Test Sürüşü - Mazda3 Sedan SKYACTIV • Onur Test Sürüşünde!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız hafta, OTS’de ilk Japon test konuğu olan yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV’ün gelişi ile birlikte benim için çifte bayram vardı!

Bildiğiniz gibi daha önce Alman, Fransız ve İsveçli test konuklarımız oldu. Bir Japon otomobili test edecek olmanın heyecanı ile Mazda Türkiye ofisi ile iletişime geçtim ve asabi yüzü ile yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV için test programı ayarladık. Bir hafta geçirdiğim yeni Mazda3, bana markanın gerçekten gizli bir cevher olduğunu kanıtladı.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-100

Daha yeni Passat testinden çıkmış ben, ilk defa bir Japon kullanacak olmanın heyecanına rağmen beklentileri çok da yüksek tutmamıştım. Sanırım yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV ile ilgili yanıldığım tek nokta da bu oldu.

Gelelim 1 hafta süren yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV test izlenimlerime:

 

Dış Tasarım

Yeni Mazda3 Sedan‘ın dış tasarımı tek kelimeyle büyüleyici. Japon KODO Felsefesi benimsenerek tasarlanan mevcut Mazda modellerinin tamamı etkileyici, keskin çizgiler ile yenilenmiş. Mazda, yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV’i tasarlarken, diğer modellerinde olduğu gibi doğadan ve enerjiden ilham almış.

Gerçekten de bu tasarım felsefesi ile yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV, ilk görüşte dinanizm ve vahşiliği iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-04

Önde, yanda ve arkada. Yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV her açıdan dinamik çizgileri ile son zamanlarda tasarımını en beğendiğim model olmayı başardı.

Büyük ön ızgarayı çevreleyen krom detaylar ile birleşen, ince LED’ler ile donatılan ön farlar aracın sportif görünümüne destek oluyor. Japon olduğunu belli eden çekik farların aydınlatması oldukça başarılı ve şık. Sis farlarının hemen üzerinde konumlandırılan sinyallerin ise farların içerisine konumlandırılması daha iyi görünebilirdi.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-20

10 kollu olarak tercih edilen test aracım yeni Mazda3 Sedan’daki jantlar da, köşeli tasarıma sahip olmasına rağmen zaten hareketli olan çizgileri dizginleyerek aşırının önüne geçmiş.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-22

1 haftalık test sürüşüm boyunca bolca meraklı gözlere maruz kalan yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV’in arka tasarımı da ayrı bir tez konusu. Yeni Mazda3 Sedan’ı diğer sedanlara benzemeyen birçok özelliğinden birisi de, insanın gözlerini alamadığı arka tasarımı. Yine çekik gözlü LED arka farların konumlandırıldığı tasarım, hem çok şık görünüyor hem de 419 litrelik bagaja açılıyor.

 

İç Tasarım

Yeni Mazda3 Sedan’ın iç tasarımında yine şık tasarım çizgilerine ve sportif detaylara rastlıyoruz. Yüksek kaliteli malzemeler ile kaplanan kokpitte, deri direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni kolunu süsleyen kırmızı detaylar oldukça hoş görünüyor.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-78

Direksiyon fonksiyonlarını çevreleyen karbon fiber görünümlü kaplama da kokpite dinamiklik katıyor.

İç tasarımın karakterini belirleyen unsurlar ise bence göstergelerin tam ortasında konumlandırılan büyük devir saati ve Alman markaların da kullandığı tablet görünümlü bilgi ve eğlence ekranı oluyor.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-79

Kırmızı aydınlatma ile çevrelenen devir saatinin sağ köşesinde yer alan hız göstergesi, aracı çalıştırdığınızda açılan Aktif Sürüş Ekranı’ndan da takip edilebiliyor. Gösterge paneli ile ön cam arasında konumlandırılan  bu özellik; hız, mesafe takip ve hız sabitleme gibi bilgileri ön cama yansıtarak gözünüzü yoldan ayırmadan birçoık bilgiye ulaşmanızı sağlıyor.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-70

