Yeni Mercedes-Benz E Serisi Lansmanı

Bu yılın en merak ettiğim modeli yeni Mercedes-Benz E Serisi, geçtiğimiz gün Bağdat Caddesi’nde yer alan Koluman Otomotiv Göztepe’de resmi olarak tanıtıldı.

Bir Mercedes-Benz hayranı olarak yeni Mercedes-Benz E Serisi’ni görmek için, Koluman Otomotiv Göztepe’nin alt katında yer alan etkinlik alanında kalabalık katılımcılar ile sabırsızlıkla bekledik.

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Şansal Büyüka ve kızı Sina Büyüka ile Mercedes-Benz Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Şükrü Bekdikhan, yeni E Serisi’nin detaylarını bir sohbet havasında bizlerle paylaştı. Tabii işin içinde Şansal Büyüka olunca, konu futbola gelmezse olmazdı. Mercedes-Benz’in Almanya Milli Futbol takımı dışında yalnızca Türk Milli Futbol takımının Ana Sponsoru olduğunu da Şansal Büyüka’dan öğrendim.

S Serisi ve C Serisi’ne benzerliği ile eleştirilerin hedefi olsa da, ben yeni E Serisi’ni beğendim.

yeni-mercedes-benz-e-serisi-2

Tasarımda coupe havası

Segmentinin en akıllı modeli olarak tanımlanan 10. jenerasyon Mercedes-Benz E Serisi, sahip olduğu teknolojileri güvenlik, konfor ve yarı-otonom sürüş için kullanıyor. Tasarım çizgileri ile sınıfının en iyi aerodinamik değerlerine sahip olan yeni Mercedes-Benz E Serisi, yeni dizel motorların avantajını da kullanarak yakıt verimliliğinde yine liderlik koltuğuna kuruluyor.

Bir önceki modele kıyasla ön ve arka teker arasındaki mesafesi 65 mm arttırılan yeni E Serisi‘nin uzunluğu da 43 mm uzamış. Büyük bir alan kaplayan uzun motor kaputu ve bagaja doğru genişleyen yatay hatları ile yeni E Serisi, coupe havası yaratıyor.

yeni-mercedes-benz-e-serisi-1

İlk etapta bir benzinli bir dizel motor

10 Mayıs itibariyle resmi olarak satışa sunulan yeni Mercedes-Benz E Serisi, ilk etapta E200 benzinli ve tamamen yeni E220d dizel motor seçenekleri ile satın alınabiliyor.

184 beygir güç üretecek 2.0 litrelik benzinli motora sahip E200, 5.9 lt/100km ortalama tüketim değerine ulaşacak ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.7 saniyede tamamlayacak.

194 beygirlik 2.0 litre dizel ünitenin yer aldığı Mercedes-Benz E220d ise 3.9 litre/100km tüketim oranına ulaşacak. Bu motor seçeneği, E220d’yi 0’dan 100km/s hıza 7.3 saniyede ulaştıracak. Silindir çapı 4mm kısaltılan bu dizel ünite ile yerden tasarruf edilirken, daha iyi bir yakıt verimliliği ve daha yüksek performans sağlanmış.

En çok tercih edilecek motor seçeneği olacağını düşündüğüm 1.6 litrelik E180 versiyonu ise 2017 yılının başında gelecek.

 

9G-Tronik Otomatik Şanzıman

Tüm yeni Mercedes-Benz E Serisi motor seçeneklerinde standart olarak sunulan 9 ileri 9G-Tronik otomatik şanzıman, daha az güce ihtiyaç duyulduğunda motoru alt devirlerde tutarak yakıt tasarrufunu arttırıyor. Doğal olarak alt devirlerde daha sessiz çalışan motor, konforu da arttırmış oluyor.

 

Fiyat

10 Mayıs itibariyle resmi olarak satışa sunulan yeni Mercedes-Benz E Serisi’ne, 219.500 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olabiliyorsunuz. 2017 yılında E180 modelinin gelmesi ile 200 bin TL bandından aşağıya inmesini beklediğim bu fiyat ile Mercedes-Benz, 2016 yılı içerisinde 16.000 adet yeni E Serisi satmayı hedefliyor.