Test Sürüşü - Renault Clio Sport Tourer 1.5 dCi

Türkiye’de ön yargı nedeniyle tercih sırasında geride kalan SW otomobiller, son birkaç yıldır atağa geçerek piyasada yer edinmeye başladı. Özellikle test konuğumuz Renault Clio Spor Tourer ve yeni Volkswagen Passat  modellerinin SW versiyonlarını son dönemde sıkça yollarda görmek mümkün.

Açıkça söylemek gerekirse başta Renault Clio olmak üzere bazı markaların SW versiyonlarını, hatchback ya da sedan versiyonlarından daha şık bulduğumu söyleyebilirim.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_05

Station Wagon modellerinde sportifliği ön planda tutarak sıkıcı olmaktan sıyrılan tasarımlara imza atan Renault, bu yüzden Clio ve Megane modellerinin Station Wagon versiyonları Sport Tourer olarak adlandırıyor.

Bakalım 300 km boyunca beraber olduğumuz Renault Clio Sport Tourer, gerçekten sportif bir Station Wagon olmayı başarıyor mu?

 

Dış Tasarım

Renault Clio’yu, alçak tavan tasarımı, gizli arka kapı kolları ve geniş kişiselleştirme seçenekleri ile sportif bir B Segmenti hatchback olarak biliyoruz.

Ön kısımda hatcback Clio ile aynı tasarıma sahip olan Renault Clio Sport Tourer’a, profilden baktığınızda ise standart bir Clio olmadığını anlıyorsunuz.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_26

Uzun  bagaj alanı ile Renault Clio Sport Tourer olduğunu ele veren test aracımızın sportif unsurlarından birisi de metalik tavan barları oluyor.

4267 mm’lik uzunluğu ile, hatchback kardeşinden 20 cm daha uzun olan Renault Clio Sport Tourer modelinde birçok kişiselleştirme seçeneği sunuluyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_03

Otomobillerde son dönemde oldukça popüler olan “Bakır Kahve” rengindeki test aracımız, sahip olduğu fildişi kişiselleştirme paketi ile de trafikte ilgi odağı oldu.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_23

16 inçlik Fildişi rengindeki jantlar, arka bagaj çıtası ve marşpiyelleri Fildişi Lake detaylar ile süsleyen kişiselleştirmeler opsiyonel olarak test aracımızda yer alıyor. Metalik tavan barları, krom sis farı çerçevesi gibi özellikleri de Look paketi ile birlikte satın alınabiliyor.

Markanın yeni imzası olan ön ızgaradaki dev logoya Clio Sport Tourer‘da da yer verilmiş. Arka tasarımda ise hatchback Clio’ya göre büyük farklar göze çarpıyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_07

Özellikle, daha geniş ve Piano Black olarak tercih edilen difüzör ile far grubunun Sport Tourer‘daki farklılıklardan olduğunu söyleyebiliriz.

Hatchback kardeşine kıyasla daha büyük arka farlar da, D sütununa kadar uzayarak sportif tasarıma katkı sağlıyor.

 

İç Tasarım

Renault Clio Sport Tourer modelinin iç tasarımı, hatchback model ile birebir aynı bırakılmış.

Kişiselleştirme seçenekleri sunmaya iç mekanda da devam eden Renault, Siyah, Mavi, Kırmızı ve test aracımızdaki gibi Havana kahverengi ön konsol seçenekleri sunuyor.  Ön konsol seçenekleri ile birlikte koltuk renkleri de uygun olarak değişiyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_14

Renault Clio Sport Tourer‘ın bunlarla sınırlı kalmayan kişiselleştirme seçenekleri, 7 farklı renkteki iç dekor paketi ile genişliyor. Bu sayede test aracımızda, dış tasarım da başlayan Fildişi rengi detaylar, iç tasarımda da rastlıyoruz.

Daha önce Renault Captur Test Sürüşü‘nde de dikkatimizi çeken detaylardan olan dış renk ile uyumlu iç detaylar, Renault Clio Sport Tourer modelinde de beğenimizi kazanıyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_21

Konsoldan bağımsız izlenimi veren krom çerçeveli Piano Black kontrol ünitesinde R-Link Navigasyon ve Multimedya sistemi ile elektronik klima kontrolü yer alıyor.

Sert plastiğin hakim olduğu iç tasarımda, çift renkli konsol sayesinde bu olumsuzluk pek de fazla hissedilmiyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_25

Oldukça okunaklı olan gösterge paneli, krom detayları ile bazen parlamaya neden olsa da genel anlamda gayet sade ve kolay okunabilir.

