lüks Skoda Hişpano-Suiza ISPANO-SUIZA, Çek Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Tomas Garrique Masaryk tarafından kullanıldı.

640 Superb, “Popular” modelinin platformu üzerine inşa edilen, 2.5 lt 6 silindirli ve 55 HP güç üreten bir motorla donatılmıştı. Araçta bağımsız süspansiyon sistemi kullanılmış, gövde dayanıklılığı, iç mekanda oturanların da en az sarsıntısıyla yolculuk etmesini sağlıyordu. Bu modelden sadece 200 adet civarında üretilmişti.