Ön Yargıları Yıkmaya Geldi - Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Station karoserli otomobillere karşı, biz Türk halkının yıllardır süren (ve Seat Leon ST FR ile kırılacak) bir ön yargısı var. Avrupa’da birçok modelin station wagon versiyonları satılıyor ve neredeyse hatchback ya da sedan muadilleri kadar çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Yollarda en çok rastladığımız station wagon otomobilin, 1984 yılından 2003 yılına kadar üretilen Tofaş Kartal olması gerçeğini de bence artık değiştirmek gerekiyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Station wagon otomobilleri tasarım açısından beğenen ben, daha önce bir başka station wagon Renault Clio Sport Tourer ile test sürüşü gerçekleştirmiştim. Seat Leon ST FR modelini kullandıktan sonra, “Sport Tourer” etiketinin Clio’da yalnızca bir isim olarak, Leon’da ise bir ruh olarak sunulduğunu anladım.

Vardığım sonuç: “Bence station karoserli otomobilleri Türkiye’de daha fazla tercih edilir kılacak modellerden biri Seat Leon ST FR.”

Neden mi? Bu sorunun cevabı aşağıdaki detaylarda:

Dış Tasarım

Seat Leon ST FR, ekstra bagaj alanı ile hem daha pratik hem de daha seksi bir otomobil. Geçtiğimiz dönemde test sürüşü gerçekleştirdiğim hatchback Leon’un test yazısını da buraya ekliyorum: Seat Leon FR. Gerçekten Leon ST FR, station wagon otomobillerin de sportif görünebileceğini kanıtladığı için tercih edilecek.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Ön tasarımı hatchback Leon ile birebir aynı olan yeni Leon ST FR, metalik tavan barları ile hatchback modelden farklı olduğunu gösteriyor. A sütunundan C sütununa kadar uzanan, stationların vazgeçilmezi metalik tavan barları, aracın uzunluğunu belirgin kılan detaylardan.

seat-leon-st-fr-test-surusu-08

5 köşeli LED farlar ve agresif kaput detaylarına FR logoları da eklenince, Seat Leon ST FR’ın sıkıcı bir aile aracı değil de, keyifli ve sportif bir otomobil olduğunu anlıyorsunuz. Hatchback modelden 26 cm daha uzun olan Leon ST FR, buna rağmen aynı dinamik tasarımı ve genel hatları muhafaza ediyor.

İç Tasarım

Öncelikle bagaj kapağını açmadıkça, Seat Leon ST FR modelinin bir station olduğunu anlamayacağınızı söyleyeyim. 

Kırmızı dikişli alkantra ve deri karışımı koltukları, hatchback modelde de çok beğenmiştim. Özellikle bel destekli ön koltuklar hem çok konforlu, hem de sert girilen virajlarda savrulmanıza izin vermeye yapısı ile çok başarılı.

Tamamen sürücü hakimiyetindeki kokpitin yerleşimi bence başarılı. Koltuk altlarında ve konsolda yer alan saklama alanları da bir hayli işe yarıyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

İç tasarımda beğenmediğim birkaç noktaya da değinmek istiyorum. Örneğin dijital klima kontrollerinin altındaki açık saklama alanı. USB ve çakmaklık girişinin bulunduğu bu göz, belki bir kapakla gizlenebilse daha iyi olurdu. Bir diğer dikkatimi çeken nokta da kol dayama oldu. Birkaç kademeli olarak ayarlanan kol dayama, baskı yapmadığım halde nadir de olsa kafasına göre aşağı düşüp geri gidiyordu. Belki de test otomobiline has bir sorundu ama, çok da rahatsız edici olmadı.

Bunlar dışında iç tasarımda kullanılan malzeme kalitesi oldukça iyiydi. 

Özellikle altı düz deri direksiyon simidini, ergonomi ve uyandırdığı sportif his ile birlikte çok sevdim.
Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Kardeşi Golf’de elektronik el freni kullanılırken, Seat Leon ST FR’da hala geleneksel park frenine yer verilmesi ise biraz hayal kırıklığı oldu. Tabiki Leon’un, Golf’ten daha sportif bir model olduğunu göz önünde bulundurmalı.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Gelelim Seat Leon ST FR modelini hatchback Leon’dan ayıran detaya: geniş bagaj.

Leon ST’nin gerçekten oldukça geniş bir yükleme alanı var. C Segmenti station rakibi sayılı olsa da Leon ST, koltuklar dik konumdayken sunduğu 587 litrelik bagaj hacmi ile 528 litrelik Kia Cee’d Sportywagon ve 476 litrelik Ford Focus SW’ye fark atıyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Bagaj kısmında yer alan bir mandal yardımıyla arka koltuklar da yatırılabiliyor. Neredeyse tamamen düz bir zemin oluşturuan Leon ST, katlanan arka koltuklar sayesinde bagaj hacmini 1470 litreye kadar yükseltebiliyor.

