Test Sürüşü - Fiat Doblo 1.6 Multijet 105 Hp Premio Plus • Onur Test Sürüşünde!

Bu hafta hafif ticarinin en çok tercih edilen modeli Fiat Doblo ile, 200 kilometrenin üzerinde yol katettiğimiz bir test sürüşü gerçekleştirdik. Ticari bir otomobil teste alacak olmanın ön yargısı ile, doğrusu bazı olumsuz beklentilerim vardı. Ancak Fiat Doblo, sürüş keyfi, performansı ve tatlı görünümüyle  kalbimi çalmayı başardı.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu118

15. yaşını tamamen yenilenen yüzü ile kutlayan Fiat Doblo, “Sınıfının En Çok Tercih Edileni” olmaya devam ederken, bizden de “Sınıfının En Yakışıklısı” ünvanını almayı başarıyor. Bugüne kadar uluslararası birçok ödül alan Fiat Doblo, testimize konuk olan Premio Plus donanım seviyesi ile otomobil konforu ile ticari pratikliğini bir arada sunuyor.

Dış Tasarım

Yenilenerek 2015 yılında satışa sunulan Fiat Doblo’nun, 2009-2015 yılları arasında üretilen 3. jenerasyonuna kıyasla tasarımda büyük yeniliklerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki model ile aynı kasanın kullanıldığı yeni Fiat Doblo’nun ön ve arka tasarımında yenilikler göze çarpıyor. Aşağıdaki görselden yeni ve eski Fiat Doblo’yu karşılaştırabilirsiniz.

[twentytwenty]modeller_slider (1)

modeller_slider

[/twentytwenty]

Doblo’nun ön tasarımda ilk göze çarpan yenilik, selefinde tek parça halinde olan ızgara grubunun iki parçaya ayrılması oluyor. Bir önceki modelde daha yuvarlak hatlara sahip olan ön farlar, artık  üst ızgara grubu ile bir araya gelerek daha kararlı bir görüntü oluşturuyor.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu004

Altta konumlandırılan ızgara ve sis farı ise yeni Fiat Doblo’ya daha sportif bir görüntü sağlıyor.

4406 mm uzunluğu ile bir önceki modelden 16 mm daha uzun olan yeni Fiat Doblo’nun genişliği aynı kalırken, yüksekliği ise 3. jenerasyona göre 35 mm azaltılmış.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu033

Arka tasarımda ise ilk göze çarpan değişiklik, dev arka camı ikiye bölen gövde rengi parça oluyor. Bu sayede büyük arka camın daha küçük ve kibar görünmesi sağlanmış.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu038

Test aracımızda bulunan Premio Plus donanım seviyesinde, Piano Black kapı kolları ve yan koruma çıtaları standart olarak sunuluyor. 16 inçlik jantlar ve tavan rayları da bu donanım seviyesinde standart olarak sunulan donanımlar arasında yer alıyor.

 

İç Tasarım

Yeni Fiat Doblo Premio Plus’ın iç tasarımında ise daha köklü değişiklikler göze çarpıyor. Yeniden tasarlanan kokpitte artık daha modern bir hava hakim.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu_int

Fiat Doblo, deri direksiyon simidi ve vites topuzu ile birlikte kalite algısını arttırmayı başarıyor. Ön konsolun bir parçası olarak yukarıda konumlandırılan vites topuzunun kullanımı, bu sayede çok daha keyifli ve kolay.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu055

Çift renkli kokpit ve sürücü odaklı konumlandırılan UConnect multimedya sistemi de ticari bir araçta olduğunuzu unutturan unsurlardan oluyor. Multimedya sisteminin hemen altında konumlandırılan dijital klima kontrolleri, bir önceki Doblo’dan alınmış.fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu057Multimedya sistemi bulunmayan 3. jenerasyon Doblo’da, oldukça küçük radyo kontrol butonları yer alıyordu. Yenilenme ile birlikte UConnect sistemine kavuşan yeni Fiat Doblo, daha büyük multimedya kontrol butonları ile birlikte şöförün işini kolaylaştırmış.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu052

Yenilenen direksiyon simidi iç mekanda ilk farkedilen yeniliklerden oluyor. Piano Black detaylar ile süslenen yeni direksiyon simidinin kalite ve şıklığında ciddi bir artış göze çarpıyor. Direksiyon üzerindeki butonların kullanımı ise büyük boyutları ve düzenli yerleşimleri sayesinde oldukça kolay.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu062

Fiat Doblo’nun koltukları gerçekten bir hayli rahat. Premio Plus modeline özgü, alkantraya benzer bej ve gri renkteki kumaş döşemeler oldukça şık görünüyor. Birçok binek otomobilde bulunmayacak kalitedeki bu döşemeler, kesinlikle terleme yapmayan özel bir malzemeden üretilmiş.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu035

