smart ForTwo Test Sürüşü: Akıllı ve Özgün Şehirli • Onur Test Sürüşünde!

Otomobiller bana kalırsa 2’ye ayrılıyor: kendi sınıfını yaratanlar ve bir sınıfa katılanlar. smart ForTwo test sürüşü sonunda anladım ki bu ufak Alman kesinlikle kendi sınıfını yaratan bir otomobil.

Peki yeni smart ForTwo, Yalnızca 2 koltuklu ve 2.7 metreden daha kısa tasarımı ile İstanbul gibi bir metropolde gerçekten hayatı kolaylaştırıyor mu? Yaklaşık 3 gün süren smart ForTwo test sürüşü ile bu soruya cevap aradım, cevabı bulmaya çalışırken de smart ile yaptığım her kilometreden büyük keyif aldım.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-18

Küçüklükten bu yana gerçek bir Mercedes-Benz hayranı olduğum için, Onurtestsurusunde.com adına Mercedes-Benz’den ilk test aracını teslim almak da ayrı bir keyif ve gururdu tabiki.

İşte otomotiv dünyasının en ufak ve en farklı Alman’ı hakkındaki izlenimlerim:

 

Dış Tasarım:

Öncelikle, artık tasarımları ve renkleri ile tek düze  otomobiller görmekten sıkıldık. Artık kendi kişiliği olan, trafikte pratiklik sağlayan, havalı tasarımı ve renkleriyle ilgi odağı olan otomobiller bence çok daha değerliler.

Başta Paris olmak üzere Avrupa’nın birçok kalabalık şehrinde bolca tercih edilen smart:

-2.7 metreden daha kısa uzunluğu ile park ve manevra kolaylığı,

-1 tondan daha hafif kasası ile yakıt tasarrufu,

-çift renkli gövdesi ve şirin tasarımı ile oldukça mantıklı bir seçenek.

Bir önceki modele kıyasla artık daha geniş olan yeni smart ForTwo’nun uzunluğu ise 2,695 mm.

Yüksekliği de birkaç milimetre artan yeni ForTwo’nun özellikle ön ve arka tasarımında yenilikler göze çarpıyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-06

1 ve 2. jenerasyonda smart’ı tamamen yuvarlak hatlarla tasarlayan Mercedes-Benz, smart ForTwo test sürüşü konuğum 3. jenerasyon modelin özellikle ön kısmında daha köşeli çizgilere yer vermiş.

Küt tasarlanan “kaput”, hem yüksek hem de küçük olduğu için sanki önden motorlu minyatür bir hatchback gibi görünüyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-04

2.7 metrelik ufacık uzunluğu ve geliştirilen süspansiyonları ile yeni smart ForTwo, bir önceki modelde 8.7 metre olan dönüş çapını 1 metreden daha fazla düşürerek 7.3 metre yapmış.

Türkiye’deki yolların ortalama 3.7 metre şerit genişliğinde olduğunu düşünürsek tek hamle ile 2 şeritlik bir yolda dönüş yapabiliyorsunuz.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-01
Yeni smart ForTwo her açıdan farkedilen bir otomobil 🙂

Her ne kadar ön ve arka tasarımda büyük değişimler olsa da, smart ForTwo test sürüşü sırasında bana eşlik eden 3. jenerasyonda otomobilin yapısı değişmemiş. Önceki modellerde olduğu gibi yüksek dayanıklı çelikten “güvenlik hücresi” kullanılan smart ForTwo’da, motor ve şanzıman da korunuyor.

Dış tasarımda bazı yerlerde plastik parçalardan vazgeçen smart’ın ağırlığı bu nedenle biraz artarak 900 kilonun üzerine çıkmış. Tamponlar artık neredeyse tüm otomobillerde plastik ancak smart ForTwo’da kapılar ve kaput da plastikten üretilmiş.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-20
Izgaradaki iki mandalı aynı anda çektiğinizde plastik kaputu kaldırıyorsunuz. Bu kaputun altında motor yok. Yalnızca akü ve silecek suyu bölmesi ile radyatör yer alıyor.

LED gündüz farları ile çevrelenen farların aydınlatması gayet yeterli. Passion donanımlı test aracımda far ve yağmur sensörü özellikleri de yer alıyordu.

Radyatör, akü ve silecek suyu deposuna ızgaradaki iki mandalı çekerek açtığınız ön kaputtan ulaşabiliyorsunuz. Arkada, bagajın hemen altında konumlanan motora ulaşmak ise oldukça zor.

 

İç Tasarım

smart ForTwo test otomobilimin içi de tıpkı dışı gibi renkli. Aracın dışında olduğu gibi içerisinde de kullanılan siyah ve turuncu renk kombinasyonu sayesinde en sıkıcı trafikte bile eğlenceli bir kokpitle başbaşa kalıyorsunuz.

