Borusan Otomotiv Motorsport Akademi ile Piste Çıktık

Türkiye’yi 2008 yılından bu yana uluslararası arenada WTCC  ve ETCC’de 19 ülkede, 3 kıtada ve 27 farklı pistte  temsil eden Borusan Otomotiv Motorsport, şimdi de BOM Akademi sürüş akademisini kurdu.

Endurance yarışlarında yer alan ilk Türk takımı olma özelliği taşıyan Borusan Otomotiv Motorsport’un pistlerde kazandığı deneyimden herkes faydalanabilecek.

Borusan Otomotiv Motorsport Akademi

İbrahim Okyay, Ahmet Köseleci, Ertan Nacaroğlu ve Tolga Özakıncı gibi deneyimleri 20 yılı geçen pilotlar tarafından 5 farklı kategoride verilecek:

Deneyimli ve sportif otomobil kullanmayı seven, özellikle yüksek performanslı ya da spor otomobil sahibi sürücüler için tasarlanmış, eğitici olduğu kadar eğlenceli bir programdır. Katılımcıların ehliyet sahibi olması gerekmekte.
Otomobil kullanmayı yeni öğrenmiş ya da trafikte yeterli tecrübe ve deneyimi elde edemediğini düşünen, ehliyet sınavını kazanmak için aldığı sürüş eğitimini yeterli bulmayan, genç sürücülerin ebeveynleri ile de katılabilecekleri, izle ve öğren ve bozuk görüş simülasyonu gibi yeni teknikleri de içeren trafikte sürücü ve yolcu güvenliğini arttırmaya yönelik eğitim programı.
Tamamen donmuş, Kars Çıldır gölünde, buz üzerinde, en gerçekçi ve eğlenceli ortamda sınırların zorlandığı unutulmaz bir deneyim.
Motorsporları yarış pilotluğu eğitimi, yalnızca amatör yarış pilotluğuna ilk adım olarak değil, profesyonel yarış pilotluğuna ilk adım olarak da tasarlanmıştır. Bu nedenle yetenekli, spora yeni başlamak isteyen sürücüler kadar, deneyimli sürücüler için de alternatifler sunuluyor. 

 

Borusan Otomotiv Motorsport Yarış Pilotlarımız Akademi Hakkında bilgi verdi
Borusan Otomotiv Motorsport Yarış Pilotlarımız Akademi Hakkında bilgi verdi

Borusan Otomotiv Motorsport İnternet Sitesi İçin Bu Butona Tıklayın

Ben de 22 Nisan Çarşamba günü İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleştirilen Borusan Otomotiv Motorsport Akademi lansmanına katılma şansına sahip oldum.

Yağışlı havaya rağmen bir hayli eğlenceli geçen lansmanda ilk olarak RACE simulasyon oyununda Borusan Motorsport yarış aracı ile İstanbul Park Pisti’nde sanal birkaç tur attık.

BOM Akademi ile hepimiz unutulmaz bir gün yaşadık.
BOM Akademi ile hepimiz unutulmaz bir gün yaşadık.

Sanal turun ardından BMW 3.20i otomobillerimiz ile eğitimcilerimizin şöförlüğünde ilki sakin ikincisi çok daha hızlı ve sportif olmak üzere 2 tur attık. Kukalarla belirtilen axsis noktalarına nasıl yaklaşmamız gerektiği, virajlara girmeden dikkat etmemiz gereken son fren noktaları gibi birçok değerli bilgi aktaran Tolga Özakıncı, ardından direksiyonu bana devretti. İlki sakin olmak üzere 2 tur attık ve belkide ilk defa bu kadar keyifli ve heyecanlı bir sürüş deneyimi yaşadım.

Borusan_otomotiv_motorsport_test_surusu_1

Ardından SKIDCAR adı verilen, arka jantlara bijonlardan takılan özel bir aparat ile aracın arka tekerleklerinin yere daha az temas ederek hakimiyetin zorlaşması amaçlanıyor. Kontrollü bir arkadan kayma sunan SKIDCAR’ımızla yaklaşık 20 basın mensubunun  katıldığı ufak bir yarış gerçekleştirdik.

Borusan_otomotiv_motorsport_5
Skidcar Yarışı Kazananları da Ödüllendirildi

Asıl bomba ise WTCC ve ETCC yarışlarında piste çıkan 460 beygirlik Borusan Motorsport yarış aracı BMW M3 ile İbrahim Okyay pilotluğunda piste çıkmamdı. 460 beygir ve bir yarış pilotu. İnanılmaz bir heyecan ve keyif.

Ve Video’da izleyeceğiniz bu güzel günü bize yaşattığı, sürüş eğitimine katkı sağlamak için yola çıktığı ve bayrağımızı podyuma çıkararak gurur kaynağımız olduğu için tüm Borusan Otomotiv ve Borusan Otomotiv Motorsport Ailesi’ne teşekkür ediyorum: