Renault ZOE Test Sürüşü - Geleceğe Dönüş

“Birgün otomobiller benzinliğe uğramadan da çalışacak.” deseler, inanırmıydınız?

Açıkçası ben inanmazdım. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğim 4 günlük Renault ZOE test sürüşü ile birlikte artık elektrikli otomobillerin, soru işaretlerini çoktan tarihe gömdüğünü bizzat anladım.

Düşünsenize; motor sesi yok, sürekli yağı suyu değiştir derdi yok. Düşünsenize, artık benzinliğe sadece elektrikli otomobilinize özel tasarlanmış lastiklere hava basmak için gideceksiniz. Ben de Renault ZOE test sürüşü ile, 4 gün boyunca yakıt göstergesini hayatımdan çıkartıp, tıpkı cep telefonumda olduğu gibi şarjımın % kaç kaldığını belirten bir gösterge panelini dahil ettim.

renault-zoe-test-surusu-12

Renault ZOE test sürüşü ile birlikte içten yanmalı motor seslerine de veda edip, 250 km boyunca yalnızca rüzgar ve enerji geri kazanımının verdiği ses ile biraz kafa dinledim. Meraklı gözler tarafından süzülmek ve “Kaç yakıyor abi? Motordan neden ses gelmiyor? Yeni mi çıktı bu?” gibi bolca soru dışında en keyif aldığım test, belki de Renault ZOE test sürüşü oldu.

Renault ZOE 1 saatte tam şarj oluyor.
Renault ZOE 1 saatte tam şarj oluyor.

Elektrikli otomobillerin en ulaşılabilir ve mantıklı seçeneklerinden olan Renault ZOE test yazısının detaylarına geçelim:

Dış Tasarım

Elektrikli otomobiller, tıpkı motorlarıyla olduğu gibi dış tasarımları ile de farklı ve yenilikçi olmalılar. Renault ZOE, birçok açıdan olduğu gibi tasarım açısından da beklentileri fazlasıyla karşılıyor açıkçası. Enerji Mavi rengi ile zaten çevreci bir otomobil olduğunun ilk sinyallerini veren ZOE, arkadaki Z.E. (yani Zero Emission/Sıfır Emisyon) logosu ile de “Çevre Dostuyum” mesajını veriyor.
renault-zoe-test-surusu-33Kullandığım her kilometreden keyif aldığım otomobillerden biri olmayı başaran Renault ZOE, hem tasarımı ile çok dikkat çekiyor, hem de sessiz elektrikli motoru ile meraklı gözlere maruz kalıyor.

Renault Clio altyapısı kullansa da, ZOE tam bir konsept otomobil gibi görünüyor; sedefli Enerji Mavi rengi, büyük jantları, mavi detaylı ön farlar ve şeffaf arka farlar ile Clio’dan çok ama çok farklı.

renault-zoe-test-surusu-29Renault, ZOE modelini doğadan ilham alarak tasarlamış. Ön tasarımda mavi detaylı çekik Bi-Xenon ön farlar gerçekten çok şık görünüyor. Hemen altında yer alan gündüz farları da ZOE’nin gamzeleri olarak göze çarpıyor.

Kare formunda tasarlanan şeffaf arka stop grubunda da yine mavi detaylara yer verilmiş. Arka stopların aydınlatılmasında Bumerang formu kullanılmış. Aslına bakarsanız Renault ZOE’ya konsept otomobil havasını kazandıran da ön ve arka far grubu oluyor.

renault-zoe-test-surusu-farlar

Renault ZOE, yan profilden tek kapılı bir otomobilmiş gibi görünüyor. Bunun nedeni de arka kapı kollarının camların arka farlara yakın tarafına gizlenmiş olmasından kaynaklanıyor. Bu gizli kapı kollarının üzerinde, Renault ZOE’nin tasarımcısı Jean Semeriva’nın parmak izi yer alıyor. Clio’da gizli mandalı çekerek açtığınız arka kapıyı, ZOE’da bu gizli kola basarak açmanız gerekiyor.

renault-zoe-test-surusu-13

17 inçlik jantlar ve siyah renkli dikiz aynaları, Renault ZOE’nin standart otomobillere benzeyen nadir parçalarından.

