Test Sürüşü - Kia Cee'd Premium DCT | Onur Test Sürüşünde!

2016 yılı, Onur Test Sürüşünde için heyecanlı bir başlangıç oldu. Ocak ayının son haftasında ilk tek kapılı otomobil testini VW Beetle ile gerçekleştirdikten sonra, 19 Şubat’ta da ilk Uzak Doğulu misafirim Kia Cee’d modelini konuk ettim.

Test sürüşünden önce biraz ön yargılı olsam da, yeni Kia Cee’d ile tanıştığımda buzların tamamen eridiğini söyleyebilirim.

Rekabetin zirvede olduğu C segmentinde yarışan Kia Cee’d; tasarım, performans ve yol tutuşu ile beni etkilemeyi başardı.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

İlk olarak 2006 yılında satışa sunulan Cee’d, bu yıl 10. yaşını kutluyor.

Kia’nın yalnızca Avrupa pazarını hedefleyerek satışa sunduğu Cee’d, yine markanın Avrupa’da tasarlanıp üretilen ilk modeli olma özelliği taşıyor.

Kia Cee'd

2012 yılında satışa sunulan 2. jenerasyon Kia Cee’d, gerçekten Avrupa pazarının tasarım, teknoloji ve teknik gereksinimlerini karşılayacak bir otomobil olmuş.

Gelelim dinamik dış tasarımıyla etraftakileri kendine hayran bırakan Kia Cee’d modelinin test sürüşü izlenimlerine:

 

Dış Tasarım

Yenilenen yüzü ile Kia Cee’d, bence C segmentindeki en agresif otomobillerden biri. Kia ve Hyundai markalarının tasarım şefi Peter Schreyer‘in elinden çıkan Cee’d, kaplanların burun tasarımından etkilenerek tasarladığı ikonik ön ızgaraya sahip.

Güney Koreli olduğunun en büyük kanıtı olan A sütununa kadar uzayan çekik gözlü far grubu, aracın dinamikliğini arttıran en önemli tasarım detayı oluyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Ön farlar boyunca uzanan LED gündüz farları oldukça şık bir görüntü sunarken, mercekli farların halojen yerine Bi-Xenon olmasını tercih ederdim.

Mercekli sis farlarını çevreleyen krom detayları ile de dikkat çeken Kia Cee’d, ön tasarımı ile benden neredeyse tam puan aldı.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Profilden bakıldığında ilk göze çarpan, Premium donanım seviyesi ile standart olarak sunulan 17 inçlik jantlar oluyor. 5 kollu, koyu renkli detaylara sahip olan jantlar, oldukça uzun boyutlardaki Cee’d ‘i bir nebze olsun törpülüyor. Kia Cee’d, C segmentindeki en dişli rakibi Volkswagen Golf VII modelinden 5.5 cm daha uzun.

kia-ceed-premium-dct-test-surusu-26

Arka tasarımı ile Opel Astra J modelini anımsatan Kia Cee’d, buna rağmen oturaklı çizgileri ve far grubu ile dinamikliği arttırarak sınıfında bir adım öne çıkıyor.

 

İç Tasarım

Dış tasarımındaki şıklığı iç tasarımında da yansıtan Kia Cee’d, düzenli ve sürücü odaklı kokpiti ile karmaşadan uzak durmayı başarmış.

kia-ceed-premium-dct-test-surusu-03

Deri kaplı direksiyon, üzerindeki buton sayısı ile ilk dikkat çeken detay olsa da, far kontrollerinin hemen yanından aktif hale getirebileceğiniz ısıtma özelliğine sahip. Kia, aracın ön ızgarasında kullanılan tasarıma direksiyonda da yer vermiş.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Çok fazla sayıda buton barındırması ile alışması zaman gerektiren direksiyon simidi üzerinden; hız sabitleyici, yol bilgisayarı ve radyo kontrolleri özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz. Direksiyon simidi üzerinde vites kulakçıkları da yer alıyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

3 parçaya ayrılan gösterge panelinde, sol tarafta kalan devir ve sağ tarafta kalan yakıt göstergesi için geleneksel göstergeler kullanılırken, ortadaki büyük hız göstergesi tamamen dijital bir ekrandan oluşuyor. Supervision olarak adlandırılan dijital gösterge paneli, yalnızca en üst donanım seviyesi olan Premium’da standart olarak sunuluyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Gösterge paneli ile bir tasarlanan sürücüye dönük ön panelde, radyo ve bağlantı ayarlarını kontrol edebileceğiniz ekran yer alıyor. Kia Cee’d’in bagaj kapağı üzerinde yer alan geri görüş kamerasından alınan görüntü de bu ekrana iletiliyor. Dokunmatik algısı iyi ve kullanımı oldukça kolay olsa da, bu ekranın biraz daha büyük boyutlarda olmasını tercih ederdim.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Bu ekranın hemen sol tarafında Start-Stop butonu yer alıyor. Üzerinde yer alan aydınlatmalar ile bu butonun hangi konumda olduğunu haber vermesi, ufak ama güzel bir detay.

