Test Sürüşü - Opel Astra 1.3 CDTI Edition • Onur Test Sürüşünde!
Ülkemizde başarılı satış rakamları yakalamayı başaran Alman otomobil üreticisi Opel’in C Segmenti temsilcisi Astra’nın en ekonomik modeli 1.3 CDTI Edition’ı sizler için Oğuz Batmaz test etti.
 Opel’in bundan önceki kasalarına göre devrim niteliği taşıyor yeni Astra. Dış görünüşü, iç mekan kalitesi, konforu, güvenlik hissi… Hepsi sizi lüks hatchback segmenti bir otomobilde hissetmenizi sağlıyor. Bundan önceki her 2 Astra modelini de kullanmış biri olarak, Opel’in tasarım açısından büyük yol kat ettiğini, kalite ve sağlamlıktan ise ödün vermediğini söyleyebiliriz.
Performans
1.3 litrelik CDTI motorun özelliklerinden bahsedecek olursak 1300 cc ve 95 beygirlik motor  175 tork güç üretebiliyor. Manuel şanzuman motora gücü 5 ileri vitesle aktarıyor. 1503 kg ağırlığa sahip olan Astra, 1.3 CDTI motor ile biraz hantal kalıyor diyebiliriz. Ama araç şaşırtıcı şekilde fabrika verilerinin bir hayli üst hız limitlerine çıkabiliyor. İşte tam burada aracın tırmanma şeritlerinde ve rampalarda yaşadığı çekiş probleminin sebebi olan yüksek ağırlık devreye giriyor. Yüksek ağırlık sayesinde Astra 1.3 CDTI Edition oldukça başarılı bir yol tutuşu sağlıyor ve yüksek hızla girilen virajlarda, üstelik opsiyonel 18 inçlik OPC jantlara rağmen aracı savurmuyor. Yeni Opel Astra’nın 95 beygir güç üreten 1.3 CDTI motor seçeneği 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 12 saniye gibi oldukça uzun bir sürede tamamlıyor.
Güvenlik
Sürüş zevki bir otomobilde olmazsa olmazlardan. Sürüş zevkini sağlayan en önemli unsurlardan ikisi ise tabiki direksiyon ve aracın yol tutuşu. Direksiyonun ne çok hafif ne de çok ağır oluşu, araç üzerindeki hakimiyetinizi hissettirirken, ESP keskin virajlarda görevini tam anlamıyla yerine getirirken acil durumlarda Tork kontrol sistemi de yardımınıza koşuyor.

 

Donanım ve İç Mekan
Giriş seviyesi donanım paketine sahip araçta ses sisteminin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki yüksek baslarda ses de bozulmalar meydana geliyor. CD çalar ve Aux aracın standart donanımında sunuluyor. Ancak isterseniz Opel servislerinde navigasyon ve multimedia sistemi taktırıp müzik sisteminize sd kart, usb, iphone/ipod girişleri ekletmek mümkün.
Ön konsoldaki düğme kalabalığı ilk bakışta karmaşık gibi görünsede kullanmayı öğrenmek bir hayli kolay. Direksiyonun üstündeki radyo kontrol tuşları da dikkati yoldan ayırmaya gerek kalmadan büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca baz versiyon olan Edition donanım seviyesinde dahi cruise control sayesinde elinizle gaz ve fren yapmak mümkün. Giriş seviyesi olan bu model için donanım seviyesi yeterli kalıyor ancak böyle bir aracın arka kısmı için hiç bir ışık kaynağı koymamak büyük bir eksiklik.  Araç dışarıdan küçük görünüyor  fakat iç mekan oldukça geniş. Arka koltuklar derin ve bir hatchback arabaya göre geniş diyebiliriz. Bagaj hacmine gelirsek tabiki sedanlarla boy ölçüşecek bir hacme sahip değil ancak kendi segmentinde büyük bir bagaja sahip. Bir büyük birde küçük boy bavulu biraz zorlanarak sığdırabilmek mümkün.
Yakıt Tüketimi
Şimdi gelelim en önemli kısma. Özellikle istanbul gibi şehirlerde ki trafik sorununu göz önüne alırsak kuşkusuz yakıt tüketimi araba alırken dikkat edilen en önemli kriter.  Araçla şehir dışı 5.2 l/100km ortalamaya ulaştık. Şehir içi ise 6.5 l/100km yakıt tüketim ortalaması yakaladık. Malum aracın motor hacmi küçük ve ağırlık 1.5 ton. Bu nedenle yüksek devirlerde yakıt tüketiminiz çok artıyor. Tabiki 1.300 cc’lik motordan beklentiniz çokta fazla olmamalı. Aracı yerinde vites geçişleri  ve 2000-3000 devir bandı arasında kullanırsanız cebinizden daha az yakıt masrafı çıkacaktır.

Kısacası Opel çok yakmayan, şehir kullanımına uygun, güvenli, konforlu ve stil sahibi bir araba yapmaya çalışmış ve başarmış da diyebiliriz. Giriş seviyesi olan Edition donanım seviyesine sahip test otomobilimizin kampanyalı başlangıç fiyatı 54,300 TL. Test aracımızın üzerindeki opsiyonel aksesuarlar ile birlikte (Navigasyon ve Multimedya Sistemi 1.500 TL, Body Kit 1.250 TL, 18 inç Astra OPC Jant 3.450 TL, Cam Filmi Boya Koruma, Kaput Filmi 750 TL, Çift Çıkış Sport Egzoz 250 TL) fiyatı 61.500 TL

Test Aracındaki Standart Donanım
 
Edition modelinin sunduğu standart özellikler arasında şunlar bulunuyor:
Yol Tutuş Özellikleri:
ABS
Dinamik Çekiş Kontrolü (TCPlus)
Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD)
ESPPlus
Fren Destek Sistemi (BA)
Hıza Duyarlı Elektro Hidrolik Direksiyon
Hidrolik Fren Yardımı (HBFA)
Virajda Fren Kontrolü (CBC)
Virajda Tork Kontrolü (CTC)
Alçaltılmış Spor Şasi
Güvenlik Özelikleri:
2 yönlü aktif koltuk kafalıkları (önde)
Aktif ve çift gergili ön emniyet kemerleri
Arka koltuklarda ISOFIX çocuk koltuğu düzeneği (ek üstten sabitleme özelliği ile)
Emniyet Kemeri Uyarı Sistemi
Katlanabilir Pedal Sistemi (PRS)
Ön yolcu hava yastığı devre dışı bırakma özelliği
Perde hava yastıkları (önde ve arkada)
Sürücü ve ön yolcu hava yastığı
Yan hava yastıkları (önde)
Sürücüye Destek Özellikler:
Arka sis farı
Gündüz Farları
Hız Sabitleyici (Cruise Control) – Hız sınırlayıcı özelliği ile
Yol Bilgisayarı
Dış ve İç Tasarım Özellikleri:
17” yapısal jantlar
Gövde rengi kapı kolları
Gövde rengi yan aynalar
Konfor Özellikleri:
12V güç çıkışı
2 yönlü yolcu koltuğu
4 yönlü sürücü koltuğu
60/40 katlanabilir arka koltuklar
AUX girişi ile harici müzik cihazı bağlayabilme özelliği
CD 300 – Radyo/CD/MP3/WMA Çalar – Üçlü Bilgi Ekranı – 4 Hoparlör
Direksiyondan kumanda sistemi
Elektrikli ön ve arka camlar
Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
Klima
Ön kol dayama desteği
Uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon