Test Sürüşü - Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive

Onur Test Sürüşünde, ilklere imza atmaya devam ediyor. Kasım ayının 2. haftasında ilk defa bir aile pick-up’ı ile test sürüşü gerçekleştirme fırsatı bulduk.

Volkswagen’in bu hırçın pick-up modelinin kökleri 2005 yılına dayanıyor. Hem pick-up, hem arazi aracı hem de bir aile aracı üretme planını 10 yıl önce duyuran Volkswagen, 2010 yılında ise büyük başarılara imza atan pick-up hafif ticari aracını satışa sundu.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_08

Volkswagen Amarok test sürüşüne başlamadan önce, birkaç gün boyunca test sürüşü rotası arayışına girdik. 4Motion sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Volkswagen Amarok, yerden yüksekliği ve boyutları ile hem güvenli ve güçlü bir aile aracı hem de gerçek bir arazi canavarının tek gövdede can bulmuş hali. Tam da bu yüzden, fotoğraf çekimleri ve arazi testi için Amarok’un meziyetlerine uygun bir rota bulduk ve düştük yollara.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_04

Testimize konuk olan model Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive olunca;

Şehir içinde 180 beygirlik, güçlü bir aile SUV’si,

Arazide ise engel tanımayacağını bildiğiniz sürekli dört çeker, lüks bir off-road aracının direksiyonunda olmak insana ayrı bir keyif veriyor.

Gelelim test izlenimlerimize:

Dış Tasarım

Amarok, maskülen ve kızgın hatları ile gerçekten sınıfındaki en şık pick-uplardan. Amarok’un ülkemizde satılan en yüksek pick-up olması da bu şıklığı daha görünür kılıyor. Amarok, 5.254 mm ile rakiplerine yakın bir uzunlukta olmasına rağmen, 1.834 mm yükseklik ile birinci sıraya oturuyor. Geniş dingil mesafesi nedeniyle bazen park sorunu ortaya çıksa da, test aracımızın sahip olduğu Exclusive donanım seviyesinde yer alan ön ve arka park sensörleri, işinizi biraz olsun kolaylaştırıyor.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_19

Yükseklik nedeniyle daracık AVM otoparklarına korku içinde girsem, elimi camdan çıkarıp tavan ile duvar arasındaki mesafeyi ölçmeye çalışsam da bir süre sonra büyük araç kullanmaya alışıyorsunuz.

Test konuğumuz Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive, 2.52 m2’lik yükleme alanı ile sınıf lideri olarak öne çıkıyor. 19 inçlik 5 kollu Cantera jantlar, büyük aynalar ve krom detaylı ızgaraları buluşturan dev Volkswagen logosu ile Amarok, yolda da ilgi çeken bir araç.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_05

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive modelinde, özellikle ön ızgaraların 2005-2010 yılları arasında üretilen Jetta ile benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Kısacası Amarok tamamen özgün bir pick-up.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_06

Ön tasarımda kullanılan sakin ama kaslı çizgilerin arka tasarımda daha sertleştiğini görmek mümkün. Özellikle çamurluklara doğru hafif çekik, LED gündüz farları ile çevrelenen Bi-Xenon farlar ön tasarımı yumuşatan en önemli öğe oluyor. Krom arka tamponun hemen üzerinde konumlandırılan dev fren lambalarının da Amarok’a sert bir mizaç kattığını söylemek doğru olacaktır. Aracın karakterini belirleyen de zaten bu detaylar oluyor.

 

İç Tasarım

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive, yüksek oturma pozisyonu ile bana trafiğe farklı bir açıdan bakmamı sağladı diyebilirim. Test aracımızdaki Exclusive donanım seviyesinin nimetlerinden olan alkantra koltuklarda, inanılmaz bir görüş açısı ile yol alıyorsunuz.

