Skoda SUV'de elini Kodiaq'tan sonra Yeni Karoq ile Güçlendiriyor.

Skoda’nın SUV segmentindeki en son temsilcisi yeni Karoq, pazara iddialı bir giriş yaptı. Markanın en yeni üyesi ile Skoda kompakt SUV sınıfına da adım atmış oldu. Yeni Karoq, 1.6 dizel motor seçeneğinin yanı sıra, 1.0 ve 1.5 litrelik benzinli motorlarla da tercih edilebiliyor.

Skoda’nın satışa sunulduğu günden bu yana büyük beğeni toplayan Kodiaq modeli ile başlayan SUV atağı, Karoq modeliyle bir adım daha ileriye taşınıyor. Markanın kompakt SUV segmentindeki gücünü arttıran Karoq, 121.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Geçtiğimiz günlerde Eski Büyükdere İskelesi’nde yeni Karoq’un lansmanına bende katıldım. Yeni Skoda Karoq özellikleri ile kompakt SUV rakiplerine korku salan bir otomobil olmuş.

“Karoq segmentinde en iddialı modellerden biri”

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Skoda’nın model yelpazesine dahil ettiği yeni Karoq ile ülkemizde oldukça popüler olan kompakt SUV segmentinde ellerini güçlendireceğini belirterek: “Hepinizin bildiği gibi, SUV tipi araçlara olan ilgi sadece Avrupa’da değil, benzer şekilde Türkiye’de de bir hayli artmış durumda. Bu eğilimin azalmayacağı, aksine bugünkü gibi hızla artmaya devam edeceği de bir gerçek. İşte burada gördüğünüz Karoq modeli, Skoda’nın büyüme stratejisinin önemli bir parçası ve Karoq bu önemli segmentte en iddialı modellerden biri olacak. Skoda, SUV araçlara verdiği önemi kanıtladı. Kodiaq büyük ilgi gördü ve Karoq’un da aynı ilgiyi görmesini bekliyoruz“ dedi.

2018’in ilk dört ayını ve Karoq teslimatlarını da değerlendiren Başar, sözlerine şöyle devam etti;

“Henüz Mart ayında satışa sunulmasından bu yana, Karoq modelinden 400 adetlik teslimat gerçekleştirdik. 300 müşterimiz de Haziran ayı sonuna kadar araçlarını teslim almayı bekliyorlar. Yıl sonuna kadar toplam 2.500 adet Karoq teslimatını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kodiaq ile birlikte toplamda 5.000 adet civarında bir teslimatımız olacak. 2019 sonunda gelecek bir crossover modelimiz ile birlikte, 2020’den itibaren satışlarımızın dörtte birini SUV tipi araçlar oluşturacak. İlk dört aylık toplam satışlarımıza baktığımızda ise, Nisan sonuna kadar 8.500 adetlik satışa erişmeyi planlıyoruz. Bu adet ile geçen yıl aynı döneme göre yüzde 51‘lik bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız. Karoq’un da getirdiği sinerjiyle yılı, geçen senenin de üzerinde bir performans ile kapatacağımızı öngörüyoruz.“

Tamamen yeni bir model

Skoda markasının kompakt SUV sınıfındaki ilk temsilcisi olarak öne çıkan yeni Karoq, tasarımı, mimarisi ve zengin donanımları ile tamamen baştan yaratılan bir model. Kodiaq modeli ile başlayan Skoda’nın SUV tasarım dilinin başarılı bir temsilcisi olarak üretilen yeni Karoq, modern dış görünümüyle etkileyici görünüyor. Ön tasarımda geometrik şekilli farlar ile üç boyutlu bir görünüm sunuluyor.

Profilden ise alçalan tavanın, D-sütunu ile görsel olarak uzaması şık bir görüntü oluşturuyor. Şişkin çamurluklar ise Karoq’un güçlü görünümünü sağlamlaştırıyor. LED teknolojisinin kullanıldığı arka stop lambaları ise iki parça olarak tasarlanmış. Skoda’nın yeni modellerindeki imzası niteliğinde olan stop lambalarında kullanılan C formu da yeni Karoq’ta kullanılmış.

4.382 mm uzunluk ve 1.841 mm genişlik ve 1.605 mm yüksekliği ile yeni Karoq iç tasarımında geniş bir yaşam alanı sunuyor. Arka koltuklardaki yolculara 69 mm’lik diz mesafesi sunan yeni Karoq, bu sayede konforlu yolculuklar vaat ediyor. Dört tekerlikli çekişli versiyonda 2.630 m olan dingil mesafesi, önden çekişli modellerde ise 2.638 mm. Bu uzun dingil mesafesi sayesinde yolda konforlu bir sürüş sunmanın yanı sıra iç mekana da geniş yaşam alanı ile katkı sağlıyor. 521 litrelik bagaj hacmi sunan yeni Karoq, arka koltukların yatırılmasıyla bu alanı 1.630 litreye çıkartıyor.

Üç motor seçeneğine

Yeni Skoda Karoq, ülkemizde ikisi benzinli ve biri dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneğiyle geliyor. Benzinli motorlar 1.0 lt (115 PS) ve 1.5 lt (150 PS) seçeneklerinden oluşurken, dizel motor olarak ise 115 PS üreten dizel ünite yer alıyor. 1.0 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçeneklerini, 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik vites kutusu ile satın almak mümkün. Bununla birlikte 1.5 lt TSI benzinli motor, DSG otomatik şanzımanla eşleştirildi ve düşük yakıt tüketimi için silindir kapama teknolojisiyle donatıldı. Bu sistem, fazla güç gerektirmeyen durumlarda silindirlerin yarısını kapatıyor. Bunun yanında tüm motor seçeneklerinde start-stop ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileri de mevcut.

En zorlu koşullara göre geliştirilmiş ve sınıfında örnek oluşturacak bir şasiye sahip Karoq’un 1.5 lt motor seçeneğinde, Kasım ayından itibaren 4×4 çekiş özelliği de sunulacak.