Arka diz mesafesi açısından hatchback Clio ile aynı alanı sunan Renault Clio Sport Tourer, 140 mm’lik bir mesafe sunacak.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_10

Clio hatchback’te sunulan 300 litrelik bagaj hacminin neredeyse %50 fazlasını vaat eden Renault Clio Sport Tourer’ın 443 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1380 litreye çıkıyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_27

Renault Clio Sport Tourer‘ın sol arka yolcu koltuğunun emniyet kemeri tavanda konumlandırılmış. Bu da sürüş esnasında sıkça rahatsız edici sesler çıkmasına neden oluyor.

Clio hatchback kullanıcılarından aldığım bilgiye göre, araçların arka kısmından gelen trim sesleri belirli bir kilometreden sonra kronik bir sorun.

 

Teknoloji

Renault Clio Sport Tourer test aracımız, modelin en üst donanım seviyesi olan Icon versiyonuna sahip.

Bu donanım seviyesi ile birlikte test aracımızda 7 inç dokunmatik ekranlı ve TomTom Navigasyon destekli R-Link Multimedya sistemi, yokuş kalkış sistemi, far sensörü, Renault Bass Reflex Hoparlörler, Hız Sabitleyici ve Sınırlayıcı, Eco modu ve Eller serbeste kart sistemi sunuluyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_16

 

Daha önce Renault Captur modelinde de kullandığımız R-Link sistemine 2.500 TL ekstra ücret ödemek gerekiyor. Kullanımına aşina olduğumuz sistemin dokunmatik performansı ortalama seviyede kalsa da, kullanım kolaylığı açısından oldukça başarılı.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_19

Farklı arayüzleri olan bu sistemden Eco sürüş değerlerini, araç ve multimedya bilgileri ile trafik bilgisinin de verildiği Navigasyon sistemine ulaşmak mümkün.

Yüksek Bass performansı sunduğu söylenen Bass Reflex logolu hoparlörlerin, ses performansı açısından ortalamanın biraz altında kaldığını söyleyebiliriz.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_18

El freninin hemen altında, Eco butonunun yanında konumlandırılan hız sabitleyici ve limitleyici düğmesinin konumu oldukça ilginç. Kullanım alışkanlığı gerektiren bu buton ile sabitleyici ya da limitleyici özelliklerini aktif hale getiriyor ve direksiyondaki düğmeler ile hızı ayarlıyorsunuz.

 

Performans

Renault Clio Sport Tourer test aracımızda, model ile sunulan en güçlü motor seçeneği olan 1.5 dCi dizel ünite bulunuyor. Test aracımızdaki bu motor seçeneği, ürettiği 90 beygir güç ve 220 nm tork’u 5 ileri manuel şanzıman ile tekerleklere aktarıyor.

90 beygirlik bu motor, 1194 kg’lik boş ağırlığa sahip olan Renault Clio Sport Tourer’ı rahatça ivmelendirmeye yetiyor.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_17

1.5 dCi 90 bg motor seçeneği, aracın 0-100 km/s hızlanmasını 12 saniyede tamamlamasını sağlarken, maksimum 180 km/s hıza ulaştırıyor.

Orta sertlikteki süspansiyonlara sahip olan Clio Sport Tourer’ın motor şanzıman uyumu oldukça başarılı ve vites geçişleri kusursuz.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_12

Aracın viraj performansının, kasanın uzun ve hafif olmasına rağmen yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

300 km’lik test sürüşümüz boyunca, yoğun trafiğin de yer aldığı rotalarda Renault Clio Sport Tourer modelinin test ortalaması 5.3 litre oldu. Renault’un bu model için açıkladığı fabrika verisi ise 4.3 litre.

test_surusu_renault_clio_sport_tourer_01
Renault Clio sahibi olan arkadaşlarım ile konuştuğumda, 4.3 litrelik bu rakama kolaylıkla ulaştıklarını belirttiler.

 

Fiyat

Renault Clio Sport Tourer 1.5 dCi 90 bg dizel modeli 64.400 TL‘lik baz fiyata sahip.

Test aracımızda ise baz versiyona ek olarak:

  • Bakır Kahve Metalik Renk – 900 TL
  • Look paketi ve Fildişi Lake Çıtalar – 500 TL
  • R-Link Paketi – 2.500 TL
  • Fildişi Lake İç Dekor Paketi – 350 TL

Opsiyonları yer alıyor. Bu opsiyonlar ile birlikte test aracımızın fiyatı 68.650 TL‘ye yükseliyor.