Test Sürüşü - Peugeot 308 1.2 130hp EAT6 Allure

İlk jenerasyonu ile karşılaştırıldığında C segmentinin en yenilikçi modeli Peugeot 308’i sizler için test ettik.

2014 yılında satışa sunulan Peugeot 308’in amacı Volkswagen Golf ve Ford Focus gibi kült modelleri alt üst etmekti. 2013 yılında lansmanı yapıldığında buradan duyurduğumuz yeni Peugeot 308, görünen o ki 2 yıl önce de beğenimizi kazanmayı başarmış.

Test aracımızı teslim almaya giderken heyecanlanmadım desem yalan olur. “2014 Yılın Otomobili” olması mı yoksa 3 silindirli 1.2 litrelik ufak motorundan 130 beygir üreten bir canavarın direksiyonunda 3 gün geçirecek olmak mı beni heyecanlandırmıştı?

Sınıf 1.'si & Sınıf Başkanı.
Sınıf 1.’si & Sınıf Başkanı.

Metalik Tekno rengi, 18 inçlik jantları, cam tavanı ve LED farları ile, Allure donanımının üstüne Performans ve Konfor Paketi eklenmiş test aracım Peugeot 308’i gördüğümde nefesim kesilmiş, terlemeye başlamıştım.

Peki ama neden…

Onur Peugeot 308 ile Test Sürüşünde!

 

Dış Tasarım

Peugeot 308, ilk jenerasyonun aksine sıkıcı çizgilerden kurtulmuş. Tek parçalı ızgaradan vazgeçen Peugeot, kaputun üzerine taşıdığı logo ile evrimin ilk adımını atmış.
peugeot-308-test-surusu-35

İlk jenerasyon 308’de ön plakalıktan çamurluklara kadar uzanan halojen farlar, yeni 308’de tamamı LED farlar ile yenilenmiş. Sis farları ile birlikte konumlandırılan sinyaller sayesinde ön farlarda yalnızca beyaz LED ampüller ön plana çıkarılmış.

Sis farı tasarımı ile LED ön farlar arasında yakalanan ahenk ile sportiflik pekiştirilmiş. Ön tasarımın en sportif detayı ise bence kaputtaki logonun her iki tarafına yerleştirilen detay çizgileri olmuş.

peugeot-308-test-surusu-40

Ön farlarda 62 adet LED far kullanımına yer veren Peugeot arka tasarımda ise, Peugeot 508 ile başlayan “Aslan Pençesi” efektini, Neon LED’ler ile yakalamış.

Konfor Paketi ile gelen cam tavan, içeriden sınırsız özgürlük sunarken, dışarıdan da oldukça şık görünüyor.

 

İç Tasarım

Peugeot 308’in iç tasarımı düğme kargaşasından oldukça uzak. Yalnızca hava sirkülasyonu, kapı kilitleme, ön-arka cam rezistansları ve dörtlü flaşör düğmesinin konumlandırıldığı orta konsolda diğer tüm detaylar, 9.7’inçlik multimedya sisteminde gizlenmiş.

peugeot-308-test-surusu-46

Multimedya sisteminden kontrol edilen klima, araç parametreleri ve sürüş yardımcıları sayesinde konsol bir sanat eseri edasında tasarlanmış.

Kokpitin havasını değiştiren fırçalanmış alüminyum detaylar ve orta konsolu kaplayan piano black kaplamalar da iç mekan kalitesini bir hayli yukarı taşımış.

peugeot-308-test-surusu-43

Küçük direksiyon simidi iç mekanda bayıldığım parçalardan biri oldu. Sportif altı kesik yapısı, kaliteli malzemeleri ve vites kulakçıkları (Performans Paketi) ile keyifli sürüşe büyük katkı sağlıyor.

Direksiyon o kadar ufak ki, Peugeot 308’i bırakıp kendi aracımın direksiyonuna geçince, bir TIR’ın direksiyonunda uzun yol taşımacılığına çıkıyormuş gibi hissettim.

peugeot-308-test-surusu-44

Yukarıda konumlandırılmış gösterge panelinin takibi ve yerleşimi çok şık. Sürücüye direksiyonun hemen ardında geniş, ferah bir alan sunuyor. Gözünüzü yoldan ayırmadan yakıt tüketimi, hız göstergesi (hem analog hem dijital) ve devir saatini (saat yönünün tersine dönüyor) kolayca takip etmenizi sağlıyor.

 

Dörtlü flaşör ile 9.7 inçlik ekranın tam ortasında ise ilk olarak CD girişi sandığım krom bir detay, hemen sol tarafından ise multimedya sisteminin sesini kısmaya ve kapamaya yarayan, nostaljik bir buton yer alıyor.

peugeot-308-test-surusu-41

Arka kolukların diz mesafesinin de yeterli seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Boyutu bir önceki modele göre 0.18 m2 arttırılan 1.44 m2’lik cam tavan, her ne kadar karartılmış olsa da, elektronik perdeyi kapatmadığınız sürece Peugeot 308’in iç mekanını Fransız Hamamı’na çeviriyor.