Türkiye’den satışa sunulmayan Renault Twingo ile ortak parçaların kullanıldığı yeni ForTwo’da, malzeme kalitesi bir önceki modele kıyasla hatrı sayılır şekilde artmış.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-49

Turuncu kumaş ile kaplanan konsol kokpite enerjik bir hava katsa da, uzun kullanım sonrasında temizliği biraz zor olabilir. Bu konsolun üzerinde, direksiyonun hemen sol arka tarafında yer alan devir göstergesi hem şık görünüyor hem de hareket edebiliyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-27

Standart olarak bluetooth ve USB bağlantısı sunan radyo sistemi yer alan smart ForTwo’yu, opsiyonel olarak 7 inçlik multimedya ekranı ile de tercih etmek mümkün oluyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-46
Genel olarak oldukça düzenli bir yerleşime sahip olan kokpit, saklama alanları açısından da yeterli sayılabilir. smart ForTwo’yu teslim alırken iç tasarımdan pek de umudum yoktu. 3 günün sonunda yeni smart ForTwo’nun 2 kişi için oldukça yeterli olduğunu anladım.

Koltuklar oldukça rahat ve oturma alanı geniş.
Koltuklar oldukça rahat ve oturma alanı geniş.

Bardaklıklarına telefon ve cüzdan gibi ufak eşyalarınızı koyabileceğiniz ForTwo’da, Passion tasarım konspeti ile turuncu-siyah renklerde gelen oldukça rahat ve hoş koltukların hemen arkasında da fileli bir alan bulunuyor. Elinizi biraz daha arkaya uzattığınızda ise bagaja ulaşıyorsunuz. Orta konsolda yolcu tarafında yer alan gizli çekmece ise zekice konumlandırılmış.

Bardaklık ve hemen üzerindeki telefon koyma bölmesi işlevsel. Yolcu tarafında gizli çekmece bulunuyor.
Bardaklık ve hemen üzerindeki telefon koyma bölmesi işlevsel. Yolcu tarafında gizli çekmece bulunuyor.

Otomobilin en merak edilen yerlerinden biri de bagajı. Tabiki 2.7 metre uzunluğunda 2 kişilik bir otomobilden 4 kişinin bagajını taşımasını bekleyemezsiniz. Ancak smart ForTwo test sürüşü konuğumda denedim ve market alışverişinizi ve birkaç ufak çantayı aynı anda bagaja sığdırabiliyorsunuz.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-75
İçindekiler: 5 dolu market poşeti. 1 kamera çantası, 1 sırt çantası ve 1.5 metrelik tripod.

260 litrelik bagaj hacmine sahip olan yeni ForTwo’nun bagajı iki kademeli olarak açılıyor. Önce üstteki camı kaldırıyorsunuz, ardından aşağıdaki parçayı indiriyorsunuz. Böylelikle sadece cam parçayı kaldırarak eşyalarınızı bagaja atabiliyorsunuz.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-26

Konsoldan dışarıda duran radyonun yerleşimi de Renault Clio’dan tanıdık geliyor. Bu tasarımın konsol ile birleşik olmasını tercih ederdim. Hemen altındaki klima kontrollerinin tasarımına ise bayıldım. Hem kullanımı çok kolay, hem de fonksiyonların aydınlatması oldukça şık.

 

Teknoloji

Yeni smart ForTwo’da özel çelik alaşımla güçlendirilmiş tridion güvenlik hücresi, 5 hava yastığı, yan rüzgar yardımcısı, hız sabitleyici ve sınırlayıcı, yokuş kalkış desteği, ESP ve ABS gibi destek teknolojileri yer alıyor.

Yardımcı sistemler gösterge panelindeki 3.5 inçlik TFT ekrandan kontrol edip ayarlanabiliyor. Çok fonksiyonlu direksiyon simidi ile hız limitleyici ve sabitleyici haricinde radyo kontrollerini de yönetmek mümkün.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-51

smart’ı daha güvenli hale getirmek için büyük yatırımlar yapan Mercedes-Benz, yeni ForTwo’nun en az Mercedes C Serisi kadar güvenli olduğunu belirtiyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-02

Yapılan çarpışma testlerinde 4 yıldız almayı başaran smart ForTwo, önden çarpmada en az Mercedes-Benz C Serisi kadar başarılı bir performans sergilemiş.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-64
Ruhları aynı, boyları farklı.

Yandan çarpma testlerinde önce ortalamanın altında kalan yeni smart ForTwo, ardından markanın yan hava yastıklarını eklemesi ile EURONCAP’ta yaşanan bu sıkıntının da önünde geçti.

