GLC Coupe Test Sürüşü: SUV'de Karizmatik Coupe Devrimi

Arkadaşlarım, Mercedes-Benz’in benim için bir tutku olduğunu bilirler. Bu tutkunun peşinde, Mercedes-Benz Türk A.Ş. Kurumsal İletişim Departmanı’nın sevgili üyeleri yle Onurtestsurusunde.com için önemli dönüm noktalarından birine imza attık: ilk kez bir Mercedes-Benz ile test programı yaptık. Mercedes GLC Coupe test sürüşü boyunca bol bol hayran bakışa ve birkaç ıslığa maruz kaldığımda, bunun sadece bir SUV olmadığını anladım.

Birkaç günlük Mercedes GLC Coupe test sürüşü boyunca o kadar keyifli vakit geçirdim ki, ilk defa bir test otomobilinden bu kadar zor ayrıldım.

Peki neden?

Cevap basit aslında. Formülün mükemmelliğini düşünebiliyor musunuz: bolca Mercedes-Benz  kalitesi+ birazcık SUV yüksekliği + bir tutam Coupe çizgisi + bir adet güçlü ve ekonomik 2.0lt 211 bg motor + 4 kaşık muazzam 4MATIC 4 tekerlekten çekiş sistemi = GLC 250 Coupe

Evet, bu mükemmel formül hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğrusunu söylemek gerekirse, Mercedes GLC Coupe test sürüşü konuğum kusursuz bir formülün ürünü.

Gelelim GLC Coupe test sürüşü izlenimlerime:

Dış Tasarım

Birkaç şasi farklılığı dışında standart GLC’den pek de farklı olmayan GLC Coupe, Mercedes-Benz’in devi GLE Coupe’ye benziyor.

Agresif ve çevik dizaynıyla mükemmel bir aerodinamik uyum yakalayan GLC Coupe, rakibi BMW X4’in birkaç adım önünde görünüyor.

Dikiz aynasından ön tasarımı gören gözler, “GL”nin sonuna E harfi değil de C harfi geldiğini farkedebiliyor.

GLC Coupe yanınızdan geçerken hayran gözlerle seyrettiğinizde ise, otomobilin standart SUV’lerin göze her gün daha da sıkıcı gelen çizgilerine sahip olmadığını farkediyorsunuz.

211 beygirlik motorun ivmelendirdiği GLC yanınızdan geçip gittiğinde ise arka tasarımın bir hatchback izlenimi verdiğini, ancak sportif görünüme de fazlasıyla katkısı olduğunu anlıyorsunuz.

Arka tasarımda GLC Coupe’yi GLE Coupe’den ayıran tek detay ise, krom görünümlü şeritlerin farlar ile birlikte sonlanması oluyor. GLE Coupe’de ise bu krom şerit farların üst yan kısımlarından başlayıp, tüm bagaj kapağı boyunca uzanıyor.

Türkiye’ye yalnızca AMG donanımı ile gelen Mercedes-Benz GLC Coupe test sürüşü konuğumu, Gece Paketi opsiyonu ile siyaha bürünen aynalar, ön-arka tampon altları ve karartılmış arka camlar Metalik Selenit Grisi’ni süsleyince, göz alıcı bir kombinasyon ortaya çıkıyor.

İç Tasarım

GLC Coupe’yi gördüğünüzde hızlanan kalp atışlarınız, opsiyonel olarak sunulan Keyless-Go Paketi sayesinde anahtarsız olarak araladığınız kapılar ile birlikte daha da hızlanıyor.

Kızılcık Kırmızısı ve Siyah rengin etkileyici birlikteliği ile sizi karşılayan ARTICO deri koltuklar ve mat siyah dişbudak ağacı ahşap süslemeler, bugüne kadar bir otomobilde gördüğüm en iyi kombinasyon.

Kapıyı açtığınızda yalnızca deri döşemeler ve ahşap süslemeler değil, kapı konsollarındaki Burmester ses sistemi ve Hafıza Paketi’nin habercisi koltuk formundaki butonlarla karşılaşıyorsunuz.

Koltuğa kurulduğunuzda AMG paketinin varlığını tam kararında bel destekleri ve altı düzleştirilmiş direksiyon simidi ile anlıyorsunuz. Sizi yüksek bir spor otomobilde hissettiren bu detaylara, vites değiştirme kulakçıkları da eklenerek pist havasını arttırıyor.

Genel hatları itibari ile C Serisi ile neredeyse aynı olan iç tasarım, yüksek oturma pozisyonu ve eklenen opsiyonlar ile zenginleştirilmiş.

Tamam, Mercedes-Benz’in bir SUV’sinde olabilirim ama “Hiç mi eleştirecek yeri yok?” dediğinizi duyar gibiyim.

Tabii ki de var. Örneğin ön konsola uzunca konumlandırılan klima kontrolleri. Alışması biraz zaman alan klima kontrolleri oldukça geniş bir alana, yan yana yerleştirilmiş. Sıcaklığı arttırmak istiyorsanız butonu yukarı, azaltmak istiyorsanız aşağı doğru itmeniz gerekiyor.

Bir diğer eleştirilebilecek nokta ise konsoldan bağımsız gibi görünen ekran. Bazıları Mercedes-Benz’in neredeyse tüm modellerinde konsoldan bağımsız görünen bu ekranı kullanmasını pek de istemiyor. Görsel olarak güzel görünmediği yönünde görüş bildirenler olsa da, bana göre bu ekran gayet şık görünüyor. Ancak burada eleştirilebilecek tek kısım belki, Mercedes-Benz’in artık tüm SUV modellerinde (ve belki E-Serisi’nde) beraberinde 8.4 inçlik büyük ekranı da getiren Command Sistemi’ni standart olarak sunması gerektiği.

