Mecaplast'tan, Gebze'ye Dünyanın En Büyük Fabrikası

Türkiye’de Toyota, Honda, Dacia, Renault ve Fiat markalarına üretim yapan dünyanın en büyük otomobil plastik aksam üreticilerinden Mecaplast Grubu, bünyesindeki 17 üretim tesisinden en büyüğünü Gebze’ye açtı.

Otomotiv sektörünün ağır toplarına küresel çapta üretim yapan Mecaplast’ın, en büyük fabrikasını ülkemizde açacak olması bir  hayli ilgimi çekti ve açılış töreni için düştük Gebze yollarına. Gebze’de biri Ar-Ge diğeri üretim tesisi olmak üzere Mecaplast’ın 2 adet devasa binası bulunuyor.

mecaplast

Açılış yapılacak tesis ise daha öncede zaten mevcutmuş ancak 3,5 milyon euroluk bir yatırımla 2 yıl süren zorlu bir süreçte Mecaplast 2 tesisi genişletilerek çalışan sayısı da 700’e çıkartılmış. Tesiste her hafta 400.000 otomobil parçası üretilip İngiltere, İspanya ve Fransa başta olmak üzere 17 ülkeye de hem Ar-Ge hem de yedek parça ihracatı yapılıyormuş.

 

Bu yıl 60. yılını kutlayan Mecaplast Grubu 2. tesisinin açılış töreninde, Mecaplast Grup başkanı Thierry Manni, Toyota Türkiye ve Renault markalarında da üst düzey yöneticiler bulunuyordu.

Kurdele kesiminin ardından gezdiğimiz tesis, beklentimin aksine (daha önce hiç fabrikada bulunmamıştım) oldukça temiz, düzenli ve sessizdi. Biz tesisi turlarken üretim de devam ediyordu. Dacia Duster tavan barları, Toyota Verso için iç aksamlar üretiliyordu.

Dacia Duster Tavan Rayları Üretim Hattı: