Test Sürüşü - Citroen C4 Picasso • Onur Test Sürüşünde!

Citroen C4 Picasso tıpkı markanın buradan (C4 Cactus – C1 Airscape) ulaşabileceğiniz diğer test izlenimlerinde de bahsettiğim gibi, ilk bakışta benzersiz far yerleşimi ile beni baştan çıkardı.

Citroen’in bu yeni tasarım felsefesine gerçekten bayılıyorum. Gittikçe sıradanlaşan tasarımlara sahip otomobiller görmekten sıkıldığımız şu günlerde, bence tasarım konusunda hem en cesur, hem de en cömert marka Citroen.

citroen_c4_picasso_test_surusu_07

Şimdi gelelim yeni Citroen C4 Picasso’nun konumlandırılmasına. Bildiğiniz gibi Citroen’in C Serisi’nde: C1-C3-C4-C5 ve C-Elysee modelleri yer alıyor.

Görsellerle Citroen C4 Serisi

Yukarıdaki tablodan da inceleyebileceğiniz gibi Citroen C4 Picasso modeli, 4 kişilik C4 model ailesinin Grand Picasso’nun ardından 2. en büyük üyesi.

Sunduğu ferah iç mekanı ve şık tasarımı ile gelin Picasso’nun incelemesine geçelim:

 

Dış Tasarım

Gerçekten de Citroen C4 Picasso, isminin hakkını veren sanatsal bir dış tasarıma sahip.

Dışarıdan modern sanat eseri gibi görünen Citroen C4 Picasso, önden ve arkadan basık tasarımı ile ufak bir otomobil gibi görünüyor. Citroen C4 Picasso, 4.28 metrelik uzunluğu ile aslına bakılırsa gerçekten de C4 Hatchback modelinden bile daha kısa bir otomobil.

citroen_c4_picasso_test_surusu_01

MPV, yani Çok Amaçlı Otomobil sınıfında yer alan Citroen C4 Picasso’nun ön tasarımında markanın imzası olan farlardan bağımsız LED gündüz farları bulunuyor. Çamurlukların hemen üzerinde başlayan bu LED gündüz farları, kaputun ucuna doğru giden krom logo ile oldukça uyumlu ve şık görünüyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_03

Hatları genelde oldukça yuvarlak olan yeni Citroen C4 Picasso, ön far ve tampon grubu ile arka far grubunda kullanılan, hafif köşeli detaylar dengeyi yakalamış görünüyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_09

C sütunundan (arka çamurlukların hemen üst kısmı) başlayan krom detaylar ile çevrelenen ön camlar, araca farklı bir hava katıyor.

Yine yuvarlak hatların hakim olduğu arka kısmın yıldızı da stop lambaları oluyor. 3 boyutlu efekti verilen arka farlar, sinirli bakışları ile araçta pek de fazla rastlayamayacağımız sert unsurlardan oluyor.

 

İç Tasarım

Citroen C4 Picasso’nun dış tasarımındaki şıklık iç tasarıma da yansıyor. Aracın tavanı dahil dört bir yanını çevreleyen camlar sayesinde oldukça ferah bir yaşam alanı sunulmuş.citroen_c4_picasso_test_surusu_14

Yalın bir tasarıma sahip olan kokpitte, ortaya konumlandırılan 12 inçlik panoramik dijital gösterge ekranı ve 7 inçlik bilgi-eğlence ekranı yer alıyor.

5 yetişkinin rahatlıkla seyahat edebileceği alanı sunan Citroen C4 Picasso, birbirinden bağımsız olarak ileri-geri ve yukarı hareket edebilen 3 arka koltuğu ile de büyük kolaylık sağlıyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_11

Kokpitteki karmaşanın önüne 7 inçlik ekran ile geçen Citroen; klima, radyo, navigasyon ve diğer araç ayarlarını bu ekran üzerinden yapmanızı sağlıyor. Bu kontrollerin tamamı dokunmatik ekran ile gerçekleştirildiği için, Citroen C4 Picasso’nun kokpitinde, el freni, ESP tuşu ve merkezi kilit olmak üzere çok az sayıda buton ile muhattap oluyorsunuz.

citroen_c4_picasso_test_surusu_12

Buton sayısının azlığı sistemlerin kullanımını kolaylaştırsa da, direksiyon üzerindeki butonlar bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. 4 adet hareket silindiri ve 10 adet fonksiyon butonu bulunan direksiyondan, hem navigason ve eğlence sistemini hem de gösterge panelini yönetmek mümkün. Ayrıca otomatik park sistemi ve hız sabitleyiciyi de bu butonlar üzerinden kontrol ediyorsunuz.

citroen_c4_picasso_test_surusu_15

Direksiyonun hemen arkasına yerleştirilen metal detaylı krom çubuk ise vites kolu olarak görev yapıyor. En beğendiğim detaylardan olan bu vites kolu, alışkanlık gerektirse de, alandan tasarruf sağlıyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_19

Geniş ön camdan daha fazla faydalanmak için hareketli güneşliklerin yer aldığı C4 Picasso’nun orta konsolunda bir de medya bölümü yer alıyor. Navigasyon ve bilgi ekranının hemen altı da yer alan bu büyük gözün içerisinde: 1 adet USB girişi, 1 adet Apple iPhone ve iPod USB girişi, AUX girişi, 12V çakmaklık ve  telefonunuzu şarj etmeniz için bir priz, evet 230V’luk bir priz yer alıyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_16

Saklama alanı konusunda da oldukça bonkör olan Citroen C4 Picasso’nun ön konsoldan arkaya kadar uzanan saklama alanı sökülebilir olarak tasarlanmış.

citroen_c4_picasso_test_surusu_20
Citroen C4 Picasso’nun bazı gizli özelliklerini de keşfettik. Örneğin arka koltuk paspaslarının altına gizlenen özel saklama alanları ve yuvasından çıkarılınca el feneri olan bagaj aydınlatma lambası.

 

Teknoloji

Citroen C4 Picasso modeli, yüksek teknolojiyi minimalist bir tasarımla sunmayı başarıyor. Konsaldaki ekranlar başta olmak üzere araçta birçok önemli güvenlik ve konfor teknolojisi de yer alıyor.

Bunlardan ilki, koltuğa oturup emniyet kemerinizi takmanızla karşınıza çıkıyor. Aktif gergili emniyet kemeri, hatalı şerit değiştirme ya da kaza tehlikesi sırasında titreşim vererek sizi uyarıyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_02

C4 Picasso, devasa ön cama yerleştirilen sensörler sayesinde 30 km/s üzerindeki hızlarda öndeki araçla mesafeyi otomatik olarak koruyor ve hatalı şerit değiştirmelerde sizi uyarıyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_04

Direksiyondaki tek bir tuşa basarak aracın dikey ya da yatay olarak otomatik park etmesini sağlayan Park Yardım Sistemi’de büyük kolaylık sağlıyor. Yatay park edilen yerlerden otomatik çıkma özelliğine de sahip olan Citroen C4 Picasso’nun, otomatik park özelliği hem giriş hem de çıkış hamlelerinde oldukça başarılı ve hatasız çalışıyor.

 

Performans

C4 Picasso’da 120 beygir güç üreten 1.6 litrelik Bluehdi motor görev yapıyor.

1295 kg ağırlığındaki C4 Picasso’ya oldukça rahat ivmelendiren bu motorun performansı ve 6 ileri otomatik şanzımanla uyumu çok başarılı. Ara hızlanmalarda sorun yaşamayan Citroen C4 Picasso, 0-100 km/s hızlanmasını 11,2 saniyede tamamlıyor ve maksimum 188 km/s hıza çıkabiliyor.

citroen_c4_picasso_test_surusu_06

Kardeş marka Peugeot ile birlikte ortak kullanılan EAT6 otomatik şanzımanı, Peugeot 308 modeli ile gerçekleştirdiğimiz test sürüşünde deneme fırsatı bulmuştuk. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki EAT6 şanzıman gerçekten DSG ile başa çıkabilecek serilik ve kararlılığa sahip.

citroen_c4_picasso_test_surusu_05

120 beygir güç üreten 1.6 litre BlueHDi motor seçeneğinin fabrika verisi yakıt tüketimi karma olarak 3.9 litre olarak açıklanmış. Tabiki bizim kullandığımız aracın test aracı olması ve yer yer performanslı sürüş ile 7 litre/100 km ortalamasını yakaladık. Sakin kullanım ile şehir içi tüketim değerlerinin ortalama 5-5.5 litre seviyesinde olacağını düşünüyorum.

Citroen C4 Picasso, 94.378 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.