Test Sürüşü - Range Rover Evoque 2.0 Si4 240 bg
Geçtiğimiz hafta sizler için uygun fiyatı ve ülkece SUV – kompakt SUV’lere karşı sevgimiz ile oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan Range Rover Evoque modelini test ettik.
Yollarda hayranlıkla izlediğim bir araç olan Range Rover Evoque, şık ve fütüristik tasarımı ile bir hayli çekici görünse de ufak ama hantal bir kompakt SUV olduğunu düşünüyordum.
 
Anlaşılan o ki yanılmışım…

Range Rover Evoque, sürücüyü koltuğa oturduğu andan itibaren, markanın amiral gemisi yeni Vogue’a dahi aktarılan teknolojisi ve kalitesi ile büyülemeyi başarıyor. Tamamı deri konsol, buton karmaşasından uzak konsol ve bilgi sistemi gibi elementler kalite hissini arttıran detaylar oluyor.Gerek boyutları gerekse arazi kabiliyeti ile başta şehir hayatı için biçilmiş kaftan olan Evoque, arazi yetenekleriyle de beklentileri karşılıyor. 
 
Yeni 9 ileri vitesli ZF otomatik şanzımana sahip olan Evoque, test aracımızla elde ettiğimiz 11,5 lt/100 km gibi uygun sayılabilecek bir düzeyde kalıyor. Bu yüzden olacak ki Borusan Otomotiv, Range Rover Evoque modelinin dizel motor seçeneğini ve gerekli olmadıkça 4×2 olarak çalışan ve tasarrufu arttıran çekiş sistemine sahip versiyonunu ülkemize getirmiyor.
Audi Q3, BMW X1 ve Mercedes Benz GLA modellerine rakip olan Range Rover Evoque, bu modellerden ilk olarak tasarım hatları ile ayrılırken, 240 beygirlik motor da Range Rover’ı ayıran özelliklerden oluyor. Öyle ki Range Rover Evoque, neredeyse 265 beygirlik GLA 45 AMG modeli ile aynı güce sahip. 
 
Gaz tepkimeleri de bir spor otomobil seviyesinde olan Evoque modelini Sport kullanım moduna aldığınızda ise araç 240 beygir gücü son damlasına kadar size hissettiriyor. 0-100 km/h hızlanmasını 7.6 saniyede tamamlayan 1640 kiloluk Evoque’un fren performansı ise biraz zayıf kalıyor. 
 
2014 yılında tüm Range Rover Evoque stoklarını eritme başarısı gösteren Borusan Otomotiv’in, 2015 model araçlarla Evoque’un bu başarıyı devam ettirmesi bekleniyor.