Yeni Kia Sportage'ı Basın Lansmanında Test Ettik!

Geçtiğimiz günlerde Yeni Kia Sportage’ın Kemerburgaz Orman Evi’nde gerçekleştirilen lansmanına katılma fırsatı buldum. Daha önce birkaç kez rastladığım yeni Kia Sportage’ın tasarımına, özellikle bir önceki modele kıyasla hayran kalmıştım. Tabii ki katılacağım ilk lansman olması da beni oldukça heyecanlandırmıştı.

Öncelikle etkinliğin gerçekleştiği Kemer Country içerisinde bulunan Orman Evi, atmosfer olarak harikaydı. Şansımıza hava yağışlı ve bir hayli soğuk olsa da, attığımız ilk adımdan itibaren bizimle yakından ilgilenen Kia ekibi bu olumsuz havayı bize unutturdu.

Kia Grup Direktörü Ayşe Tuncel
Kia Grup Direktörü Ayşe Tuncel

Aralık 2015’te Kia Grup Direktörlüğü’ne atanan Ayşe Tuncel’le de bu lansman aracılığı ile tanışma fırsatı bulduk. Karşılıklı oturduğumuz Ayşe Hanım’la Kia’dan, otomotiv sektörüne, sektörden gündeme birçok konuda konuşma fırsatı da yakaladık. Ayşe Hanım, özellikle biz bloggerlar ile oldukça yakından ilgilendi.

Ayhan Sicimoğlu, Rahşan Gülşan gibi isimlerin yazar olarak yer aldığı Kia Türkiye’nin blog sayfası KIAMORE hakkında fikirlerimizi aldı. Mütevazi ve samimi halleriyle Ayşe Tuncel’in cep telefonundan en son yeni Kia Sportage’ın reklam filmini izliyorduk 🙂

Hem yeni Kia Sportage hem de Kia Grup Direktörü Ayşe Tuncel ile bu lansman aracılığı ile tanışmış olduk. Ayşe Hanım’dan bu yıl Türkiye’de yeni bir model lansmanı daha yapılacağının da müjdesini aldık.

Eminim ki Ayşe Hanım, KIA’nın başarısını daha da yukarılara taşıyacak.

 

Yeni Tasarımı, üstün donanımı ve ileri teknolojileri ile Yeni Kia Sportage yollarda

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan 4. nesil yeni Kia Sportage, ilk olarak burada yer verdiğim haberde dikkatimi çekti. Tamamen farklı bir tasarıma kavuşan yeni Sportage, bence tasarım olarak artık bir soru işareti bırakmayacak bir model olmuş. Kabini de yenilenen Sportage, artık daha üst düzey bir iç tasarıma kavuşmuş. Önceki modelde bulunan ufak ekran yerini büyük bir dokunmatik ekrana bırakmış. Güvenlik teknolojileri ve yol tutuşu fark edilir derecede arttırılmış.

Yeni Kia Sportage Lansman (2)

Kia Sportage, son 3 jenerasyonu ile zaten oldukça popüler bir kompakt SUV’ydi. Tabii bu yenilik ile birlikte, gün geçtikçe daha da büyüyen kompakt SUV segmentinin en güncel modeli olan yeni Kia Sportage, bence artık Qashqai’ın tahtını sallamayı hak eden bir otomobil olmuş.

Kia satışlarının yaklaşık olarak yarısını oluşturan Sportage, dördüncü nesil yenilenen versiyonu ile hem tasarım hem de teknoloji olarak artık çok daha farklı bir boyutta konumlanıyor. Kullanılan malzeme kalitesi de ciddi seviyede artan yeni Sportage’ın; motor, şanzıman ve yol tutuş özellikleri de iyileştirilmiş.

İlk kez GT Line donanım seviyesine kavuşan Kia Sportage, bu en üst donanım paketinde sportif bir sürüş deneyimi isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için tasarlanmış.

 

Yeni Tasarım

Yeni Kia Sportage, bir önceki modelinin kutu gibi görünen çizgilerini üzerinden atarak hem daha yuvarlak hatlı hem de daha agresif bir görüntüye bürünmüş. Markanın Frankfurt’ta bulunan tasarım ofisinden çıkan Sportage’ın en büyük yeniliği ise ön kısımda gerçekleştirilmiş. Markanın yeni “Kaplan-Burun” radyatör ızgarası ve ayrı konumlandırılan ön farları ile daha şık görünüyor yeni Sportage. Yüksekte konumlanan ön farlar, aracın daha hacimli görünmesini sağlayan geniş ızgara ile uyum içinde görünüyor.

Yeni Kia Sportage Lansman

Izgaranın yanlarında yer alan “buz küpü” görünümündeki LED sis lambaları, cee’d GT modelinden esinlenilmiş ve GT Line versiyonlarında standart olarak sunuluyor.

 

Atletik Yapı

Bilinen profilini muhafaza eden yeni Kia Sportage, önceki modelden toplam 40 mm daha uzun. Koşucuların kas yapısından esinlenen Kia tasarımcıları, yeni Sportage’ın siluetini çatının en yüksek noktasından otomobilin arkasına doğru incelecek şekilde tasarlamış.