 

İç Tasarım

Çabuk kirlenme derdi olmasa otomobillerde açık renkli döşemeyi çok seviyorum. Renault ZOE’nin içerisine adım attığınızda, açık bej rengi koltuklar, aynı renk tavan, konsol ve orta konsol ile bir ferahlık hissediyorsunuz. Bej kokpit gerçekten bu sayede olduğundan daha büyük hissettiriyor.

renault-zoe-test-surusu-20

Ön konsolda kullanılan parlak beyaz trimlere, direksiyon ve vites topuzunda da rastlanıyor. Ön yolcu tarafında bu beyaz trimi, metal görünümlü parlak mavi detay takip ederek çevreciliğe vurgu yapılıyor.

renault-zoe-test-surusu-22Tamamen dijital olan gösterge panelinin en solunda aracın şarj durumunu yüzde olarak gösteren bir pil işareti bulunuyor. Aracın kalan şarj ile ne kadar daha yol kat edebileceği, hız göstergesi ve kilometre bilgileri yer alıyor. Bu gösterge panelini birkaç farklı tema seçeneği ile kullanmak da mümkün.

Renault’nun elektrik grafiklerini tavanda ve modüler tasarlanmış tek parça koltuklarda görmek mümkün.renault-zoe-test-surusu-21

Koltukların altında 22 kWh lityum-ion piller yer alıyor. Bu yüzden koltuklarda yükseklik ayarı yapılamıyor. Birçok test otomobilinde koltuk ayarıyla oynama ihtiyacı hissetmeme rağmen, yüksekliği iyi ayarlanmış ZOE’nin koltuklarında buna ihtiyaç duymadım.

renault-zoe-test-surusu-31Büyük ölçüde kalite hissinin ön planda tutulduğu Renault ZOE test sürüşü boyunca iç mekanda beğenmediğim tek şey, direksiyonun arkasındaki radyo kontrol butonları oldu. Renault, giriş seviyesi modellerde de üst segment modellerde de bu kontrol kolundan vazgeçemiyor.

renault-zoe-test-surusu-15

Arka koltuklarda oturan yolcular için oldukça yeterli diz ve baş mesafesi sunuluyor. Yuvarlak hatları nedeniyle dışarıdan ufak görünen ZOE, içeride ise geniş diz ve baş mesafeleri ile sürpriz yapıyor. Diz mesafesindeki artış bagaj hacminden pek kısmasa da, taşımanız gereken kablolar olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

Teknoloji

Renault ZOE’nin en büyük teknolojisi tabii ki de sahip olduğu tamamen elektrikli motor.

Ancak ZOE’da ABS, ASR ve ESP gibi güvenlik ekipmanlarının yanı sıra, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi bulunuyor.

renault-zoe-test-surusu-18

Daha önce Renault Clio Sport Tourer test sürüşü ile deneme fırsatı bulduğum R-Link navigasyon ve multimedya sistemini, Renault ZOE test sürüşü ile tekrar kullanma şansı buldum. R-Link, dokunmatik algısı ve arayüzü ile oldukça başarılı.

renault-zoe-test-surusu-10

Klima kontrollerinden ayarlanabilen Renault Take Care donanımı da, konsolda yer alan parfüm kapsülleri ile hem içeriye güzel kokular yayıyor, hem de araç içerisindeki hava kalitesini sürekli denetleyerek kontrol ediyor.

 

Performans

Renault ZOE gücünü 12 modül ve 192 Lityum İyon batarya hücresinden oluşan 22 kW’lık bir elektrik motorundan alıyor. İlk elektrikli otomobil deneyimim olduğu için, direksiyona ilk oturduğumda marşa bastım ve motorun çalışıp çalışmadığını anlayamadım.

renault-zoe-test-surusu-30

Evet ZOE, sıfır motor sesi ile çalışıyor. Huzur verici bir sessizlikte çalışan bu motor ile, yolda yalnızca rüzgar ve lastik sesi ile muhattap oluyorsunuz.

