Test Sürüşü - Yeni Renault Captur Icon 1.5 dCi EDC 90bg

Son yılların hızla yükselen otomobil akımı kuşkusuz ki kompakt crossover segmenti.

Bu segmentin temelini atan markalardan birisi de Nissan ittifakı ile birlikte Renault. 2013 yılında Captur modeli ile kompakt crossover segmentine giriş yapan Renault, 2 yılda oldukça başarılı satış rakamlarına ulaştı.

Hatta Nissan Juke, (çok beğendiğim ve test sürüşü gerçekleştirdiğim) Citroen C4 Cactus ve Peugeot 2008 gibi dişli rakiplerinin üstesinden gelerek en çok satan kompakt crossover modeli ünvanını kazandı.

renault_captur_icon_test_surusu_11

Gelelim Renault Clio ile ortak altyapı kullanılarak üretilen bu çok şirin mini-suv incelememize.

Test aracımız yeni Renault Captur, en üst donanım seviyesi olan Icon donanıma sahip. 90 beygir ve 220 nm tork güç üreten 1.5 litrelik dCi dizel motorun konumlandırıldığı test aracımızda, EDC çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman görev yapıyor. 1.5 dCi dizel motor seçeneğinin kendi aracımda da kullandığım 110 beygirlik bir versiyonu daha bulunuyor.

 

Dış Tasarım

Yeni Renault Captur, tıpkı Clio 4 gibi kişiselleştirme seçenekleri ve eğlenceli tasarımı ile ön planda olan bir otomobil. Geniş çamurlukları ile sportif bir görüntü sunan yeni Renault Captur, kaslı çizgileri ile de benim beğenimi kazandı.

renault_captur_icon_test_surusu_02

Renault Captur’un önünde konumlandırılan büyük logo, akıllıca tasarlanan mercekli halojen farlar ile çevrelenmiş. Ön tasarımın üst kısmında ızgara ve farların sunduğu yumuşak çizgi, aşağıda konumlandırılan viraj aydınlatmalı sis farları ve gündüz LED’leri ile desteklenmiş.

IMG_6400

Önden kaslı bir Clio gibi görünen yeni Renault Captur Icon 1.5 dCi EDC 90bg test aracımız, her ne kadar yeni abisi Kadjar‘dan daha ufak olsa da profilden ve arkadan bakıldığında crossover olduğunu kanıtlıyor.

Renault Captur Icon test aracımızın hem dış hem de iç tasarımında kişiselleştirme opsiyonları yer alıyordu. Okyanus Mavisi aracımızda, tavanı ve ön ızgara zeminini, sis farı ve gündüz farı çerçevesini, yan marşpiyelleri ve bagaj kapağı detayını da Fildişi Beyaz rengine çeviren 2 opsiyon paketi yer alıyor.

renault_captur_icon_test_surusu_01

Renault Captur Icon test aracımızda yer alan Fildişi Beyaz jantlar göz zevkine hitap ediyor ancak çabuk kirleniyor. Her ne olursa olsun bence yeni Renault Captur, çift renk seçeneği ile çok daha keyifli!

Kaputun üstünde yer alan Map Desenli Çıkartma ise sanki şeffaf bant yapıştırmışsınız izlenimi veriyor. İlgi çeken bir parça olan bu çıkartmanın opsiyon bedeli ise 1.100 TL

 

İç Tasarım

Renault Captur Icon test aracımızın kokpiti de dış tasarımı kadar renkli ve kullanışlı. Mavi iç dekor paketi ile birlikte hava çıkışı çerçeveleri, ön hoparlör çerçeveleri, R-Link trimi ve torpido mavi detaylar ile süsleniyor. Sert plastiğin kullanıldığı kokpitte, bu dekor paketi hoşuma giden detaylardan oldu.

renault_captur_icon_test_surusu_08

Captur’da rahat takip edilebilir ve kargaşadan uzak bir gösterge paneli yer alıyor. Ancak panelde renkli ekranın kullanıldığı bir yol bilgisayarı olmasını isterdim.

Yeni Renault Captur, yaşam alanı konusunda da oldukça bonkör davranmış. 3 yetişkinin rahatça seyahat edebileceği arka koltuklar, daha geniş bagaj hacmi için ön koltuklara doğru kaydırılabiliyor.

renault_captur_icon_test_surusu_23

Yıkanabilen koltuk kılıfları ve pratik saklama gözleri, yeni Renault Captur’u daha kullanışlı hale getiriyor. Fermuarlı ön ve arka koltukların kılıfları sökülüp yıkanabiliyor. Böylelikle uzun seyahatlerden kirli dönen Captur’unuzun koltuklarını kendiniz yıkayabiliyorsunuz.

Captur, saklama alanları açısından oldukça zengin bir otomobil.

