Bu Volkswagen 44 Yılda 34 Milyon'dan Fazla Sattı! • Onur Test Sürüşünde!

1974 yılında doğuşundan bu yana Volkswagen için büyük bir başarı örneği olan ve 4. jenerasyonu itibariyle otomobil kullanıcıları için bir kıyaslama noktası kabul edilen model tahmin edebileceğiniz gibi: Golf.

VW Golf‘ün başarılı olduğunun en büyük kanıtı ise kuşkusuz ki bugüne kadar üretim bandından inen 34 milyon otomobil. Hatchback kasa tipiyle ülkemizde satışa sunulan VW Golf, sadece bu yıl tüm dünya genelinde 1 milyon satış rakamına ulaşmayı başardı.

Volkswagen bu satış rakamıyla ilgili: “Golf Hatchback Almanya ve tüm Avrupa’da segmentine öncülük eden modellerden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı. Avrupa’da satılan Golf estate modeli ise Golf ailesindeki en yüksek büyüme oranını yakalayarak geçen yıla kıyasla satışlarını %11’in üzerinde arttırdı.” açıklamasını yaptı.

Ancak Alman otomobil üreticisinin 2017 yılında satışlarını en çok arttıran modeli, Tiguan (Volkswagen Tiguan Test Sürüşü) oldu. Geçtiğimiz yıla kıyasla satışlarını %40 oranında arttıran Tiguan, dünya genelinde 730.000 müşteriyle buluştu. VW’in SUV modeline en çok rağbet gösteren ülkeler ise Almanya ve Çin oldu.

VW, Almanya’da MPV segmentinin liderliğini Touran modeliyle yine bırakmadı. Diğer Avrupa ülkelerinde de oldukça popüler olan markanın geniş aile aracı Touran, dünya çapında 150.000 adet satarak VW markası için ciddi bir gelir kaynağı oldu.

Henüz yıllık satış ve gelir rakamlarını açıklamayan Volkswagen Grubu, bakalım 2017’nin ilk 6 ayında liderlik koltuğuna oturan Renault-Nissan-Mitsubishi Ortaklığı’nı geçip ilk sıraya oturabilecek mi hep beraber göreceğiz. Benim tahminim ise Volkswagen Grubu’nun 2017 yılını birinci olarak kapattığı yönünde 🙂