Peugeot 2008 Test Sürüşü: Zorlu Zirvenin Peşinde • Onur Test Sürüşünde!

Peugeot 2008 test sürüşü ile karşınızdayız. Bakalım Grip Kontrol özelliği ile iddialı olan makyajlı Peugeot 2008 rakiplerle başa çıkabilecek mi?

B segmenti SUV’ler arasında iddialı modellerden olan Peugeot 2008, makyajla birlikte artık tarz değiştirdi. Eski sakin ifadesini agresifliğe bırakan otomobil, artık SUV havasını daha fazla hissettiriyor. 4 gün boyunca konuğum olan makyajlı Peugeot 2008 test sürüşü ile B-SUV sınıfındaki otomobilin artılarını ve eksilerini aradık.

Makyajlı Peugeot 2008, bir önceki modele kıyasla kesinlikle çok daha iyi görünüyor. Yenilenen ön ızgara ve farlar, aslan pençesi formundaki arka farlar ve 308 GTi‘dan alınan Ultimate Kırmızı renk, kesinlikle Peugeot 2008 test sürüşünü daha keyifli hale getiren detaylardan oldu.

İşte makyajlı 2008 test sürüşü izlenimlerim:

Dış Tasarım:

Artık ön kısımda daha iddialı bir görünüme kavuşan yeni 2008, farklı detaylarla süslenen dik burun yapısı sayesinde daha güçlü görünüyor. Revize edilen farlar da ön kısımdaki agresifliği destekliyor.

Krom ön ızgara çerçevesi ve sis farı çerçeveleri hareket katarken, ön ve arka tampon altında yer alan gri detaylar da Peugeot 2008’in SUV algısını güçlendiriyor.

Profilden baktığınızda ufak kardeşi 208’e benzeyen otomobil, B sütunu ile birlikte yükselen tavan çizgisi ve tavan rayları ile güçleniyor. Yalan yok, arka koltuklara yapılan bu jest ve arka camların üzerindeki krom detaylar oldukça şık görünüyor.

Peugeot 2008 test sürüşü boyunca Fransız markaların görselliğe önem verdiğini bir kez daha hatırladım. Hem Peugeot hem de kardeş marka Citroen, son yıllarda taktire şayan tasarımlara imza atmayı başarıyor. Asıl soru; bu markalar görselliğe verdiği önemi tekniğe de veriyor mu?

İç Tasarım

İşte Peugeot 2008 test sürüşünün bana ani duygu değişimi yaşattığı kısma geldik. Evin garajına iniyorum, Ultimate Kırmızı rengi, 10 kollu çift renk jantları ve parlak krom süslemeleriyle 2008’e yanaşıyorum. Peugeot 2008’in kapısını açıp, koltuğuna oturana kadar hissettiğim: HEYECAN.

Deri parçalı ve bel destekli koltuğa oturup kokpiti karşıma aldığımda ise ne yazık ki tüm heyecanı kaybediyorum. Pek de kullanışlı bulmadığım 7″ dokunmatik ekran ile biraz yukarıda konumlanan gösterge panelleriyle donatılan iç mekan, belki de henüz yeni Peugeot 3008 GT-Line’ın direksiyonundan 1 gün önce kalktığım için sıkıcı gelmiştir.

Gösterge panelini ve cam tavanı çevreleyen mavi renkli LED aydınlatmalar iç mekana biraz olsun farklı bir hava katarken, Peugeot’un ufak direksiyon simidi kullanmasına bayılıyorum. Bu sayede hem manevra kabiliyeti kolaylaşıyor, hem de sürüş daha keyifli hale geliyor.

Kaliteli malzemeler kullanılan kokpiti, karbon fiber görünümünde gri renkli kaliteli bir parça bölüyor. Dokunma hissi güzel olan bu yumuşak plastik dışında kabinde sert plastikler göze çarpıyor.

Kararan iç dikiz aynası, gece sürüşlerinde karatılmış arka camla birleşince, görüş alanını bir hayli kısıtlıyor. Dibinizdeki otomobili bile görmekte zorlanıyorsunuz. Gündüz sürüşleri ise bolca geniş cam kullanılan 2008’de oldukça keyifli ve ferah oluyor.

Kolçak yok, ancak çekili konumda kolçak yerine kullanabileceğiniz el freni var…

Baş ve diz mesafesi açısından oldukça başarılı olan Peugeot 2008 test sürüşü konuğum, arka tarafta büyük çocuk koltuklarına yeterli alanı sunacaktır. 5 yetişkinin yeni 2008’de oldukça konforlu seyahat edebilmesi için yeterli alan olduğunu belirtelim.

