Test Sürüşü - Seat Leon FR 1.4 TSI 150 bg ACT

Kışın etkisini göstermeye başladığı şu günlerde, C segmentinin fiyat/performans olarak en mantıklı modellerinden Seat Leon FR ile içinizi ısıtacak bir test sürüşü gerçekleştirdik.

Özellikle Mercedes-Benz A, BMW 1 ve Audi A3 gibi premium modellerin de dahil olmasıyla rekabetin kızıştığı C Segmenti, geniş pazar payı ile otomobil üreticilerinin hedefinde. Seat’ın bu segmentteki temsilcisi de, satışa çıktığı 1999 yılından bu yana 3. kez yenilenen Leon.

90-60-90
90-60-90

2005 yılında satışa sunulan 2. jenerasyon Leon oldukça başarılı oldu. 2012 yılında yenilenen 3. jenerasyon ile Seat Leon, artık başka bir boyuta taşındı. Tasarım, performans ve kalite üçlüsünü, hafifleyen MQB platformu ile birleştiren Seat, kült bir modelin temellerini atmış oldu.

seat-leon-fr-test-surusu-23

Tabi ki İspanyol üretici için işin sportif tarafı da, ilk modelden bu yana büyük önem taşıyordu. Gelelim Cupra yarısı 150 beygirlik test aracımız, Seat Leon FR‘ın iliklerimize kadar hissettirdiği yarışçı ruhun izlenimlerini paylaşmaya:

 

Dış tasarım

Volkswagen ve Seat kardeş markalar olsa da, farklı kitlelere hitap eden tasarımlar ile ayrışıyorlar. Test konuğumuz Seat Leon FR, kardeşi Golf’e kıyasla oldukça asi ve keskin görünüyor.

seat-leon-fr-test-surusu-11

Seat Leon FR, sıkıcı tasarımın hüküm sürdüğü C segmentinden, geometrik ön-arka far grubu ve dikiz aynaları ile ayrılıyor.

Volkswagen Grubu’nun ilk defa Golf 7‘de kullandığı MQB platformundaki Seat Leon FR, 5 köşeli LED ön farlar ile kızgın bakışlar atıyor.

seat-leon-fr-test-surusu-27

Ön tasarıma hareket katan bir başka unsur da A sütunlarından ön farlara uzanan kaput çizgileri oluyor. Araca kaslı bir görünüm katan motor kaputunda, tam ortadan logoya kadar uzanan çizgi de sportif tasarımı destekliyor.

seat-leon-fr-test-surusu-26
Geniş bal peteği desenindeki ön ızgara, FR logosu ile otomobilin karakterini belli ediyor.

Laciverte yakın Apollo Mavi rengindeki test aracımız, Titanyum Paketi ile birlikte gelen 18 inçlik Performance jantlar ve Titanyum rengi yan aynalar ile kusursuz görünüyor.

seat-leon-fr-test-surusu-12

Arka tasarımda ise Darth Vader‘ın “Işın Kılıcı” formunda tasarlanan LED farlar, bagaj kapağına uzanıyor. LED arka farlardan otomobilin yan kısımlarına uzanan çizgiler ise, İspanyol ateşininin daha atak görünmesini sağlıyor.

seat-leon-fr-test-surusu-13

Standart Leon’ların aksine FR modelinde, arka tamponun bir kısmı siyah tercih edilmiş. Aracın sportifliğine katkı sağlayan bu detay, krom çift egzoz çıkışı ile de desteklenmiş.




İç Tasarım

Seat Leon FR‘ın kabini oldukça sade, ama bir o kadar da şık. Diz mesafesi açısından geniş bir yaşam alanı sunan Leon, FR donanımın etkilerini iç tasarımda da yansıtıyor.

seat-leon-fr-test-surusu-18

Bel destekli spor koltuklara sahip olan Leon FR test aracımızda Alkantra spor koltuk opsiyonu bulunuyordu. Kırmızı dikişli bu koltuklar otomobilin havasını tamamen değiştiriyor. Siyah kokpit ile kontrast oluşturan kırmızı dikişler; FR logolu spor direksiyon simidi, vites topuzu ve el freninde de kullanılmış.

seat-leon-fr-test-surusu-35

Seat Leon FR’ın kokpitinde, neredeyse tüm butonlar kırmızı renk ile aydınlatılmış. Kırmızı dikişler ile de uyumlu görünen bu aydınlatmalar sayesinde iç mekanda sportif bir atmosfer oluşuyor. Gösterge çubuklarının kırmızı aydınlatması da hoş detaylardan.

seat-leon-fr-test-surusu-30

Leon FR‘ın orta konsolu buton karmaşasından uzak ve tüm butonlara sürüş sırasında rahatça erişmek mümkün. Navigasyon sisteminin sürücüye dönük konumlandırılması gayet başarılı. Ekranın dokunmatik performansı ise, test sürüşü gerçekleştirdiğimiz VW Passat ve VW Jetta‘dan biraz daha zayıf kalıyor.

"Karanlık Taraf'ta böyle bir otomobile ihtiyacım var." dedi.
“Karanlık Taraf’ta böyle bir otomobile ihtiyacım var.” dedi.

Sert plastiğin kullanıldığı kapı konsolları haricinde malzeme kalitesinin oldukça yeterli olduğu Seat Leon FR’da, saklama alanı da oldukça fazla.

seat-leon-fr-test-surusu-34
Koltukların altındaki gözler oldukça derin. (Şarjı çabuk bitenlerdenim. Kabloyu mazur görün 🙂

Orta konsolda, vites topuzunun hemen önünde bulunan açık saklama alanı, cep telefonu-cüzdan gibi ufak eşyalar için yeterli. Opsiyonel bir donanım olarak, şöför ve yolcu koltuğu altında bulunan kapaklı saklama gözlerinde derin bir alan bulunuyor. Kol dayamanın içinde bulunan göz ise oldukça ufak.

