TÜRKİYE'DE YILIN OTOMOBİLİ HYUNDAI IONIQ OLDU!

Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye’de Yılın Otomobili ödülü, yeni sahibini buldu. Koreli otomobil üreticisinin Hibrit modeli Hyundai IONIQ, yapılan detaylı incelemelerin ardından verilen oylar ile Türkiye’de Yılın Otomobili seçildi.

OGD üyesi 76 otomotiv gazetecinin kullandığı oylar ile 3820 puan almayı başaran Hyundai IONIQ büyük bir zafer ile birinci oldu. Türkiye’de Yılın Otomobili ödülünü ilk yılda Renault Megane Sedan, geçtiğimiz yıl ise Skoda SUPERB kazanmıştı.

Yarışmanın ilk aşamasında 23 aday otomobil arasından jür üyelerinin oylarıyla en iyi 7 otomobil belirlendi. Finale kalan bu 7 model, Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı kritlerinin göz önünde bulundurulduğu ciddi bir sınavdan geçirildi.

“Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünün kazananını belirleyen ikinci aşamada ise Hyundai IONIQ aldığı puanlarla BMW 5 Serisi, Ford Fiesta, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo ve Volvo XC60 modellerini geride bırakmayı başardı. Birinci seçilen Hyundai IONIQ Hybrid, “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Türkiye’nin Otomobil Oscarı olarak adlandırılan Türkiye’de Yılın Otomobili ödülüne layık görülen IONIQ’in açıklandığı gecede, OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, bu ödülün otomobil tüketicileri için de yol gösterici olma özelliği taşıdığını belirtti.

Yarışmanın her aşamasında, finalistler arasında büyük bir çekişme olduğunu belirten Ufuk Sandık, “Objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Seçimimizin tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Üçüncü yılımızda bunu başarmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’de Yılın Otomobili ödülünü almak için sahneye çıkan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, otomotiv gazetecilerinin tercihinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Ödülü alan Berkel:

“Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Bugün çevreci otomobiller dünyayı yaşanabilir kılmak için çok önemli. Dünyayı korumamız gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımıza çok güzel bir dünya bırakmak için hibrit teknolojisi büyük bir önem taşıyor. Dünyayı nasıl güzelleştiririz ve nasıl temiz bir gelecek bırakırız biz otomotiv üreticileri olarak bunu düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.