Arka tasarım da özellikle far grubu ile benim en beğendiğim tasarım detaylarından oldu. İnce arka far grubunun, bagaj kapağı boyunca devam eden ince bir şerit ile birleştirilmesi oldukça hoş bir görüntü oluşturmuş.

 

Modern İç Tasarım

İç tasarımı da tamamen yenilenen yeni Sportage’da, abisi Sorento’nun izlerini daha fazla görmek mümkün. Oldukça geniş bir kontrol paneline olan kokpitte, yumuşak dokulu kumaş ve deri malzeme kullanımı ile birlikte kalite hissi de yukarılara taşınmış.

7 inçlik büyük dokunmatik ekran, bilgi, eğlence ve navigasyon gibi özelliklerin kullanımını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış. Hemen alt kısmında yer alan kontrol panelindeki buton sayısı biraz fazla olsa da, tüm butonlar rahatça ulaşılabilir konumlandırılmış.

Yeni Kia Sportage Lansman (4)

İç tasarımda tek tonlu siyah renk ya da iki tonlu açık gri ve siyah renk seçenekleri sunuluyor. Yeni Sportage’ın GT Line donanım seviyesinde ise, D şekilli direksiyon simidi, piano siyahı kaplama ve alüminyum alaşımlı pedallar ile sportif his arttırılmış.

4.480 mm uzunluğa ulaşan yeni Sportage, bu sayede 5 kişiye oldukça geniş bir oturma alanı sunuyor. Ben hem ön hem de arka koltuklarda oldukça rahat ettim açıkçası. Tabii Sportage’nin boyu uzayında kapasitesi de artmış. Bir önceki modelde 465 litre olan bagaj hacmi, yeni Kia Sportage’da 503 litreye yükselmiş.

Sınıfının en kaliteli ve rahat kabini iddiasında olan Sportage’da ses yalıtımı ve titreşim önleme için özel çalışmalar yapılmış. Özellikle bozuk zeminlerde titreşimi azaltmak, İstanbul’un yollarında oldukça faydalı olacaktır. 🙂

 

5 Yıldızlı Güvenlik

EuroNCAP’tan en yüksek puan olan 5 yıldız ile ayrılan yeni Sportage’ın çarpışma dayanıklılığı, kullanılan özel malzemeler ile güçlendirilmiş. Yaya güvenliği için kaput ve ön tamponu da daha alçakta konumlandıran Kia mühendisleri, emniyet köpüğü ve sentetik kauçuk kullanımı ile de darbe emici alanı arttırmış.

Yeni Sportage’ın bazı güvenlik teknolojileri:

• Otonom Acil Frenleme
• Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi
• Şerit Takibi Destek Sistemi
• Yüksek Aydınlatma Asistanı
• Şerit Değiştirme Asistanı
• Arka Çapraz Trafik Uyarıcısı

 

1.6-litre T-GDI benzinli ve 2.0-litre turbo dizel motor

Euro 6 emisyon standartlarında üretilen yeni Sportage’ın dizel ve benzinli iki farklı motor seçeneği bulunuyor.

Sportage, 1.6 litre GDI ve 1.6 litre T-GDI olmak üzere iki farklı benzinli motor seçeneği ile tercih edilebiliyor.

1.6 litre GDI giriş seviyesi motor seçeneği 132 beygir güç ve 160 nm tork üretiyor. Bu motor, 3. nesil Sportage’da da kullanılıyordu. Yapılan geliştirmeler ile verimliliği arttırılan bu motor seçeneği artık daha düşük yakıt tüketimi sunuyor.

Yeni Kia Sportage Lansman (3)

1.6 T-GDI motor ise Kia cee’d GT ve pro cee’d GT modellerinde kullanılan aynı ünite üzerinde geliştirildi. Yalnızca yeni GT Line modelinde sunulan 1.6 litrelik T-GDI motor seçeneği, 177 beygirlik gücü ile beni bile heyecanlandırdı. 265 nm tork üreten bu ünite, hızlı motor tepkisinin yanı sıra sakin kullanımda oldukça ekonomik de olabiliyor.

Yeni Kia Sportage, başlangıç donanım seviyesinde, 132 beygirlik 1.6 litre benzinli motor ve manuel şanzıman ile 79.900 TL’den satışa sunuluyor.
Açıkçası birkaç tur atma fırsatı bulduğum yeni Kia Sportage modelini ben çok beğendim. Kullandığım 177 beygirlik GT Line araçların performansları muhteşemdi. Tabii 185 beygirlik 2.0 dizel versiyonun ivmelenmesini de merak etmiyor değilim. Tasarım olarak zaten çok beğendiğimi belirtmiştim. En yakın zamanda test sürüşüne almayı düşündüğümüz yeni Sportage, Kia Türkiye’nin yeni yönetim ekibiyle bence ülkemizde oldukça başarılı olacak.