SUV Arenasında Bir Matador: Yeni Seat Ateca Test Sürüşü

İspanyol Seat, ilk SUV denemesi Ateca ile karşınızda. SUV segmentine adım atmak için biraz geç kalmış olsa da, yeni Seat Ateca test sürüşü sonunda İspanyol otomobil üreticisinin neden bu kadar sabrettiğini anlamak pek de zor olmadı.

1 hafta arayla hem Volkswagen Tiguan’ı hem de yeni Seat Ateca’yı test etme fırsatı buldum. Aynı platform üzerinde konumlanan bu iki kardeş, sürüş özellikleri bakımından çok benzese de, tasarım olarak yeni Seat Ateca test sürüşü konuğum çok daha etkileyici görünüyor.

Markanın hatchback modeli Leon ile aynı şasiye sahip olan Ateca, yüksek oturma pozisyonu ve büyük boyutları ile sportiflikten de vazgeçmeyen gerçek bir aile otomobili.

4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan en üst donanımdaki Seat Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 HP 4Drive DSG Xcellence test sürüşü izlenimlerim:

 

Dış Tasarım:

Seat’ın tüm otomobillerinde kullandığı 5 köşeli farlar ve keskin dikiz aynaları gibi geometrik detaylarına bayılıyorum. Kesinlikle markanın  çehresini değiştiren ve sportifllik algısını zirveye taşıyan bu dokunuşlardan nasibini alan son model de Seat Ateca test sürüşü konuğum olmuş.

Tamam, Leon ya da Ibiza gibi modeller zaten daha sportif görünüyor, ama Ateca? Bir markanın ilk SUV denemesi için oldukça sportif ve bir o kadar da şık görünen bir SUV.

Ön kısımda oldukça büyük bal peteği desenli ızgaraları ile heybetli bir duruş sergileyen Ateca, krom ve gümüş görünümlü detaylarla çok daha iyi görünüyor. Tamamı LED ön farlar gündüz hoş bir görüntü sunarken, gece de muhteşem bir görüş performansı sunuyor.

Profilden bakıldığında keskin tasarım çizgileri ön çamurluktan başlayıp arka far grubu ile birleşiyor. Krom cam çerçeveleri ve tavan rayları, dış tasarımda Xcellence donanım seviyesini destekleyen detaylardan.

Arka tasarımda göze ilk çarpan detay LED farlar olurken, yine sert çizgiler ve gri boyalı detaylar dikkat çekiyor. Seat logosu ve plakanın altında, tam ortada konumlandırılan Ateca logosunun hemen sağ tarafında ise Seat Ateca test sürüşü konuğumun dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olduğunu gösteren 4DRIVE logosu yer alıyor. Çift egzoz çıkışı da güzel görünen bir detay.

 

İç Tasarım:

İç tasarımda ufak kardeşi Leon ile aynı dizaynı kullanan yeni Seat Ateca’da malzeme kalitesine iyi diyebiliriz. Konsolun birçok bölgesinde kullanılan yumuşak plastik parçalar kaliteli hissettiriyor. Xcellence donanımıyla birlikte kokpitteki enstrümanların çevresini krom ve Piano Black süslemeler kaplıyor.

Kuzeni Tiguan’dakinin aksine analog gösterge paneli kullanılan Ateca’da böyle bir özellik opsiyonel olarak da olsa sunulmuyor. Ancak gösterge panelinin ortasında yer alan yol bilgisayarı zaten ihtiyacınız olan tüm bilgiyi sağlıyor, o yüzden çok da büyük bir kayıp değil.

Deri vites topuzu ve oldukça tok hissettiren direksiyon simidi gerçekten kaliteli bir otomobilde olduğunuzu direk temasla anlamanızı sağlıyor 🙂 Saklama açısından da zengin olan Ateca’da sürücü koltuğu altında göz, geniş bir torpido ve kol dayama altında büyük bir bölme yer alıyor. Tek parça gibi görünen devasa açılabilir cam tavan da ferahlık hissini zirveye taşıyor.