Saklama alanı konusunda ise kokpit, cüzdan ve telefonunuz için kısıtlı alan sunuyor. Ön koltukların hemen üzerinde, tavanda geniş bir saklama alanı yer alsa da, telefonunuzu buraya koyup geri almanız, derinlik nedeniyle biraz sıkıntılı. Bu yüzden telefon ve cüzdan gibi kişisel eşyalarınızı konsolun üzerindeki açık alana koymanız gerekiyor.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu072

Ön kapı konsollarındaki saklama alanı genişliği ise oldukça yeterli. Benim gibi su şişesi olmadan arabaya binmeyenler için hem sürücü hem de yolcu kapı konsollarına özel bölmeler yapılmış.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu049

Yeni Fiat Doblo’nun hem ön hem de arkada sunduğu diz mesafesi çok başarılı. Üstelik arka koltukları yükleme gereksinimlerinize göre hareket ettirmeniz ya da katlamanız da mümkün. Bu sayede 790 litrelik bagaj hacmini 3.200 litreye yükseltebiliyorsunuz.

 

Teknoloji

Yeni Fiat Doblo Premio Plus, fiyat/donanım açısından rakiplerinden fazlasını vaat ediyor. Arka tamponda park sensörü, yokuş kalkış desteği, ön ve yan hava yastıkları, aktif korumalı ön koltuk kafalıkları, elektrikli ön ve arka camlar, katlanır ısıtmalı aynalar ve hız sabitleme sistemi gibi teknolojik donanımları standart olarak sunuyor.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu115

Ayrıca Fiat Doblo’da ilk defa sunulan 5 inçlik ekrana sahip UConnect multimedya sistemi de, araçtaki en büyük yeniliklerden oluyor. Kullanımı oldukça basit olan dokunmatik ekranlı UConnect, USB ve Bluetooth bağlantısı da sunuyor. Fiat, yeni Egea modelinde de bu multimedya sistemini kullanıyor. Direksiyondaki butona basarak sesli komutla da yönetebildiğiniz multimedya sisteminde Türkiye Haritalı Navigasyon sistemi de bulunuyor. Dokunmatik algısı yeterli olan ekranın ses kalitesinin de Fiat Doblo için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Performans

Testimize konuk olan Fiat Doblo, modelin 105 beygir güç üreten 1.6 lt Multijet motor seçeneğine sahip. Bunun dışında Fiat Doblo’nun: 1.3 90 hp MultiJet, 1.3 90 hp EcoJet ve 1.6 90 hp ComfortMatic motor seçenekleri de bulunuyor.

Yalnızca test aracımızdaki gibi 1.6 lt 105 beygirlik versiyonda 6 ileri vites sunan Fiat, diğer motor seçeneklerinde ise 5 ileri vitesli şanzımana yer vermiş.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu110

105 beygir ve 290 nm tork üreten 1.6 Multijet motorun 1420 kiloluk Fiat Doblo’yu ivmelendirmesi gayet başarılı.

Özellikle 1. ve 2. vites geçişlerinin kısa tutulduğunu düşündüğüm Doblo’nun, geçişlerde oldukça yumuşak ve kararlı olmasını çok beğendik.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu093

105 beygirlik Fiat Doblo, 0-100 km/s hızlanmasını 13.4 saniyede tamamlarken, 164 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Aracın ara hızlanmalarının da gayet yeterli olduğunu belirtelim.

Yumuşak sayılabilecek süspansiyonlarla donatılan Fiat Doblo, konforu arttırıp çukur ve tümsekleri minimum hissetmenizi sağlıyor. Doblo’da konforlu yumuşak süspansiyonlar tercih edilerek, viraj performansından az da olsa feragat edilmiş. Aracın sınırlarını zorladığınızda arkadan çok ufak kaymalar yaşayabiliyorsunuz.

fiat_doblo_16_multijet_premio_plus_test_surusu015

Fabrika verisi yakıt tüketimi Şehirdışı 4.7 litre ve Şehir içi 6.8 litre olarak verilen test aracımız ile, 200 km’yi aşan yer yer performanslı ve yoğun trafikte geçen sürüşümüz boyunca 8.8 litrelik bir tüketim değerine ulaşabildik. Sakin kullanım ile bu değeri 7.5 seviyelerine çekmek mümkün olacaktır.

Testimize konuk olan:

Fiat Doblo 1.6 M.Jet 105Hp Premio Plus (Ticari) modelinin kampanyalı fiyatı: 58.450 TL

Ruhsatta “Otomobil” olarak görünen aynı motor ve donanıma sahip Fiat Doblo 1.6 M.Jet 105Hp Premio Plus (Hususi) modelinin kampanyalı satış fiyatı ise 76.600 TL.