Ön konsolun hemen üzerinde yer alan gizli ve derin saklama alanı geniş bir alan sunuyor. R-Link ekranının hemen altında cüzdanınız ve telefonunuz için yer bulmanız mümkün. Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olan test aracımızda kart şeklindeki anahtarı koyabileceğiniz bir yuva da bulunuyor.

renault_captur_icon_test_surusu_19

Önden arkaya uzanan orta konsolda, arkadaki yolcular da unutulmamış. Renault bu kısmı demonte edilebilir bir bardaklık ve eşya gözü monte etmiş. Renault, bu sayede kol dayama koymayarak kaybettiği saklama alanını Captur’a geri kazandırmış.

Renault Captur sınıfının en geniş bagaj hacmine sahip.
Renault Captur 377 litrelik iki kademeli bagajı ile sınıfının en geniş hacmine sahip.

“Easy Life” olarak adlandırılan çekmece şeklinde tasarlanan torpido, 1.5 litrelik 3 şişe, notebook, aracın kullanım kılavuzu gibi eşyaları saklayabiliyor. Ancak ön yolcu koltuğunda benim gibi 1.83 m boyunda bir adam oturuyorsa bu çekmeceyi açmak pek de kolay olmuyor.

 

Bugüne kadar tüm test sürüşlerinde direksiyonun sol arka tarafında ya da üzerinden kontrol ettiğim hız sabitleyici ve hız limitleyici aktifleştirme butonu, bu  el freninin hemen altına konumlandırılmış.

renault_captur_icon_test_surusu_21

Bu tercihi önce garipsesem de ardından daha güvenli bir konumlandırma olduğunu anladım. Öyle ki el freninin hemen yanından sabitleyici yada limitleyiciyi aktive ettikten sonra direksiyonun üzerindeki butonlar ile istediğiniz hızı ayarlıyorsunuz.

 

Teknoloji

Renault Captur Icon test aracımız,  B segmentine mensup bir crossover olmasına rağmen başarılı teknolojiler sunuyor. Örneğin Icon modelinde standart olarak Yağmur ve Far sensörü sunuluyor. Ayrıca sis farlarında viraj aydınlatma özelliği de bulunuyor. Bence bu sınıf için oldukça yeterli donanımlar.

renault_captur_icon_test_surusu_03

Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olan test aracımız Renault Captur Icon, anahtar kapıdan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kitliyor, ancak yaklaştığınızda otomatik olarak açmıyor.

Enerji geri kazanımı ve ECO modu gibi teknolojileri de kullanan Renault Captur, enerji geri kazanımı ile frenlemelerde açığa çıkan enerji ile aküyü dolduruyor. ECO modu ise, klima, hızlanma ve tork yönetimini maksimum yakıt tasarrufu için ayarlıyor.

IMG_7440

Gelelim Renault’un multimedya sistemi R-Link ile tanışmamıza. Renault Captur test aracımda kullandığım R-Link multimedya sistemine alışmak biraz zaman aldı. Birkaç ekranı aynı anda gösterebilen R-Link’in arayüzü karışık gelse de bir süre sonra, ECO, Navigasyon ve Radyo gibi menülere girdiğinizde sağ alt köşede beliren “+” ikonu ile birçok özelliği kontrol edebileceğinizi anlıyorsunuz.

IMG_7447

R-Link üzerinden ECO2 ekranına geçiş yaparak ne kadar tasarruflu sürüş yaptığınızı 100 üzerinden yapılan puanlama ile öğreniyorsunuz. Bu sistem bir oyun mantığında çalışarak maksimum puanı elde etmenizi sağlarken, puanınızı yükseltmeye yönelik sürüş önerileri veriyor.

 

Performans

Test aracımızda Renault’un tüm ürün gamında kullandığı 1.5 dCi motor görev yapıyor. Bildiğiniz gibi markanın ün yapmış bu motoru, Mercedes-Benz, Nissan ve Dacia markaları tarafından da kullanılıyor. 1.5 dCi motor seçeneğinin 90 ve 110 beygirlik iki versiyonu bulunsa da Captur’da yalnızca 90 beygirlik ünite sunuluyor.

IMG_7469

Gücünü tekerlere EDC çift kavramalı otomatik şanzıman ile aktaran yeni Renault Captur 1.5 dCi 90bg, ilk 2 viteste ortalama uyum gösterse de, 3. vites itibariyle performans ve motor-şanzıman uyumu tatminkar seviyeye ulaşıyor.

Yakıt tüketimi konusunda 10 puanı hakeden 90 beygirlik 1.5 dCi motora sahip Renault Captur, 3 saat süren Kabataş-Beylikdüzü hattındaki yoğun trafikte 6 litrelik tüketim ortalaması yakaladı. Test süresince sakin kullanımda 5.5 lt/100 km ortalamasını da yakaladık. Performanslı sürüş, yoğun trafik ve akıcı trafikte yaklaşık 300 km kullandığım Renault Captur’un test ortalaması ise 6.5 lt/100km oldu.

Ara hızlanmaları gayet başarılı olan Captur, yerden yüksek bir otomobil olmasına rağmen virajlardan başarıyla çıkıyor. Captur viraj performansını sert süspansiyonlarına borçlu.

Bu harika fotoğraflar için Sercan Ağaoğlu ve Oğuz Batmaz’a teşekkürler!