Devir göstergesinin (aşağıdaki resim) sağ ve sol tarafında yer alan, menzil, yakıt tüketimi, kalan yakıt gibi bilgilere ulaşabileceğiniz yol bilgisayarı ekranlarının ise renkli ve daha fonksiyonel olmasını tercih ederdim. Ufak bir detay olsa da; sürücü tarafındaki cam kontrol düğmelerinden yalnızca sürücü tarafının aydınlatmalı olması da gece biraz zorluk çıkarabiliyor.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-49

7 inçlik ekranın, vitesin hemen yer alan kontrol butonu da oldukça kaliteli ve ergonomik tasarlanmış. Dokunmatik algılaması harika olan bu ekrandan navigasyon, müzik sistemi ve sosyal ağlara da ulaşmanız mümkün.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-53

Genel olarak hayran kaldığım yeni Mazda3 Sedan’ın 9 hoparlörlü Bose müzik sistemine değinmeden edemeyeceğim. Deyim yerindeyse size mobil bir konser vaat eden bu ses sistemi, test aracımız gibi Power donanım seviyesine sahip Mazda3 modellerinde standart olarak sunuluyor.

 

Teknoloji

Biliyorsunuz ki otomobil üreticileri güvenlik sensörlerini iç dikiz aynasının hemen arkasına konumlandırıyorlar. Yeni Mazda3 Sedan test aracımız da, birçok radar ve sensör gerektiren teknolojileri kapsayan opsiyonel Power Sense Paketine sahip.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-59

Bu güvenlik paketinde:

Şerit Değiştirme Kontrol Sistemi

Uzun Far Kontrol Sistemi

Adaptif Ön Far Sistemi

Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi

ve Akıllı Fren Sistemi özellikleri bulunuyor.

Yeni Mazda3 Sedan, SKYACTIV teknolojisi ile üretilmiş. Yeni Mazda3’ün gövdesini hafif ancak %30 daha sert, çekme dayanıklı çelikten üretmiş. Hem daha hafif hem de daha sağlam bir gövde yapısına kavuşan Mazda3, bu sayede sürüş hissi ve güvenlik hissini de arttırıyor.

 

Performans

Test aracımız Yeni Mazda3 Sedan’da, 120 beygir güç üreten 1.5 litrelik benzinli motor görev yapıyor. Direksiyondan da kontrol edilebilen ve kusursuz geçişler sunan 6 ileri otomatik şanzıman, Mazda3 ile kuşkusuz ki beklenenden daha fazlasını sunuyor.

Euro V standartlarında üretilen SKYACTIV-G motor, 1220 kiloluk yeni Mazda3’ü 0’dan 100 km/s hıza 11.6 saniyede çıkarırken, 185 km/s maksimum hıza ulaştırıyor.

Beklentilerin üzerinde bir yol tutuş performansına sahip olan yeni Mazda3 Sedan’ın viraj performansı gerçekten harika.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-71

Mazda’nın internet sitesinde ilgimi çeken detaylardan olan yakıt tüketimi verileri ise, bugüne kadar gördüğüm gerçeğe en yakın, en dürüst rakamlar diyebilirim.

Yeni Mazda3 Sedan SKYACTIV Otomatik modelinin şehir içi resmi yakıt tüketimi 6,8 l/100km olarak açıklanmış. Ben Mazda3 test aracını teslim aldığımda ortalama yakıt tüketimi 9.9 litre/100km olarak görünüyordu.  1 haftalık test sürüşüm sırasında ise yoğun trafik nedeniyle bu rakam 10.2 lt/100km’de kalsa da, yeni Mazda3’ün ortalama yakıt tüketiminin benzinli bir otomobil için normal değerler olan 7.5-8.0 litre arasında seyredeceğini düşünüyorum.

yeni-mazda3-sedan-test-surusu-54

Gerek iç gerekse dış tasarımı ile gönlümü çalarak yeni favori markalarım arasındaki yerini alan Japon üreticinin hırçın modeli Mazda3, gerek performans, gerekse donanım ve kalite olarak kesinlikle bu sınıfta Focus gibi rakiplerine tercih edeceğim bir otomobil olurdu.

Baz donanım seviyesi Soul ile birlikte 65.600 TL’den başlayan fiyatlarla satışta olan Mazda3, test aracımız gibi en üst donanım olan Power ile tercih edildiğinde fiyatı 85.300 TL’ye yükseliyor.