350 litrelik bagaj hacmi sunan yeni 2008, böylelikle büyük valizlerinizi ve ailenizi alıp uzuun tatillere çıkmanıza da olanak tanıyor.

İç tasarımda eleştirilmesi gereken 2 detay bulunuyor. Bunlardan birincisi neredeyse 10 yıl önce hayatımızda olan Peugeot 206’ya benzer vites ünitesi. Oldukça eski görünen krom vites platformu, yeni modelde umarım 3008’dekine benzer. 2. detay ise kol dayamanın olmaması. Anlaşılan Fransız mühendisler ya el freni çekik konumdayken kol dayama olarak kullanılsın diye düşünmüş, ya da eklemeyi unutmuşlar.

Teknoloji:

Geri görüş kamerası, Navigasyon sistemi ve Active City Brake gibi teknolojileri barındıran Allure donanımdaki Peugeot 2008 test sürüşü konuğumun en önemli teknolojisi ise Grip Control.

Önden çekişli Peugeot 2008’de sunulan Grip Control, Standart Mod, Kar Modu, Arazi Modu, ESP Off Modu ve Kum Modu seçeneklerini sunuyor. Hemen el freninin önünde yer alan butonla kumanda edilen Grip Control teknolojisi, otomobilin ESP sistemi ile birlikte çalışarak ön iki tekerlek arasında doğru arazi koşuluna göre doğru tork dağılımını sağlıyor.

Performans:

Peugeot 2008 test aracında görev yapan 1.2 litrelik PureTech motor, düşük devirlerle birlikte fena sayılmayan bir hızlanma yakalıyor. 3 silindirli benzinli motor, 4 silindirli motorlara kıyasla %25 yakıt tasarrufu sağlarken, 110 beygir güç ile de böyle bir otomobilden beklenenleri karşılıyor.

Çift kavramalı şanzımandan kurtularak test otomobilimdeki EAT6 tam otomatik şanzımana geçiş yapan Peugeot, artık Almanların DSG’sini neredeyse yakalamış durumda. Devir ayarlanmadan girilen yokuşlarda vites geçişlerini hissettirse de, tam otomatik EAT6 şanzıman başarılı diyebiliriz.

Düşük devirlerde bile başarılı tork oranı sunan 110 beygirlik PureTech motor, 10,3 saniye gibi bir sürede yeni 2008’i 100 km/s hıza ulaştırıp kadranda maksimum 188 km/s hızı gösteriyor.

Sürüş keyfi açısından şehir içi kullanımlarda konfor sıkıntısı olmasa da, otoyolda 90 km/s hızla seyrederken rüzgar uğultusu kulağınızı yoklamaya başlıyor. Açıkçası 2008’i kullanırken, neredeyse bugüne kadar test ettiğim tüm Fransızlarda olduğu gibi 80-90 km/s hızdan sonra biraz güvensiz hissettim. (Peugeot 2008’le aynı günlerde, garajımda bir de Mercedes-Benz GLC Coupe test otomobili de olduğunu için böyle hissetmiş olabilirim  😛 )

Herkesin merak ettiği yakıt tüketimi kısmına gelecek olursak; yaklaşık 220 km boyunca benimle birlikte olan Peugeot 2008 test sürüşü konuğumla, her zaman ki gibi yer yer performanslı kullanım ve %40 şehir içi trafik, %60’ı otoyol kullanımında 6 lt/100km değerini yakaladım. 110 beygir, otomatik şanzımanlı ve benzinli bir otomobil için, trafikte Hindistan’la yarışan İstanbul’da yakalanan oldukça makul bir değer 6 litre.

Fiyat:

Uzuuunca tam adı 2008 ALLURE 1.2 PureTech 110hp EAT6 Tam Otomatik S&S olan test otomobilim, 97.900 TL’den satılıyor.

Ekstra olarak aşağıdaki opsiyonlar da test aracına eklenmiş:

Ultimate Kırmızı Metalik: 1.000 TL

Safety Pack: 3.000 TL

Bu donanımlarla birlikte 102.000 TL’ye yaklaşan fiyat etiketiyle Peugeot 2008 iddialı olsa da, B-SUV segmentinde ilk tercih olması bir hayli zor. Daha önce test ettiğim Opel Mokka X, sürüş özellikleri, donanımı ve 2008’den daha SUV görünen tasarımıyla birkaç bin TL daha ödeyerek tercih edeceğim model olurdu.

Opel Mokka X, Fiat 500X ve Jeep Renegade gibi B-SUV modellerin yanında Peugeot 2008’in ilk 3 tercih arasına girme şansı çok düşük. Ancak yine de tasarımı ve Grip Control özelliği ile rakiplerden ayrılan tarafları da var. BU özellikler 2008’in tercih edilmesini sağlayacak mı? İzleyip göreceğiz.