Tüm trafiğe hakim olmanızı sağlayan bu oturma pozisyonuna ulaşmak oldukça kolay. Ancak araçtan inerken alışkanlık ile adımınızı direkt dışarıya atmayı denerseniz Amarok, baldır ağrıları ile birlikte size basamakları kullanmayı öğretiyor.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_29

Hafif ticarilerdeki iç mekan malzeme kalitesinin gereklilikleri Amarok’da uygulanmış. Volkswagen Jetta‘nın kapı konsollarında yer verilen sert plastiğeVolkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive’de de rastlıyoruz. Ancak deri direksiyon, vites topuzu ve deri kapı konsolları ile birlikte bu sert plastiğin varlığını pek de hissetmiyorsunuz.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_25

Zaten sürüşün her dakikasından keyif aldığınız için, konsoldaki renkli ekran eksikliğini aramıyorsunuz. Kullanılan TFT bu ekranın da fonksiyon ve kontrol açısından gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu ekranın hemen altındaki dijital klima butonları da oldukça kullanışlı. Soğuk kış günlerinde yapacağınız dağ tırmanışları için ön iki koltuk için 2 kademeli koltuk ısıtma seçenekleri de unutulmamış.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_30

Ön koltuklardaki konfor, hafif arka kasa yüzünden arka koltuklara pek yansımıyor. Şaft tüneli bulunmadığı için Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive’de 3 kişi rahatlıkla seyahat edebiliyor. Amarok’da şaft tünelinin yerine katlanabilir bardaklık yerleştirilerek fonksiyonellik sağlanmış.

 

Teknoloji

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive, standart Amarok’lara kıyasla birçok teknolojik özelliğe sahip. Bunların başında ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı cam fiskiyeleri ve statik dönüş farları geliyor.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_10

Yine Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive test aracımızda opsiyonel olarak tercih edilebilen diferansiyel kilidi özelliği de yer alıyordu. Off-road destek elemanlarından olan bu özellik ile her biri bağımsız güç alan dört tekerlek de birbirine kilitleniyor tüm tekerleklere eşit güç pay ediliyor.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_31

Bu sayede örneğin çamura saplanan tek tekerleğinizi kurtarmanız mümkün oluyor.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_21

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive’de bulunan bir diğer özellik de OFF ROAD butonu. Arazide yokuş aşağı inerken kullanmanız gereken bu butonu bizzat denedik. Yüksek eğimli arazide kullandığımız bu özellik ile birlikte araç, ABS ve ESP sistemine arazi komutu gönderiyor, yokuş inişlerinde gaz ve fren kontrolünü sizden alarak aracın güvenli bir şekilde arazi inişini tamamlamasını sağlıyor.

 

Performans

Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive test aracımızda 180 beygir ve 420 nm tork üreten 2.0 litrelik çift turbolu BiTDI motor görev yapıyor.

4Motion sürekli dört tekerlekten çekişli Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive, 180 beygirlik gücü 8 ileri otomatik şanzıman ile tekerleklere iletiyor. 8 ileri otomatik bu şanzımanın pick-up sınıfında bir ilk olduğunu da belirtmek gerek.  Bu şanzımanın kusursuz vites geçişlerine sahip olduğunu ve en ufak bir karasızlık hissinin olmadığını da belirtelim.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_35

 

Ayrıca 180 beygirlik gücün, 2 tonun üzerindeki Amarok’u bir otomobilden farksız ivmelendirdiğini söyleyebiliriz. Kesinlikle en ufak bir hantallık hissi bulunmayan 2.0 BiTDI motorun ara hızlanmaları ve gaz tepkimeleri de bu ağırlıkta ve boyutta bir araç için gerçekten harika.

yeni_volkswagen_amarok_exclusive_22

Araç verilerine göre uzun dönem yakıt tüketimi 11.4 litre olarak görünen Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive ile biz 9.8 litrelik tüketim ortalaması yakaladık. Fabrikanın verdiği şehir içi tüketim ortalaması ise 10.1lt/100km.

Test aracımız Volkswagen Amarok 2.0 BiTDI Exclusive’in güncel satış fiyatı ise 119.010 TL.