Nissan X-Trail Test Sürüşü: Gerçek SUV Deneyimi • Onur Test Sürüşünde!

Qashqai modeli ile Crossover segmentini yaratan Nissan’ın SUV deneyimi yaşatan X-Trail modelinin geçmişi 2001 yılına dayanıyor. İlk iki jenerasyonu köşeli tasarımlar ile üretilen ve zamanının crossoverı olan X-Trail, 2017’de makyajlanan 3. jenerasyonunda bambaşka karşımıza çıkıyor. Nissan X-Trail test sürüşü konuğum, 3. jenerasyon ile artık crossover segmentini Qashqai’a devredip SUV sınıfına merhaba demişti zaten. Geçen yıl gelen makyajla artık X-Trail çok farklı bir otomobil oldu.

Nissan Crossover, SUV ve Pick-up üretmekte Asyalı otomobil üreticileri arasında ilk sırada, Avrupalı otomobil üreticileri arasında ise ilk üçte diyebiliriz. Otomobil, ulaşılabilir SUV olma özelliğiyle ilk ve ikinci jenerasyonu ile Türkiye’de gayet başarılı olmuştu. 3. ve son jenerasyon X-Trail ise 2013 yılında Frankfurt’ta tanıtıldıktan sonra beğeni toplamış ve bayrağı devralacağının sinyallerini vermişti. Şayet öyle de oldu ve Nissan X-Trail ulaşılabilir fiyatlı SUV’ler arasında çok rağbet görmeye devam ediyor.

Tüm haftasonu süren Nissan X-Trail test sürüşü ile İstanbul’da büyük otomobil kullanmanın zorluklarını, teknolojinin bu zorluklarda nasıl yanınızda olduğunu ve otomobilin konforunu deneyimleme fırsatı buldum. İşte detaylar:

 

Dış Tasarım:

Öncelikle Nissan X-Trail’in Qashqai ile aynı platform üzerinde üretildiğini belirtmeliyim. Ancak X-Trail SUV yapısı gereği Qashqai’den daha yüksek ve daha uzun. Bu da opsiyonel olarak tercih edebileceğiniz bagajda ekstra 2 kişilik koltuk, toplamda 7 kişilik (şoför dahil) kapasite anlamına geliyor.

Dış tasarımı Qashqai’da olduğu gibi makyajlanan Nissan X-Trail test sürüşü konuğum, önceki versiyona kıyasla daha ağırbaşlı ve oturaklı görünüyor. Izgarayı çevreleyen parlak siyah ön ızgara parçaları alt ızgaraya kadar uzanarak makyajsız modelden daha sert duruyor. Ön tasarımda sis farlarının konumu dışında Qashqai ile Nissan X-Trail test sürüşü konuğumun neredeyse birebir aynı göründüğünü söyleyebilirim.

Arka tasarımda ise daha baskın bir tasarım anlayışı benimsendiği aşikar. Makyajsız versiyondan tek farkı ise daha önce altı kenarlı olan stop grubunun 5 kenarlı ve daha farklı, koyu bir formda olması.

Profilden baktığınızda ise önceki modelden jantlar dışında bir değişiklik olmadığını görüyorsunuz. Adaptif LED ön farlar, LED gündüz farları ve LED stopları da belirtmeden geçmeyelim.

Makyajlı Nissan X-Trail test sürüşü konuğum, 4690mm’lik uzunluğu ile Audi Q5, Renault Koleos, Jeep Chrokee, Subaru Forester, Honda CR-V ve Toyota RAV4 gibi rakiplerinden daha uzun. Mitsubishi Outlander, Skoda Kodiaq ve Volkswagen Tiguan Allspace’den ise birkaç milim daha kısa. Makyajlı X-trail’in gerçek bir SUV olduğunu yukarıda belirtmiştim. Otomobil, bu heybetli duruşunu yukarıda saydığım tüm rakiplerinden en az 25 mm daha yüksek olmasına borçlu.

 

İç Tasarım

Nissan’ların iç tasarımını genel olarak beğeniyorum. Sade, kaliteli ve kullanışlı yerleşimler, konforlu koltuklar ve yumuşak malzemeler direksiyona geçtiğinizde kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.

Nissan X-Trail test sürüşü konuğumda bunlara ek olarak gönlümü kazanan bej deri koltuklar ve yine bej ön konsol oluyor. Nedense iç mekanı bej ya da açık renkli otomobiller benim gözümde +1 puan kazanıyor.

Makyajlı X-Trail’in iç tasarımındaki yenilikler de geçtiğimiz haftalarda test ettiğim Qashqai ile paralel. Oturaklı ve kullanışlı spor direksiyon simidi, metal çubuktan kurtulup deri körüğe kavuşan vites topuzu ve yumuşacık bir deri ile kaplı üst konsol gerçekten kaliteli bir otomobile bindiğinizi hissettiren detaylardan.

Koltuklar inanılmaz konforlu ve hem ön hem de arka koltuklarda çift kademeli ısıtma bulunuyor. Ayrıca ön iki koltuk da elektrikli. 2. sıra koltukların arkasına 3. sıra koltuk tercih ettiğinizde, 2. sırasının sırtlıkları biraz dik konuma geliyor. Bu da rahatsızlık yaratabiliyor.

Test otomobilimde opsiyonel olarak sunulan +2 koltuk bulunuyordu. Bagajda yatar konumda bulunan bu koltukları ufak bir hamleyle kaldırıp rahatlıkla minyon iki yetişkine seyahat alanı yaratabiliyorsunuz.  Hatta hareket edebilir 2. sıra koltukları biraz öne çekerek, 3. sırada oturanlara daha fazla diz mesafesi de sunabiliyorsunuz.