Teknoloji 

Test konuğum olan Seat Leon ST FR modeli, zengin bir donanım listesine sahipti. Kendine özgü tamamen LED ön ve arka farlar ile dış tasarımda teknolojiye ayak uydurmaya başlıyor Leon ST.

seat-leon-st-fr-test-surusu-20

Yeni nesil bilgi ve eğlence sistemi olan Media System Plus, 6.5 inçlik bir ekran üzerinden kontrol ediliyor. Aux, SD Kart ve USB girişi ile bağlantı kurabilen bu medya sisteminde ayrıca araç bilgilerini görmek ve sürüş modu ayarlarını yapabilmek mümkün.

seat-leon-st-fr-test-surusu-21

Muazzam ses çıkışı sunan Seat Sound System’in, bagajda gizlenmiş bir amfisi de yer alıyor. Opsiyonel olarak sunulan Seat Sound System’i tercih etmek için Media System Plus ya da Navigasyon Paketi’ni de satın almak gerekiyor.
seat-leon-st-fr-test-surusu-29

Hatchback modelinde bulunmayan ama Leon ST FR’da bulunan opsiyonlardan birisi de, Adaptif Hız Sabitleyici’ydi. Bu sistem aracı belirli bir hızda sabitlediğinizde, önünüzdeki araçla olan mesafeyi korumak için otomatik olarak fren yapıyor. 30 km/s hızın altında da çalışan bu teknoloji, şehir içinde de kaza riskini azaltıyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Direksiyonun hemen sol alt tarafına yerleştirilen küçük bir kol yardımıyla kontrol edilen Adaptif Hız Sabitleyici’yi ayarlamak biraz meşakatli bir iş. Öyle ki bu kontrol kolu hem çok ufak, hem de üzerinde yer alan butonlar ve kolu ileri-geri iterek yaptığınız hareketler işi zorlaştırıyor. Şerit Takip Sistemi ise bu koldan bağımsız olarak gösterge panelindeki yol bilgisayarından ayarlanıyor.

Performans

Dile kolay 150 beygir ve 250 nm Tork. 1.4 TSI benzinli motor. 1222 kiloluk (hatchbackten 44 kg daha ağır) hafifletilmiş gövde. Sonuç olarak 0-100km/s hızlanmasını sadece 8.2 saniyede tamamlayan, sürpriz bir station yeni Seat Leon ST FR.

Volkswagen Grubu’nun yeni teknolojisi kullanılarak üretilen 1.4 EcoTSI ACT ünite, 4 silindirli motorun 2 silindirini gerektiğinde kapatarak yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Araç 130 km/s hızın altında seyrediyor ve 250 nm torkun 100 nm’sinden daha azına ihtiyaç duyuyorsa, motordaki 4 silindirden ortadaki 2 tanesi pasif hale getiriliyor.

Yol bilgisayarından “2 Silindir Modu Aktif” uyarısı veren yeni Leon ST FR, bu sayede hem yakıttan tasarruf sağlarken hem de daha sessiz bir sürüş sunuyor.

Seat Leon ST FR Test Sürüşü

Direksiyondan kontrol edilebilen DSG otomatik şanzıman ise görevini her zamanki gibi kusursuz yapıyor. Seat Leon ST FR modelini manuel kullanımda direksiyondan vites ile kullanmak, gerçekten keyif verici. Bu sayede yüksek devirlerde Leon ST FR’ın resitalini dinleyebiliyorsunuz.

Fabrika verilerinde 5.9 litre olarak açıklanan yakıt tüketim değerlerine ben ulaşamadım. Yaklaşık 300 km’lik Seat Leon ST FR test sürüşü boyunca, 8.5 litre/100 km tüketim ortalamasına ulaştım. Hatchback modeli için de belirtmiştim, bence bu tüketim değeri bile böyle bir performans için tölere edilebilir.

Fiyat

Şimdi gelelim Seat Leon ST FR 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Start/Stop modeli test aracımızın fiyatına:

Test sürüşüne konuk olan Leon ST FR DSG modelinin başlangıç fiyatı: 80.000 TL

Baz donanıma ek olarak test aracımızda aşağıdaki aksesuarlar da bulunuyordu;

-Adventure Kahverengi

-18″ Performance Alüminyum Jantlar

-Leon FR Plus Paketi (Ön-Arka Park Sensörü + Optik Park Sistemi + Medya System Plus + Alcantara Spor Koltuklar)

-Kış Paketi : Isıtmalı Ön Koltuklar + Far Yıkama ve Isıtmalı Silecek Suyu

-Seat Ses Sistemi

-Direksiyondan kumanda edilebilen DSG şanzıman

-Arka Görüş Kamerası

-Adaptif Hız Sabitleyici

-Yolcu Koltuğu Altı Göz + Çif Kademeli Bagaj

-Alkantra Spor Koltuklar –

-Sürüş Asistanı Paketi (Şerit Takip+Uzun Far Yardımcısı)

-Diz Hava yastığı

Yani test sürüşü konuğum Seat Leon ST FR modelinin fiyatı 93.800 TL‘ydi.

Fiyat/performans olarak bence Leon ST, makul bir seçim olabilir. Daha detaylı fiyat bilgisi için vereceğim linke tıklayarak kendi Seat’ınızı oluşturabilirsiniz: Seat Araç Oluşturucu

Rakiplerine kıyasla daha güçlü motoru, mantıklı fiyatı ve zengin donanım seviyesi de Leon ST FR modelini daha mantıklı kılıyor bence. Ford Focus SW modelinden çok daha çekici tasarımı da cabası.