Radyo ve bilgi ekranının hemen altında ise 3 kademeli koltuk ısıtma butonları, kapı kilidi ve ESP kapatma tuşu yer alıyor.

kia-ceed-premium-dct-test-surusu-7

Konsolda küçük bir alanı Piano Black rengi ile kaplayan Kia, oldukça rahat kullanılan tamamen dijital klima kontrollerini en altta konumlandırmış. Turuncu renkli TFT klima kontrol ekranının boyutu, neredeyse radyo ve bilgi sistemi ekranına yakın.

kia-ceed-premium-dct-test-surusu-17

Kapı konsollarında kaliteli gri renkli deri kullanan Kia, Premium donanım seviyesinde sunduğu tamamen elektrikli sürücü koltuğunun hafıza ayarlarına da yine burada yer vermiş.

Hem ön hem de arka koltuklarda oldukça geniş diz mesafesi sunan Kia Cee’d, özellikle ön kısımda gayet yeterli saklama alanlarına sahip.

Kia Cee'd
Kia Cee’d 380 litrelik bagaj hacmi ile oldukça başarılı bir yükleme alanı sunuyor.

Geniş bir torpido gözü, vites kolunun hemen önünde yer alan açık bölme, hemen arkasında sürgülü bir cep ve kol dayama bölmesi gibi alanlar daha fazla özgürlük sunuyor.

Genelinde kaliteli malzeme kullanılan Cee’d modelinde, eleştirebileceğim tek düşük kaliteli parçalar sinyal ve silecek kolları.

 

Teknoloji

2. jenerasyon Kia Cee’d, C segmentinde görmeye alışık olmadığımız ya da yüksek opsiyon fiyatları ile satılan birçok teknolojiye de kavuşmuş.

Isıtmalı ve hafızalı ön koltukların yanı sıra, ısıtmalı direksiyon simidi de kesinlikle bu segmentte pek sık karşılaştığımız özelliklerden değil. Flex Steer teknolojisine sahip olan direksiyon, üzerinde yer alan buton ile Normal (Orta), City (Hafif) ve Sport (Sert) olmak üzere 3 farklı moda ayarlanabiliyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Dikey ve enine park edebilen Akıllı Park Sistemi artık bu segmentteki birçok modelde yer alsa da gayet iyi bir özellik. Üstelik bu sistemin hem dikey hem de yatay park performansı, gerçekten bugüne kadar denediğim modeller arasında en başarılısıydı.Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Hangi donanım seviyesi ile satın alınırsa alınsın Kia’nın tüm Cee’d modellerine yan ve perde hava yastığıstandart olarak sunulması da gerçekten güzel.

 

Performans

330 km civarında test etme fırsatı bulduğum Kia Cee’d, 136 beygir güç ve 300 nm tork üreten 1.6 CRDi dizel üniteye sahipti.

Peki 7 ileri DCT şanzımanla kombinlenen bu motorun performansı nasıldı?

Ülkemize yalnızca tek motor seçeneği ile getirilen Kia Cee’d manuel ya da 7 ileri DCT otomatik şanzıman ile tercih edilebiliyor. Yaklaşık 1430 kilogramlık gövdeyi kaldırmada başarılı olan 136 beygirlik motor, C segmentindeki beklentileri fazlasıyla karşılayacak bir performans vaat ediyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Orta sertlikteki süspansiyonlara sahip olan Kia Cee’d, sürüş konforu açısından gayet başarılı. Konfor ile viraj performansı arasındaki dengeyi tam kararında ayarlamayı başaran Kia, iyi bir iş çıkarmış.Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Başarılı bir ses yalıtımına sahip olan Kia Cee’d modelinde, motor ve yol sesi minimuma indirilmiş.

7 ileri DCT otomatik şanzımanın ise genellikle olumlu olduğunu söyleyebilirim. Vites değişimlerini oldukça hızlı yapan bu şanzımanın kafası, dik yokuşlarda bazen karışabiliyor.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Fabrika verisi şehir içi yakıt tüketimi değeri ortalama 4.6 lt/100km olarak açıklanan Kia Cee’d test otomobili ile 7.6 litrelik bir ortalama tüketim değerine ulaştık. Test sürüşü sırasında yer yer performanslı ve yoğun trafikte geçen sürüş sonucunda elde edilen bu verinin, günlük sakin kullanım ile 5.5-6.5 seviyelerine düşeceğini tahmin ediyorum.

Kia Ceed DCT Premium Test Sürüşü

Ülkemize yalnızca 136 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel motor ile getirilen Cee’d, başlangıç donanım seviyesi olan Comfort paketi ve manuel şanzıman seçeneği ile birlikte 75.600 TL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

En üst donanım seviyesine sahip 2016 Kia Cee’d Premium test otomobilimin satış fiyatı ise 95.750 TL.