Diz mesafesi demişken; Nissan X-Trail’in hem ön hem de arka koltuklarda sunduğu diz ve baş mesafesi oldukça başarılı. Nissan X-Trail, 3. sıra koltuk opsiyonu tercih etmezseniz sunduğu 565 litrelik bagaj hacmiyle, rakipleri Toyota Rav4, Subaru Forester, Mazda CX-5 ve Jeep Cherokee’den daha geniş bir alan sunuyor. 3. sıra koltuk opsiyonunu aldığınızda ise bagaj hacmi 445 litreye düşüyor ancak 2. ve 3. sıra koltuklar tamamen yatık haldeyken ise bu hacim 1.996 litreye kadar artabiliyor.

Kabin yalıtımı konusunda ise X-Trail gerçekten kusursuz. Sessiz çalışan motorun bunda muhakkak etkisi var ancak kabinde gerçekten yol ya da rüzgar sesinden eser yok.

 

Teknoloji

En üst donanım seviyesi olan Platinum paketine sahip Nissan X-Trail test sürüşü konuğum, sayısız teknolojiyle donatılmış.

Bu teknolojilere geçmeden önce Multimedya sisteminden dem vurmak istiyorum. Tamam, kullanımı kolay, dokunmatik gayet iyi ama artık eski arayüzü değişmesi şart gibi görünüyor.

Gelelim Nissan X-Trail’in hayran kaldığım teknolojilerine. Öncelikle her modelde mutlaka bulunması gerektiğini düşündüğüm 360 derecelik görüntü sunan Akıllı Çevre Görüş Sistemi benim için en önemlisi. Doğrusu, X-Trail satın almayı düşünenler için de çok önemli, çünkü dev X-Trail’i dar sokaklardan geçirmeye çalışırken ya da ufak otoparklarda manevra yapmayı denerken, otomobilin çevresini 360 derece gösteren kameralar imdadınıza koşuyor.

Akıllı Çevre Görüş Sistemi yetmez, X-Trail kendi kendini park etsin derseniz, bu sefer de Akıllı Park Sistemi elinizin altında bekliyor. Hem dikey hem de yatay park yerlerine tek bir tuşla park edebiliyor.

Ayrıca yeni X-Trail’de; geri manevralarda kazayı engelleyen Akıllı Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, hız limitini aşıp tehlike yaratmamanız için Trafik İşareti Tanıma Sistemi, kokpitin içerisinde A sütununda bulunan uyarı ışıkları ile Kör Nokta Uyarı Sistemi de bulunuyor.

Güvenliği maksimuma çıkaran teknolojiler arasında ise tümseklerde sarsıntıyı önlemek için otomatik fren yapan Akıllı Sürüş Kontrolü sistemi, daha kontrollü viraj performansı sunmak için devreye giren Akıllı Motor Freni, yol ve sürüş şartlarına göre her tekerleğe ayrı fren uygulayan Akıllı Yol Kontrolü sistemi de yer alıyor.

Makyajlı X-Trail’in müzik sistemi de 4 Hoparlör+ 2 Tweeter+ 1 Subwoofer’ı içeren BOSE® Premium Ses Sistemi’nden oluşuyor. Ses kalitesi, ayarlarını düzgün yaptığınızda gayet iyi.

 

Performans

Nissan X-Trail test sürüşü konuğumda 130 beygir güç üreten 130 beygirlik dCi motor görev yapıyor. 1700 kilodan biraz daha fazla iri bir SUV’de 1.6 dizel motorun bu kadar canlı olabileceğini düşünmüyordum.

Gaz tepkimeleri ve çekişi gerçekten iyi. Alt viteslerdeki isteksiz hal, üst viteslerde kendine geliyor. 1.6 dCi motor X-Tronic otomatik şanzımanla başarılı bir adaptasyon sağlıyor, vites geçişlerini kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Motorun en sevdiğim yanı ise muazzam sessizliği oldu. Hem yalıtımdan hem de ünitenin tasarımından motor o kadar sessiz çalışıyor ki, otomobilin içine adım attığınız ilk andan itibaren motorun sesini bir daha duymuyorsunuz.

Yakıt tüketimi konusuna gelecek olursak Nissan X-Trail test sürüşü boyunca ortalama yakıt tüketimim 8-9 litre civarında oldu. Fabrika verisi şehir içi 6 litre olsa da, performanslı kullanımda ve yoğun trafikte 11-12 litreleri de görmek mümkün.

Nissan X-Trail’in hafif arazi kabiliyetini de fotoğraf çekimleri sırasında tanıma fırsatı buldum. Yumuşak süspansiyonları ve yerden yüksek gövdesi sayesinde önden çekişli olmasına rağmen keyifli ve konforlu bir arazi performansı sunuyor. Tabii ki yarım metre derinliğindeki çamur birikintileri için uygun diyemeyiz ama ailecek yapılacak ufak şehir dışı kaçamakları için ideal.

Nissan X-Trail, ülkemize yalnızca 1.6 dCi motor seçeneği ile ve Sky Pack, Design Pack, Platinum donanım seçenekleri ile getiriliyor. Sky Pack düz vites başlangıç seviyesi kampanyalı fiyatı 190.000 TL olan X-Trail, test aracımdaki gibi X-Tronic otomatik şanzıman ve Platinum donanım ile 222.500 TL kampanyalı fiyattan satılıyor. Nissan X-Trail test sürüşü konuğumdaki gibi Bej iç deri döşeme (2.000 TL) ve 7 koltuk seçeneği (5.000 TL) opsiyonları ile birlikte fiyatı 229.500 TL oluyor.

Nissan X-Trail ve diğer modellerin 2017 ve 2018 model yılı araçlarının kampanyalı fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.