Yeni ISUZU D-MAX, 1.9 litrelik Dizel Motor ile Türkiye'de Satışta

Isuzu’nun pick-up segmentindeki başarılı temsilcisi D-Max, vergi avantajlı motoru ile yenilenerek satışa sunuldu. Yeni Isuzu D-Max,rakipleri arasında tek olan 1.9 litrelik dizel motoru, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile selefiyle aynı gücü üretirken, daha düşük yakıt tüketimi, sessiz bir kabin ve konforlu bir sürüş vaat ediyor.

En üst donanım paketi olan V-Cross paketi ile satışa sunulan yeni Isuzu D-Max’ın diğer versiyonları ise 2018 yılı itibariyle Anadolu Isuzu tarafından Türkiye’de üretilip satışa sunulacak.

Arazi koşulları ve ağır yüklerde en çok ihtiyaç duyulan dayanıklılık ve güce sahip olan yeni Isuzu D-Max V-Cross, bu özelliklerini premium donanımları ve üstün sürüş konforu ile bir arada sunuyor. En üst donanım seviyesi V-Cross’ta LED gündüz farları, ısıtmalı ön koltuklar ve elektrikli sürücü koltuğu, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 8 hoparlör, 8″ D-Vision Multimedya sistemi, geri görüş kamerası, arka park sensörü, yokuş kalkış ve iniş asistanı gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor.

Yeni Isuzu D-Max, tek ve çift kabin seçenekleri ve 3 farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa sunuldu. İlk olarak tam donanımlı yeni Isuzu D-Max V-Cross modeli satışa sunulurken, baz donanımlı Isuzu D-Max V-Cross modeli ise 2018 yılında satılacak.

Yeni Isuzu D-Max modelinin 1.9 litrelik vergi avantajlı turbo dizel motoru, bir önceki modelde kullanılan 2.5 litrelik çift turbolu motorla aynı oranda güç sunarak 164 beygir üretiyor. Otomatik şanzıman ve 4×4 kombinasyonlu model 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlarken, güçlü motor 3.5 ton yük çekme ve 1 ton yük taşıma kapasitesi ile göz dolduruyor.

V şeklinde tasarlanan yeni ön tasarımı ve yüksek oturma pozisyonuyla sınıfının en iyi görüş açılarından birine sahip olan yeni Isuzu D-Max, arka koltuktaki yolcular için de başarılı bir diz mesafesi sunuyor.

Büyük Isuzu logosuna ev sahipliği yaparak dayanıklı görünümü pekiştiren ön ızgara, darbe emici yeni kaput tasarımı, ön tampon, LED gündüz farları, alaşım jantlar, 13 farklı dış renk seçeneği gibi detaylar, yenilenen D-Max’in dış tasarımda dikkat çeken yenilikler olarak göze çarpıyor.

İç tasarımı da daha konforlu bir yol ve arazi deneyimi sunmak için güncellenen yeni D-Max, yeniden tasarlanan gösterge paneli, orta konsola ve arka koltuklara yerleştirilen USB portları gibi detaylarla değişimin sadece dış tasarımla sınırlı kalmadığını gösteriyor.

Çift kabinli Isuzu D-Max modellerinde oturma kısmı kaldırılabilen ve 60/40 katlanabilen esnek arka koltuklar yer alıyor. Türkiye’de sadece Yeni D-Max’te sunulan ve daha fazla hacim taşımaya imkan tanıyan tek kabin ve otomobil konforu sunan çift kabin seçenekleri her ihtiyacı karşılıyor.

İlk olarak Isuzu’nun Tayland’da yer alan Samrong fabrikasında üretilecek yeni Isuzu D-Max, 2018 yılı itibariyle Anadolu Isuzu’nun Türkiye’deki fabrikasında da üretilmeye başlanacak. Isuzu’nun Avrupa’daki en büyük üretim tesisi olan Anadolu Isuzu Fabrikası, 4×2 ve 4×4’ün baz ve donanımlı versiyonlarının üretimini yapacak. Bir önceki D-Max’i Türkiye’de 2014 yılında üretmeye başlayan Anadolu Isuzu, Yeni D-Max modeliyle de Türkiye’nin halen tek pick-up üreten otomotiv markası olacak.