Orta konsola gelecek olursak; vites topuzunun olmayışı sayesinde kazanılan alanda harikalar yaratılmış diyebiliriz. Kol dayamaya yaslanıp parmak hareketleri ile dokunmatik kontrol panelini yönetebilir, ufak tıklamalarla menü arayüzünde gezinebilirsiniz.

Dokunmatik kontrol panelinin bulunduğu çerçevenin etrafında yer alan Dynamic seçim butonu, ses ayar silindiri ve manuel vites modu butonu da kullanılması kolay, oldukça ergonomik yerlerde konumlanmış.

Zaten oldukça rahat ve geniş ön koltuklar size alan darlığı yaşatmıyor. Tabii isminde “Coupe” kelimesi geçen bir SUV’de olsa, “arka baş mesafesi nasıl?” sorusu aklınıza geliyor. Benim boyum 183 cm ve arka koltuklara kurulduktan sonra en az 5 cm daha mesafe kalıyor. Diz mesafesi de gayet başarılı olan GLC 250 Coupe, 5 kişiyi uzun yolda dahi rahatsız etmeyecek kadar konforlu ve geniş.

Elektrikli bagaj kapağı, coupe tasarımı tamamlamak için oldukça büyük. Bu sayede geniş bir yükleme alanı sunan bagaj 505 litre kapasiteli.

Teknoloji

Mercedes-Benz GLC Coupe test sürüşü konuğum, AMG Paketi dışında birçok ekstra opsiyona da sahip. Standart olarak Çarpışma Önleme Yardımcısı Plus, EASY-PACK elektrikli bagaj kapaığı ve KEYLESS-GO Start teknolojileri ile geliyor.

Standart olarak sunulan yaya koruma özellikli motor kaputu, olası bir çarpma durumunda birkaç santim yukarı kalkarak çarpışmayı hafifletmek için çalışıyor.

GLC Coupe Türkiye’ye yalnızca AMG Paketi ile geliyor. Bu paket kapsamında genişletilmiş spor çamurlukların yanı sıra AMG iç ve dış mekan gövde tasarımı geliyor. Isıtmalı ön koltuklar, Sunroof, ambiyans aydınlatması ve Ayna Paketi de, AMG Paketi kapsamında gelen donanımlar arasında.

GLC 250 Coupe 4Matic test aracımda bu donanımlara ek olarak anahtarsız girişi de içeren KEYLESS-GO paketi, 360 derece çevresel görüş sunan ve bu koca canavarı park etmeyi dert olmaktan çıkaran Park Paketi, hafızalı ve elektrikli ayarlanabilir ön koltukları içeren Hafıza Paketi yer alıyor. Bu teknolojileri GLC Coupe’yle birlikte sipariş etmek biraz pahalı olsa da kesinlikle tamamı sürüş keyfini arttıran ve kolaylaştıran detaylar.

GLC Coupe test aracımdaki en sevdiğim teknoloji ise Burmester surround Ses Sistemi oldu. Audio20 ekranından erişilen özel Burmester menüsü ile detaylı bass ve tiz ayarları da yapılabilen ses sistemi o kadar güçlü ki, sesi biraz açtığınızda kendinizi en kaliteli hoparlörlerle donatılmış bir konser salonunda hissediyorsunuz.

Orta konsoldaki Dynamic butonu ile Eco, Comfort, Sport ve Sport+ modları arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Spor modunu seçtiğinizde 211 beygirlik gücün neler yapabildiğini size hemen aşağıdaki Performans kısmında anlatıyor olacağım.

Performans

Akıllara zarar bir performans sunan test otomobilimin tam adı GLC 250 4MATIC Coupe AMG. Peki bu ne anlama geliyor?

Bu, kullandığım GLC Coupe’de görev yapan 2.0 litrelik motorun ürettiği 211 beygirlik olağanüstü gücü, 9G-Tronic şanzımanla sürekli olarak 4 tekerleğe ilettiği anlamına geliyor.

Sürekli aktif olan 4 tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ve alçaltılmış AMG spor süspansiyonlar sayesinde GLC Coupe’nin yol tutuşu ve viraj performansı da kusursuz. Yerden yüksekliği ile tedirgin girdiğiniz keskin virajlardan alnının akıyla çıkmayı başaran GLC Coupe, spor otomobil ve SUV arasında sağlanan kusursuz dengesini bu noktada kanıtlıyor.

Gelelim Sport+ moduna. Zaten güçlü bir otomobil olan GLC 250 4MATIC, Sport+ modunda ise adeta karakter değiştiriyor. Gaz pedalına parmak ucuyla dokunmanız ile birlikte akıllara zarar gücü daha keskin hissediyorsunuz. Gaz tepkimesi o kadar hızlı hale geliyor ki, GLC Coupe pedala temasınızla birlikte milisaniyeler içinde 211 beygiri son damlasına kadar emrinize sunuyor. Bu sayede, ekstra donanımlarla 1800 kiloya yaklaşan GLC 250 4MATIC Coupe AMG, sadece 7.6 saniyede 100 km/s hıza çıkıyor.

Anlaşılan GLC Coupe’yi başka dostlar da sevmiş 🙂

Yakıt tüketimi ise bu denli güçlü bir motora göre oldukça makul. GLC Coupe test sürüşü konuğum, %60’ı otoban %40’ı şehir içinde geçen 300 km boyunca ortalama 9 litre yakıt tüketti.

327.600 TL’lik başlangıç fiyatıyla alınabilen GLC 250 4MATIC Coupe AMG, test aracımdaki donanımlarla birlikte 369 bin TL’ye ulaşıyor. Kaputtaki yıldızı gururla taşıyan GLC Coupe, bana kalırsa kesinlikle fiyatının hakkını her kuruşuna kadar veriyor.