 

Teknoloji

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, otomatik katlanan aynalar, kararan iç dikiz aynası, hız sabitleyici ve hız limitleyici, USB ve AUX girişi, far ve yağmur sensörü gibi teknolojilerle donatılan Peugeot 308, hangi açıdan bakarsanız bakın bir tarafta işinize yarayacak bir teknoloji bulunduruyor.

peugeot-308-test-surusu-50

Özellikle telefonların gün ortasında biten bataryaları için, önde, arka koltukların hemen önünde (Priz) ve sol arka koltuk başlığının hemen arkasında 220V’lık çakmak girişlerine yer verilmiş. USB girişinden de telefonunuzu şarj edebildiğiniz için yeni Peugeot 308’de 4 mobil cihazı aynı anda şarj etmek mümkün.

_DSC0448

Sürücü odaklı konumlandırılmış 9.7 inçlik bilgi ve eğlence sisteminden klima, radyo kontrolleri, bluetooth, araç bilgileri ve kontrollerine ulaşabilmek mümkün.

Bu sistemin tek hoşuma gitmeyen yanı, özellikle klima kontrollerinde geç tepki vererek dikkat dağıtıcı olan dokunmatik ekran performansı oldu.

peugeot-308-test-surusu-45
Sport tuşu Performance Pack, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma sistem ise Comfort Pack ile birlikte geliyor.

Performans demişken… Test aracımızda Performans Paketi Opsiyonu da yer alıyordu.

Bu paketle beraber 18 inçlik sportif jantlar, F1 vites kulakçıkları geliyor. Yine bu paketin bir nimeti olan Sport tuşuna birkaç saniye basılı tuttuğunuzda Peugeot 308, içindeki canavarı ortaya çıkarıyor:

-Gösterge paneli tamamen kırmızı renge dönüşüyor

-Sürüş bilgi ekranında anlık Beygir, Tork ve G Kuvveti bilgileri gösteriliyor

-Motor sesi amfilendirilerek V8 tonunda tınıyor

-Direksiyon, pedallar ve EAT6 otomatik şanzımanın tepkileri tamamen performans odaklı işliyor.

 

Motor

Test aracımız, Peugeot 308’in en güçlü motor seçeneğine sahipti. Yalnızca 3 silindir (evet yanlış okumadınız!) ve 1.2 litrelik turbo beslemeli ufak motor, yüksek sıkıştırma oranı ile 130 beygir gibi yüksek bir güç üretiyor.

peugeot-308-test-surusu-61

F30 kasa kodlu BMW 316i’lerde yer alan 4 silindirli çift turbolu motorun 136 beygir güç ürettiği düşünülürse, Peugeot 308’in 3 silindirli 1.2 litre hacimli bir motordan 130 beygir üretmesi büyük bir başarı.

peugeot-308-infografik

Gaz tepkimeleri bir hayli başarılı olan Peugeot 308 1.2 Pureteceh EAT6, ara hızlanmalarda da spor otomobil performansı sunuyor. 1150 kg’lik hafifletilmiş gövde yapısının da performansa ve yakıt tüketimine büyük katkı sağladığı aşikar.

Yakıt tüketimine gelecek olursak, 1.2L PureTech 130hp motora sahip Peugeot 308, 2014 yılında TOSFED gözetiminde 1718 km’lik Edirne-Ardahan rotasını 1 depo yakıt ile, 3.2 lt/100km tüketim ortalaması ile katetti.

 

Yaklaşık 400 kilometrelik test sürüşümüz boyunca bizim yakaladığımız ortalama ise, bu rakamın biraz bayağı üzerinde: 9.2 lt/100 km. Tabiki bu değerin, yoğun İstanbul trafiğinde ve zaman zaman Sport modunda yüksek performans ile elde edildiğini belirtmek gerekiyor.

Test Aracımızın Fiyatı

Peugeot 308 1.2 Puretech 130 hp EAT6 Allure71.990 TL
Sedefli Metalik Boya1.700 TL
Comfort Pack (Anahtarsız giriş ve çalıştırma, Cam Tavan, Geri Görüş Kamerası)3.280TL
Performance Pack (18″ jantlar, Sport Modu, F1 Vites Kulakçıkları)2.400 TL
TOPLAM79.280 TL

 

Özet

Peugeot, yeni 308 ile kesinlikle ön yargıları alt üst etmiş. Tasarım, donanım ve motor performansı ile bence Peugeot, C segmentin gelmiş geçmiş en iyi kombinasyonunu üretmiş. Yol tutuş performansı, kabin konforu ve sürücü kontrolüne verdiği cevaplar ile yeni 308, kesinlikle daha büyük başarıları hakeden, Almanları tahtından edebilecek bir Fransız. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Peugeot 308 GTi ülkemize gelir yada gelmez ama, 308 1.2 lt 130 HP EAT6 modelinin fiyat kalite endeksine, bu performansta bir araç alamayacağınız kesin.