Test Sürüşü - Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline
Alman otomobil devi VW, efsanevi modeli Golf’ün 7. jenerasyonu ile piyasaları alt üst ediyor. VW  GOLF 7 yüksek fiyatına rağmen ülkemizde  birkaç ay içerisinde başarılı satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Bir önceki nesle göre hatları keskinleşen Golf, daha maskülen bir tasarımla karşımıza çıktı.Öncelikle Onur Test Sürüşünde’ye konuk olan modelimizin teknik verilerini paylaşarak başlayalım.  2014 model aracımızda 105 beygir ve 250 nm tork güç üreten 1.6 litrelik yeni nesil TDI dizel motor yer alıyor. 0-100 km hızlanmasını 10.7 saniyede tamamlayan ve DSG şanzımana sahip olan otomobil fabrika verilerine göre sehiriçinde 100 km’de 4.6 sehirdışında 3.3 litrelik yakıt tüketiyor.


İç mekan

Comfortline donanım seviyesine sahip olan Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG aracımızın öncelikle iç mekan izlenimlerini aktaralım. Yumuşak plastik gibi oldukça kaliteli malzemeler kullanılan aracın iç mekanı Volkswagen kalitesine yaraşır nitelikte düzenlenmiş. Düğme karmaşasından uzak olan kokpitte her türlü butona ulaşmak oldukça kolay. Standart olarak sunulan bilgi ekranından da navigasyon, radyo ve çeşitli kontrollere ulaşmak mümkün. Yeni otomobillerde sıklıkla görmeye alıştığımız ambiyans aydınlatmaları geceleri hoş bir görüntü sunarken, deri direksiyon ve deri vites topuzu kalite ve rahatlık hissini bir hayli arttırıyor. Bu ufak detaylar aracın üst sınıf bir otomobil hissi vermesini sağlıyor. Ön konsol ve trimler ile birlikte kapı kollarının da Piano Black renkte tercih edilmesi aracın iç tasarımındaki uyumu tamamlıyor.

Sürücü koltuğunun altında yer alan çekmece ve dikiz aynası üzerindeki saklama bölmesi sayesinde iç tasarımda maksimum fonksiyonellik sağlanmış.  Elektronik el freni kullanılması da vites bölgesindeki alanın genişlemesine yol açmış.

Araçta standart olarak sunulan 5 inçlik dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi oldukça yüksek kalitede 8 adet hoparlör ile desteklenmiş. Öyle ki yüksek seslerde bile bass ve tiz seslerinde en ufak bir bozulma olmuyor.
Seat Leon, Audi A3 ve Skoda Octavia ile aynı platformu kullanan yeni Volkswagen Golf dışarıdan bakıldığında ufak bir otomobil gibi görünse de gayet yeterli yaşam alanına sahip. Arka koltuklara oturan 3 kişi rahat bir şekilde yolculuk edebiliyor. Ayrıca arka koltuklarda diz mesafesi yeterli seviyede. Aracın bagaj hacmi ise ufak seyahatler için yeterli, ancak biraz daha derin olması çok daha iyi olurdu.

Sürüş ve Teknoloji

Gelelim aracın sürüş performansına. Yeni Golf gayet güzel bir sürüş performansı sunuyor. Yüksek hız ile girilen virajlarda araç gayet kontrollü ilerliyor. Aracın yalıtım o kadar iyi yapılmış ki yüksek hızlarda ne motor ne de yol sesi rahatsızlık veriyor. Her donanım seviyesinde standart olarak sunulan Dinamik Direksiyon Önerisi (DSR) teknolojisi sayesinde yüksek hızlarda direksiyonun ağırlaşmasını sağlayarak kontrolü sağlarken düşük hızlarda ise hafif direksiyon sayesinde manevra kabiliyeti arttırılıyor.

Yokuş kalkış sistemi de standart olarak sunulan yeni Golf Comfortline’da bu teknoloji hem yokuş inerken hem de yokuş çıkarken devreye giriyor. Yokuş aşağı dururken bu sistem devreye giriyor ve araç gaza dokunmanız ile harekete geçiyor.

Yeni Golf’ün en dikkat çeken özelliklerinden biri de fren sistemi. Bizi kendine hayran bırakan disk fren sistemine, İkincil Çarpışma Freni, ABS ve Fren Enerjisi Geri Kazanımı gibi teknolojiler destek oluyor.

Şimdi en merak edilen kısma geldik:

Motor ve performans

Test aracımız Volkswagen Golf 1.6 TDI DSG, 1600 cc.’lik 105 beygirlik güç üreten bir motora sahip. Golf, 0-100 km/h’ye hızlanmasını 10,7 saniyede tamamlıyor. Daha yüksek hızlarda da yeni Golf bana mısın demiyor. Araç 100 km/s hızlarda da oldukça güven hissi uyandırıyor. Fabrika verilerinde  maksimum 192 km/s olarak verilen son hız elektronik olarak sınırlanmamış.

Özellikle İstanbul gibi Yeditepe bir şehirdeyseniz yokuşlar her zaman yolunuzun bir parçasıdır. Golf 1.6 TDI en dik yokuşlarda dahi hiçbir performans kaybı yaşamıyor. DSG şanzıman yokuşlarda işini hakkıyla yapıyor ve sizi yarı yolda bırakmıyor. DSG şanzımanın yönetiminde devir saati adeta bir nakış gibi vites değişimini salise zamanda tamamlıyor. Otomatik vitesten sıkıldığınızda DSG şanzımanı manuel kullanıma geçirip direksiyondan vites değişimi yapmak mümkün.

82.500 TL’lik fiyat etiketine sahip olan 2014 model Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline test aracımız kompakt sınıfta yer almasına rağmen yüksek vergiler nedeniyle premium kompakt sınıfı fiyatlandırması ile satışa sunuluyor.

Yeni Golf’ün Eksi yönleri

  • Araç dış tasarım olarak dışarıdan hantal bir görüntüye sahip. Özellikle arka tasarım aracın karakteri ile pek uyuşmuyor.
  • 82.500 TL satış fiyatına ve orta donanım seviyesine sahip bir otomobilde park sensörü ve hız sabitleyici (cruise control) bulunmuyor. Bu donanımlar artık daha düşük sınıftaki otomobillerde dahi standart olarak sunulurken bu fiyatta ve bu seviyede bir otomobilde sunulmaması gerçekten ilginç.
 
Teknik Özellikler
Motor Tipi: 4 Silindir 16 V Dizel TDI CR Motor
Motor Hacmi: 1598 cc
Maksimum Güç: 105 bg
Karışım Sistemi: Common Rail Direkt Dizel Enjeksiyonu
Uzunluk/Genişlik: 4255mm/1799mm
Yakıt Tankı: 50 litre
Bagaj Kapasitesi: 380 litre
Boş Ağırlık: 1313 kg
0-100 km/s: 10,7 saniye
Maksimum Hız: 192 km/s