ZOE elektrikli motoru ile ürettiği 88 beygirlik gücü, tek ileri vitesli şanzımanıyla ön tekerleklere aktarıyor. Geleneksel benzinli ve dizel motorlu otomobillerden farklı olarak Renault ZOE, kalkıştan itibaren 220 nm tork üretiyor.

renault-zoe-test-surusu-16

Hızlanması oldukça başarılı olan ZOE’nin yol tutuş özellikleri de beni etkiledi. Otomobilin zemininde yer alan yaklaşık 300 kg’lık pillerin ağırlık noktasını aşağıya çekmesi ile birlikte yol tutuş özellikleri de ciddi oranda artıyor.

290 kiloluk bataryasının da etkisiyle, 1450 kg gibi oldukça ağır bir otomobil olan Renault ZOE, 0-100 km/s hızlanmasını 13.5 saniyede tamamlıyor.

Renault ZOE, maksimum 135 km/s hıza çıkabiliyor. Tabii bu hıza çıkmak için orta konsolda yer alan “ECO” butonunu kapatmanız gerekiyor. ECO butonu açıkken maksimum hızınız 95 km/s civarında sınırlanıyor. Bu sayede menziliniz artmış oluyor.

renault-zoe-test-surusu-17

Peki Renault ZOE tam şarjla kaç km gidiyor?

Renault, ZOE’nin tam şarj ile 210 km yol gidebileceğini belirtiyor. Ben ECO modunda yoğun İstanbul trafiğinde yaklaşık 150 km gidebildim.

renault-zoe-test-surusu-32

Ayağınızı gazdan çektiğinizde ya da frene bastığınızda, gösterge panelinde bir şarj işareti görüyorsunuz. Örneğin otoyolda 80 km/s hızla giderken 100 km menziliniz varsa, ayağınızı gazdan çektiğinizde bu menzil elektrik motorunu şarj ederek 110 km’ye yükselebiliyor. Yine aynı hız ve menzilde fren yaptığınızda ise elektrik motor daha hızlı şarj oluyor ve menziliniz 120 hatta 130 km civarına çıkabiliyor.

renault-zoe-test-surusu-06

Renault ZOE’nin hem ev tipi hem de şarj istasyonlarında kullanmak üzere 2 farklı şarj kablosu bulunuyor. Ben evime daha yakın olduğu için, Renault ZOE test sürüşü boyunca Kanyon AVM’deki e-Şarj istasyonunu kullandım.

Peki Renault ZOE nasıl şarj ediliyor?

  • En yakın e-Şarj istasyonunu, cep telefonu uygulamasından ya da R-Link navigasyon sisteminden buluyoruz,
  • e-Şarj istasyonuna park ediyoruz,
  • e-Şarj üyelik kartımızı şarj istasyonuna okutup, park ettiğimiz istasyonun numarasını tuşluyoruz,
  • Bagajdan şarj kablomuzu çıkartıp siyah ucu istasyona, mavi ucu ise anahtarın üzerindeki butondan kilidini açtığımız ön Renault logosunun altındaki girişe bağlıyoruz.
  • 1 saat içerisinde şarj olan Renault ZOE için e-şarj, bu bir saatlik enerji tüketimi karşılığında e-Şarj size 0.30 TL x 60 dk= 18 TL yansıtıyor.

Yani Renault ZOE’nin (pil kirası hariç) km’de 18 kuruşluk bir masrafı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Fiyat

Renault ZOE, 66.500 TL’den satılıyor. Yüksek pil fiyatı nedeniyle pili de Renault’dan kiralamak gerekiyor.

Renault ZOE Pil Kira Bedeli tablosu:

renault-zoe-pil-kira-fiyatı