En Sevilen Crossover - Nissan Qashqai Test Sürüşü

Uzun zamandır peşinde olduğum, Türkiye’nin en çok sevilen otomobillerinden Nissan Qashqai test sürüşü gerçekleştirme fırsatı buldum.

Crossover segmentinin Türkiye’de bu kadar popüler olmasını sağlayan da, bana kalırsa Nissan Qashqai’dır. Gerçekleştirdiğim 4 günlük Nissan Qashqai test sürüşü, otomobilin neden bu kadar popüler olduğunu anlamamı sağladı. 

Gelelim, yüksek oturma pozisyonu ve konforu ile ufak bir SUV havası veren Nissan Qashqai test sürüşü detaylarına;

Dış Tasarım

Nissan Qashqai’nin 2013 yılında tamamen yenilenen 2. jenerasyonu, satışa sunulduğu ilk günden bu yana tasarımını oldukça beğendiğim bir otomobil.

En üst donanım seviyesi Platinum Premium Pack’e sahip olan Nissan Qashqai test sürüşü konuğum, 19 inçlik alüminyum jantlar ve hayran kaldığım Safir Mavi rengi ile trafikte dikkatli bakışlara maruz kaldı. 

nissan-qashqai-test-surusu-08

Yeni Nissan Qashqai, yerden yükselen şasisi, krom tavan barları ve marşpiyellerde kullanılan siyah plastik detaylar ile her an off-road yapmaya hazır bir SUV gibi görünüyor.

Nissan Qashqai’nin ön tasarımı ile arka tasarımı bana kalırsa tamamen farklı karakterlerde. Ön tasarımda konumlandırılan Bi-led farlar, büyük Nissan logosunun yer aldığı ızgarayı destekliyor. Ön kaput, köşeli hatlara sahip Bi-led far grubu ile birleşince, Qashqai’ye oldukça dinamik bir görüntü kazandırıyor.

nissan-qashqai-test-surusu-06

Arka tasarımda ise daha sert bir ifadeyle karşılaşıyoruz. Geniş bir yükleme alanı sunan bagaj kapağından arka çamurlukların ortasına uzanan dev arka far grubu, bu sert çekik gözlü bakışların tek nedeni 🙂

nissan-qashqai-test-surusu-01
Toz-toprak ya da asfalt. Nissan Qashqai için fark etmiyor.

İlk Qashqai’a kıyasla birçok donanım ve yeni teknolojiye kavuşan 2. jenerasyon Nissan Qashqai, buna rağmen 40 kg daha hafifleyerek 1461 kg’ya düşmüş. Nissan Qashqai test sürüşü boyunca fotoğraf çekimleri için dar sokaklardan geçip, ufak boşluklara park ettim. İnanın 4.37 metrelik bir otomobilden çok, ufak bir hatchback kadar kolay park manevrası yapabiliyorsunuz yeni Qashqai ile.


İç Tasarım

İşte geldik Nissan Qashqai test sürüşü boyunca beni en çok etkileyen kısıma.

Nissan Qashqai’ın kapısını açtığınızda, Platinum Premium Pack’in nimetlerinden olan deri, oldukça geniş koltuklar karşılıyor. Bel destekleri de bulunan bu deri koltuklar gerçekten çok rahat. Ön koltuklar için 2 kademeli ısıtma özelliği de bulunan Nissan Qashqai’da, 4 yöne ayarlanabilen elektrikli sürücü koltuğu da yer alıyor.

nissan-qashqai-test-surusu-25

Yüksek bir oturma pozisyonuna sahip olan Nissan Qashqai, bu sayede güvenli bir yolculuğu garantiliyor diyebiliriz.

Genel olarak çok kaliteli malzemelerin kullanıldığı kokpitte, “daha iyi olsaydı” dediğim yalnızca birkaç ufak detay oldu.

nissan-qashqai-test-surusu-24

Deri koltuklar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu gerçekten kaliteli. Konsolda yer alan yumuşak plastikler de iyi. Piano Black trimlerin detay renkleri süper. İlk defa sedefli mi böyle bir trim ile karşılaştım ve çok beğendim.

Bunların yanı sıra, siyah plastik cam kontrol butonları ve 7 inçlik Navigasyon ve Eğlence ekranının dokunmatik algısı daha iyi olabilirdi.nissan-qashqai-test-surusu-13

7 inçlik ekranın hemen altındaki geniş dijital klima ekranını kullanmak ise oldukça kolay. Güzel yerleştirilen butonlar sayesinde dikkatiniz çok dağılmıyor, ancak elin ulaşabileceği uzak bir noktaya konumlanan klima kapatma tuşunu bazen bulamayabiliyorsunuz.nissan-qashqai-test-surusu-10

Ses yalıtımı oldukça başarılı sayılabilecek Qashqai’ı ilk teslim aldığımda, özellikle alt viteslerde çok sesli çalışıyordu ancak sonrasında ya bu sese alıştım, ya da motorda bir şeyler yoluna girdi. Yol ve rüzgar sesi de bu sınıf için iyi sayılacak şekilde absorbe edilmiş.