 

Teknoloji

Test konuğumuz Seat Leon FR modelinin en önemli teknolojisi, şüphesiz Aktif Silindir Teknolojisi (ACT). Yalnızca Seat Leon FR 1.4 EcoTSI ACT 150 HP Start/Stop modelinde gelen Aktif Silindir Teknolojisi ile, 130 km/s hızın altında 100 nm torktan daha az güce ihtiyaç duyulduğunda, 2 ve 3 numaralı silindirler otomatik olarak durduruluyor.

seat-leon-fr-test-surusu-28

2 ve 3 numaralı silindirler kapalıyken Seat Leon FR, neredeyse hybrit otomobil sessizliğinde ilerliyor. Yakıt ekonomisi de sağlayan Aktif Silindir Teknolojisi devreye girdiğinde, gösterge panelindeki ekranda “2 Silindir Modu” bilgisi beliriyor.

Test konuğumuz Leon FR’da, opsiyonel olarak sunulan navigasyon sistemi, Seat Ses Sistemi ve 6.5 inçlik ekranın geldiği Medya System Plus donanımları da yer alıyordu.

seat-leon-fr-test-surusu-08

Navigasyon ve multimedya sisteminin kullanımı oldukça kolay. Seat Ses Sistemi’nin performansı ise tek kelimeyle mükemmel. Yüksek seslerde dahi en ufak bir bozulma yaşatmayan ses sistemi, bu başarısını stepnenin içine gizlenen amfiye borçlu.

 

Performans

Seat Leon FR’ın kaputunun altında, 150 beygir ve 250 nm tork güç üretebilen bir canavar yer alıyor. Turbo beslemeli TSI motor, EURO6 standartlarını da karşılıyor.

Ürettiği 150 beygirlik gücü 7 ileri DSG şanzıman ile tekerleklere aktaran Leon FR, sadece 8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor. DSG şanzıman tabiki kusursuz çalışıyor.

seat-leon-fr-test-surusu-37

Yaklaşık 1200 kg ağırlığı kolaylıkla ivmelendiren 1.4 litrelik TSI ünite, beklentilerimin çok üzerinde bir performans sunarak beni şaşırtmayı başardı. Hem kalkışlarda hem de ara hızlanmalarda oldukça seri olan Seat Leon FR, üst segment birçok otomobile toz yutturacak performansa sahip.

seat-leon-fr-test-surusu-32

Leon FR, klima butonlarının hemen üzerinde konumlandırılan “Mode” butonu ile sürücüye sürüşü modunu seçme imkanı da sunuyor. Normal, Spor, EKO ve Kişisel olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunuyor. Bu sürüş modları direksiyon sertliği ve vites geçişleri gibi değerleri ayarlıyor.

seat-leon-fr-test-surusu-31

Örneğin EKO modunda direksiyon tüy hafifliğindeyken, kapı konsollarındaki ambiyans aydınlatmaları da beyaz renkte ışıldıyor. Spor modu seçildiğinde ise direksiyon sertleşiyor, ambiyans aydınlatmaları kırmızıya dönüyor ve vites geçişleri daha yüksek devirlerde gerçekleşiyor.

seat-leon-fr-test-surusu-29

Kardeşi Volkswagen Golf ile aynı kapasiteye sahip 380 litrelik bagaj, yeterli yükleme alanına sahip ve rahatlıkla bir büyük valizi alabiliyor. Opsiyonel olarak çift kademeli bagaj da tercih etmek mümkün.

Yakıt Tüketimi

150 beygirlik Seat Leon FR’ın fabrika verisi yakıt tüketimi 5.8 lt/100km olarak açıklanmış. Bu denli keyifli ve yüksek performanslı bir otomobilde, hemde İstanbul gibi bir şehirde bu rakamlara ulaşmak neredeyse imkansız gibi görünüyor.

seat-leon-fr-test-surusu-17

210 kilometrelik test sürüşü boyunca, hafif trafikte sakin kullanım ile 7.4 litrelik tüketim değerine ulaştık. Performanslı kullanımlarda ise tüketim göstergesinin 10 litre civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Şehir dışı kullanımlarda ise tüketim değerinin 5.5-6 litre dolaylarında olacağını söyleyebiliriz.

 

Fiyat

Seat Leon FR 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Start/Stop modeli 77.500 TL’den başlıyor.

Test aracımızda bu modele ek olarak:

Apollo Mavi Renk: 1.500 TL

Titanyum Paketi (18″Jant+Renkli Ayna): 2.700 TL

Alkantra Siyah Spor Koltuklar: 2.200 TL

Kış Paketi: 1.300 TL

Navigasyon Paketi: 3.000 TL

Seat Ses Sistemi: 900 TL

Ön-Arka Park Sensörü + Optik Park Sist. : 1.700 TL

Koltuk Altı Saklama Gözleri + Çift Kademeli Bagaj: 800 TL

Güvenlik Paketi: 500 TL

Tüm bu opsiyonlar ile birlikte test aracımızın fiyatı 92.100 TL oluyor. Yükselen otomobil fiyatlarını göz önünde bulundurarak, 4 kapılı, güçlü ve spor bir otomobil için bu rakamın makul sayılabilecek seviyede olduğunu söyleyebiliriz.