 

Performans

smart ForTwo test sürüşü misafirimde 71 beygir güç üreten 1.0 litrelik motor görev yapıyor. 3 silindirli benzinli bu motor, sürücü koltuğunun arka kısmında, bagajın hemen altında konumlanıyor.

Marşa bastığınızda sesli bir başlangıç yapan 1000cc’lik minik canavar, ani hızlanmalarda yarış motorları gibi oldukça keyifli bir ses veriyor.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-11

Arkadan itişli olan smart ForTwo’da kullanılan Twinamic 6 oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman, 2 şanzıman ve 2 kavramayı içeriyor. Bu şanzımanlardan biri tek sayılı viteslerden diğeri ise çift sayılı ve geri vitesten sorumlu oluyor. Sürüş sırasında her iki şanzıman da aktif olarak çalışıyor, ancak yalnızca ilgili vitesten sorumlu şanzıman motora bağlanıyor. Bu sayede sürekli hazır bekleyen şanzımanlar vites değişimlerini hızlıca yaparak size hissettirmiyor.

 

yeni-smart-fortwo-test-surusu-45

Her ne kadar 0-100 km/s hızlanmasını 11.3 saniyede tamamlasada smart ForTwo, 940 kg ağırlığı sayesinde çok seri hareket edebiliyor. Aslına bakarsanız 120 km/s hıza kadar hızlanmada hiçbir sorun hissetmiyorsunuz.

Yaklaşık 200 kilometre yol yaptığım smart ForTwo, Hadımköy-Kağıthane-Hadımköy üçgenini 4.5 litre/100km ortalama tüketim ile katetti. Şehir içinde performanslı kullanımda ise bu tüketim 6.5 litre/100km’lere yükseldi. Kısacası 71 beygir güç üreten 1.0 litre benzinli motorlu smart’ın test ortalaması 5.5-6 litre/100km civarlarında oldu diyebilirim.

W204 C Serisi: Genişlik 1.77 metre smart ForTwo: Uzunluk 2.7 metre
W204 C Serisi: Genişlik 1.77 metre
smart ForTwo: Uzunluk 2.7 metre

Ağırlığı ve küçük boyutları nedeniyle otoban sürüşleri biraz korkutucu hale gelebiliyor. Esenyurt’tan Kağıthane’ye dönerken TEM otoyolunda yağmur altında kullandığım smart ForTwo, yanımdan geçen kamyonlarla birlikte bana ufak korkular yaşattı. Böyle büyük araçlar hızlıca yanınızdan geçerken bulunduğunuz şeritte hafifçe bir sağa bir sola savrulduğunuzu hissediyorsunuz.

yeni-smart-fortwo-test-surusu-72

Geliştirilmiş süspasiyonlar sayesinde artık virajlara daha rahat giren smart ForTwo test sürüşü boyunca tüm endişeleri boşa çıkardı ve yere oldukça sağlam bastığını kanıtladı.

smart ForTwo coupe’nin bir de üstü açılabilen cabrio versiyonu bulunuyor. 2 koltuk bana yetmez diyenler için bu sefer 5 kişilik yeni smart ForFour modelini de satışa sunan marka, umarım başta İstanbul olmak üzere ülkemizdeki büyük şehirlerde smart ForTwo gibi otomobillerin ne kadar büyük kolaylık olduğunu anlatabilir.

 

Fiyat

62.000 TL’lik satış fiyatıyla pahalı bir Baby-Benz olan yeni smart ForTwo fiyatına, 500 TL daha ekleyerek 120 beygirlik GTLine donanımlı bir Renault Clio’da satın alabilirsiniz. Clio’yu tercih ederek otomobilinize 3 ekstra yolcu daha alabilirsiniz. Tabii smart ForTwo’nun pratikliğini, ilgi çekici tasarımını ve renkli karakterini alamazsınız.

Gerçekten akıllı.
Gerçekten zekice.

smart ForTwo test sürüşünü özetlemek gerekirse:

Dönüş çapı, ufacık boyutları ve eğlenceli iç ve dış tasarımı ile gerçek bir şehir otomobili olan yeni smart ForTwo, gerçekten herkesin hayatında 1 defa olsun kullanması gereken oldukça keyifli bir otomobil. İstanbul trafiğinde çoğu kişinin işe 1 araçta 1 kişi gittiğini göz önünde bulunduralım. Ortalama 4 metrelik otomobiller yerine herkesin ufacık smart ForTwo’lar kullandığını düşünsenize! Trafik ve park sorunu belkide azalırdı değil mi?

Pratikliği, tasarımı, Mercedes-Benz güvenilirliği

Bana kalırsa smart ForTwo, en azından Türkiye için markete ya da kısa mesafe işe gidip gelmenin havalı, eğlenceli ve kısmen pahalı (62 bin TL) bir yolu olacaktır.