Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2016 | Onur Test Sürüşünde!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2016 etkinliği için İstanbul Park’a gittim. Bir Mercedes-Benz hayranı olarak bu etkinliği günler öncesinden heyecanla bekliyordum.

İstanbul Park'taki Mercedes-Benz AMG Lounge'un bir kısmı :)
İstanbul Park’taki Mercedes-Benz AMG Lounge’un bir kısmı 🙂

İntercity İstanbul Park padok alanında Mercedes-Benz ve Porsche markalarının locaları yer alıyor. Bizim etkinliğimizde Mercedes-Benz AMG Lounge’da gerçekleşti. Start çizgisinin hemen yanında bulunan AMG Lounge, beş yıldızlı bir otel edasıyla tasarlanmış ve yüzlerce beygirle donatılmış bir yarış üstü. Hemen girişte sizi mat gri renkte bir CLS 63 AMG S karşılıyor. Siyah bir CLA 45 AMG, Kırmızı A 45 AMG ve klasik bir Mercedes-Benz SL modeli de AMG Lounge içerisinde sizi bekliyor.

mercedes-benz-bahar-rallisi-2016

Ayrıca locada büyük bir projeksiyon odası, bir toplantı odası, birçok Mercedes-Benz die-cast modeli ve çeşitli aksesuarlar da bulunuyor. Ufak bir kapıdan geçerek, İntercity İstanbul Park start çizgisini yukarıdan gören locaya özel bu tribüne çıkabiliyorsunuz. Saat 9.30’a doğru başlayan motor homurtuları, benim gibi bir Mercedes-Benz hayranını AMG Lounge’tan çıkartmayı başardı.

Mercedes-Benz Türk CEO'su Britta Seeger (Solda) ve Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan
Mercedes-Benz Türk CEO’su Britta Seeger (Solda) ve Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan

Park alanına sıralanan Klasik Otomobil Kulübü üyesi 100’e yakın otomobil, Türkiye’de koleksiyonerliğin ne seviyede olduğunu anlamama yardımcı oldu. Gerçekten otomobillerin neredeyse tamamı, belkide 50 yıl önce bayiden ilk çıktığı kondisyonunda muhafaza edilmişti.

Lamborghini’den Rolls-Royce’a, Chevrolet’ten Renault’a birçok markanın klasik modellerinin katıldığı MercedesBenz Bahar Rallisi 2016‘da tabi ki en fazla klasik Mercedes-Benz modelleri bulunuyordu.

İstanbul Park'ta modern sanat eserleri de ilgi çekti :) - Mercedes-Benz SLR Mclaren 722 Edition
İstanbul Park’ta modern sanat eserleri de ilgi çekti 🙂 – Mercedes-Benz SLR Mclaren 722 Edition

Klasik Otomobil Kulübü yöneticileri, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bedikhan’ın katılımı ile AMG Lounge’ta açılış toplantısı yapıldı.

Bu toplantının hemen ardından Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger’in saat 11’de start verdiği Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2016, İstanbul Park AMG Lounge’tan başlayıp, İzmit’e kadar ulaşan 220 km’lik bir parkurda, farklı etaplar ile devam etti.

IMG_0775
Bu yaşlı kurt piste çıkınca heyecanlanmış olmalı.

Yarışa katılan Mercedes-Benz araçlar arasından düzenlenen “Mercedes-Benz Klasmanı”nda birincilik 1965 model 230 SL aracıyla Elif – Murat Şakar’ın oldu. Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan’ın ödülleri verdiği klasmanda ikinciliği 1978 model 230 CE aracıyla Kıvanç Dündar ve Suat Ekmekçioğlu alırken, 1973 model SL 350 aracıyla Naime Tercan ve Bülent İşseven tüm Mercedes-Benz klasik araçlar arasından üçüncü oldu.

mercedes-benz bahar rallisi 2016 Ödül töreni 4

Farklı kategori ve klasmanlarda Klasik Otomobil Kulübü üyesi 16 otomobil ödül kazandı. Otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri, koleksiyoncuları, müze sahipleri, sanatçılar ve iş adamlarının aralarında bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü üyelerinin kendi araçları ile katıldıkları Mercedes-Benz Bahar Rallisi 2016, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birlikte otomobil severlere çifte bayram yaşattı.