Bagaj zemininde 2 farklı bölme daha bulunuyor. 401 litrelik bagaj hacmi oldukça yeterli.
Bagaj zemininde 2 farklı bölme daha bulunuyor. 401 litrelik bagaj hacmi oldukça yeterli.

İç mekanda yer alan saklama alanı sayısı ise oldukça az. Vites topuzunun hemen ön tarafında küçük bir alan yer alıyor. Bunun dışında kokpitte saklama alanı olarak torpidoyu ya da 2 kademeli kol dayamayı kullanabiliyorsunuz.

Diz ve baş mesafesi açısından oldukça cömert olan Nissan Qashqai, boydan boya uzanan cam tavanı sayesinde iç mekandaki genişlik hissini de arttırıyor.

 

Teknoloji

Nissan Qashqai test sürüşü konuğum, en üst donanım seviyesi olan Platinum Premium Pack’e sahipti. Bu donanım seviyesi ile birlikte aklınıza gelebilecek her türlü güvenlik elemanı ve teknoloji, Qashqai’da sunuluyor.

nissan-qashqai-test-surusu-12

Nissan Qashqai Platinum Premium Pack modelinde:

Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem

Şerit Takip Sistemi

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Hareketli Nesne Algılama Sistemi

Yorgunluk Algılama Sistemi

Trafik İşareti Tanıma Sistemi gibi birçok gelişmiş güvenlik teknolojisi standart olarak geliyor.

Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemleri oldukça etkin çalışıyor.

Park yardımcıları arasında yer alan Otomatik Park Asistanı ve Çevre Görüş Sistemi de birbirini tamamlayan iki asistan oluyor.

Otomatik Park Asistanı’nı daha önce birçok test otomobilinde deneme fırsatı buldum. Nissan Qashqai’nin otomatik park yeteneğine bir puan vermem gerekirse bu 7/10 olurdu.

nissan-qashqai-test-surusu-15

Tabii şunu da belirtmek gerekiyor ki, Qashqai’ın sağ ve sol dikiz aynaları ile ön ve arka Nissan logolarının altında kameralar yer alıyor. Bu kameralar sayesinde otomatik park asistanına gerek kalmadan, aracın çevresini 360 derecelik bir açıyla 7 inçlik ekrandan izleyerek kolayca park edebiliyorsunuz.

 

Performans

Test otomobilim 130 beygir güç üreten 1.6 dCi dizel motora ve X-Tronic şanzıman kombinasyonuna sahipti.

1750 devirde 320 nm tork üretebilen bu motor seçeneği, Renault-Nissan işbirliğinin bir eseri olarak yeni Renault Megane ve yeni Renault Talisman modelleri ile de satışa sunuluyor.

130 beygirlik motorun performansı ne şehir içinde ne de uzun yolda sizi keyiften mahrum bırakıyor. Bir de güvenli bir otomobilin verdiği o rahatlık ile birlikte 130 beygir ve 320 nm torku sonuna kadar yaşamak istiyorsunuz.

nissan-qashqai-test-surusu-11

Sizin bu isteklerinize ışık hızıyla yanıt veriyor Qashqai. Hem hızlanmaları çok başarılı hem de gaz tepkimeleri. Düşük viteslerde motor sesini fazlaca duysak da, ani hızlanmalarda 1500 kg üzere bir otomobil için oldukça seri gidiyor.

Genel olarak başarılı olan 7 ileri X-Tronic otomatik şanzıman, çok dik yokuşlar haricinde kararsızlık yaşamıyor.

nissan-qashqai-test-surusu-14

350-400 km yol katettiğim Qashqai, 4 günde 8 litre /100 km tüketim ortalaması yakaladı. Bu değerler, yoğun köprü trafiği başta olmak üzere İstanbul trafiğinde harcanan vakitler için oldukça makul gibi görünüyor. Fabrika verisi olan 5 küsür litreleri yakalamak için ise uzun yola çıkmak gerekiyor.

132.450 TL’den satışa sunulan 130 beygirlik Nissan Qashqai 1.6 dCi Platinum Premium Pack, aynı platformu paylaştığı rakibi Kadjar’dan daha pahalı olsa da şimdilik rahat bir şekilde tahtında oturuyor.