Test aracımdaki gibi Xcellence donanımda 8 inç büyük ekranlı multimedya sistemi standart olarak geliyor. 8 renkli ambiyans aydınlatması, sürüş modu ve araç bilgileri gibi özellikleri görüntüleyebildiğiniz bu ekranın arayüzü ve dokunmatik performansı başarılı.

 

Teknoloji:

Xcellence donanımda birçok teknolojik özelliği standart olarak sunan Seat Ateca test sürüşü konuğum, 8 inç dokunmatik multimedya ekranı, 8 hoparlörlü ses sistemi (müthiş bir ses performansı var), yağmur ve far sensörü gibi özelliklere sahip.

Ayrıca KESSY anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, sanal pedallı kolay açılabilir bagaj kapağı, 8 renkli ambiyans aydınlatma, direksiyondan kumandalı vites, 360 derece görüş kamerası, yokuş iniş desteği ve şehir içi acil frenleme sistemi özelliklerini standart olarak sunuyor.

 

Performans:

1.4 litrelik TSI motora sahip olan ve 150 beygir güç üreten Seat Ateca test sürüşü konuğum, 4DRIVE özelliğinden olsa gerek bugüne kadar kullandığım otomobiller arasında performans beklentimi en çok karşılayanlardan birisi olmayı başardı.

Yeni Seat Ateca yola o kadar iyi tutunup, o kadar çabuk ivmeleniyor ki, pek de ufak sayılmayacak 150 beygirlik bir SUV’den kesinlikle bu performansı beklemiyorsunuz. 250 nm tork üreten motor, 1.4 tonluk Ateca’yı zorlanmadan tetiklerken, virajlarda ise en iyi SUV viraj performansıyla karşılaşıyorsunuz. Süspansiyonlar o kadar iyi ayarlanmış ki, hem konfordan mümkün olduğunca az ödün verilmiş hem de sönümlemeleri çok iyi ayarlanmış.

Açık konuşmak gerekirse, Seat Ateca test sürüşü aracımın kuzeni Volkswagen Tiguan’dan bir tık daha iyi süspansiyon sistemine sahip olduğunu söyleyebilirim. Tabii altını çizmekte fayda var, Tiguan test otomobili yaklaşık 13.000 km’deydi. Yeni Ateca test otomobilim ise yalnızca 600 küsür km yol yapmıştı. 12 bin km’lik yıpranma farkını göz ardı etmemek gerek.

Fabrika verilerine göre karma tüketim ortalaması 6.3 lt/100km olan yeni Seat Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp 4Drive DSG S&S modelinin test sürüşü sonunda ortalama yakıt tüketimi ise 8.9 litre/100 km olarak gösterge paneline yansıdı. 4DRIVE çekiş sisteminin vaat ettiği güven ve performans ile gaz pedalına biraz daha fazla bastığım doğrudur. Biraz alışkanlık ve sakin bir kullanım ile 7-7.5 litreler de kolaylıkla yakalanabilir.

116.700 TL’den başlayan fiyatlarla satılan yeni Seat Ateca, baz donanım ve düz vitesli bu seçenekle oldukça makul sayılabilecek bir etiketle sunuluyor. Test aracımız ise Xcellence en üst donanıma ve 4DRIVE dört tekerlekten çekiş sistemine sahip tek benzinli motor seçeneğine sahip.

İspanyol Seat, ilk SUV denemesi Ateca ile karşınızda. Seat Ateca Test Sürüşü

Birçok teknoloji ve lüksü standart olarak sunan test aracım Seat Ateca 1.4 EcoTSI ACT 150 hp 4Drive DSG S&S Xcellence ise 152.300 TL’den satılıyor. Everest’i görmüş otomobil fiyatlarına bakarsak Seat Ateca’nın Xcellence donanımlı, benzinli ve 4DRIVE çekiş sistemli bu versiyonu için 152.300 TL’nin gayet uygun olduğunu düşünüyorum. Üstelik SUV keyfi, meraklı bakışlar ve kişiselleştirme özellikleri de cabası.