Test Sürüşü - Volvo S60 T5 R-Design (245 hp) • Onur Test Sürüşünde!

Daha önce hiç Volvo’nun direksiyonuna oturmamış biri olarak 245 beygirlik Volvo S60 T5 R-Design ile gerçekleştireceğim test sürüşü, günler öncesinde adrenalin seviyemi arttırmıştı.
Volvo S60 modelini İstinye’de inceleme fırsatı bulmuş, R-Design’ın ardından en yüksek donanım seviyesi Advance paketi ile donatılmış 1.6 litre dizel D2 motorlu bu aracı oldukça beğenmiştim.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_01

Ufak bir mail trafiği ile test aracını teslim alacağım tarihi netleştirdikten 3 gün sonra, Volvo S60 T5 R-Design ve 245 beygir 4 gün benimle olacaktı. Volvo Car Türkiye ofisindeki işlemlerin ardından ateş kırmızısı rengi ve R-Design gövde kiti ile test aracım karşıladı beni.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_09

 

Dış Tasarım
Kırmızı renkli Volvo S60 test aracımız birde R-Design tasarım paketine sahip olunca trafiğe çıktığımız andan itibaren tüm dikkatler üzerine çekmeyi başarıyor.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_10
R-Design paketi aracı kesinlikle çok farklı bir kimliğe bürüyor. Gri detaylı agresif ön ve arka tamponlar, gri renkli aynalar, 18 inçlik koyu renkli jantlar ve ön ızgarayı süsleyen R-Design logosu, Volvo S60’ı sportif yapan elementlerden oluyor.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_6
Tabi ki R-Design sportifliği, dış tasarımla sınırlı kalmayıp iç tasarımda da aynı heyecanı yaşamanızı sağlıyor.
Geçtiğimiz yıl S60’ı makyajlayan Volvo, önceki versiyonun aksine tek parça olarak tasarlanan geniş ön farlar ve LED gündüz farları ile genişleyen ızgarayı çevrelemiş. Arka tasarımda egzoz çıkışları revize edilirken, arka farlarda neon LED teknolojisi kullanılmış.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_11
Hırçın ön tasarımı ile her an ivmelenmeye hazır duran Volvo S60 T5 R-Design, çift çıkışlı krom egzoz çıkışları ve gri detaylı tamponun hareketlendirdiği arka tasarımı da bir o kadar kaslı duruyor.
Volvo S60, BMW 3 Serisi ve Mercedes Benz C Serisi’nin yanında bence kompakt sedan segmentinin en şık otomobili.

 

İç Tasarım
Volvo S60 T5 R-Design modelinin iç tasarımı oldukça şık ve pratik. Kokpite alışmak kolay ve oldukça fazla saklama alanı yer alıyor. Kokpitteki malzeme kalitesi de gerçekten üst düzey.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_15
R-Design paketi ile birlikte gelen logolu spor koltuklar, yarış otomobili hissi yaratırken, konforu da ön planda tutuyor. Deri ve alkantra karışımı olan koltuklar bu sayede sıcak havalarda ısınmıyor. Kışın soğuk havalarda ise ısıtma özelliği sayesinde soğumuyor.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_02

Aracı aldığım 2. gün fotoğraf çekimleri için yaklaşık 75 km’lik yol yaptım ve kesinlikle hiçbir yorgunluk belirtisi dahi hissetmedim. Sürücü koltuğu elektrikli ve hafızalı ancak ön yolcu koltuğu tamamen manuel kontrol ediliyor.
7 inçlik ekrandan Navigasyon, Radyo, Medya, Telefon, İnternet Tarayıcısı ve MyCar özelliklerine ulaşmak mümkün. Premium Müzik Sistemi inanılmaz bir ses çıkış gücüne sahip.

Ekranın hemen altında yer alan tuş takımı ise bölgede ufak bir karmaşa yaratıyor. Bu tuş takımı navigasyona daha kolay adres girişi yapmanızı sağlasa da, ekrandaki sanal klavye ile de adres girişi yapmanız mümkün.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_16
Multimedya sisteminin kontrolü de sürüş sırasında zorlayıcı olabiliyor. Ben multimedya ekranını yalnızca konsolun sağ üst köşesindeki yuvarlak butonla kontrol edebildim. Bluetooth sisteminden telefonuma gelen çağrıları da direksiyondaki butonlardan yanıtlamayı başaramadım. Belki de her iki kontrolü de direksiyondan sağlamanın bir yolu vardır.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_08

İç tasarımda R-Design paketini yansıtan diğer unsur: R-Design direksiyon simidi.
Altı düz direksiyon akımının aksine Volvo, yuvarlak direksiyon simidini tercih etmiş. Ancak daha iyi kavrama adına yan kısımlar düzleştirilmiş.

IMG_6432

Multimedya ekranından direksiyonun ağırlığını “Düşük-Normal-Yüksek” olarak ayarlamak da mümkün. Bu özelliği araç hareket halindeyken ise ayarlayamıyorsunuz. Ben toplam 300 km’lik test sürüşü boyunca, direksiyonu en ağır mod olan “Yüksek” modunda kullandım. Hem şehir içi hem şehir dışı kullanımda ağır direksiyon simidinden inanılmaz keyif aldığımı söylemeliyim.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_07
Direksiyon üzerinde adaptif hız sabitleyici, hız limitleyici, sesli komut ve radyo ayarlarını yapmanızı sağlayan butonlar bulunuyor. Ayrıca R-Design ile birlikte gelen direksiyondan kulakçıklı vites değiştirme özelliği de yer alıyor.
Kokpitin ses yalıtımı oldukça başarılı. 150 km/s bandında yalnızca 245 beygirin homurtusunu duyuyorsunuz. Rüzgar ve trim sesi duymak mümkün değil.
Arka koltukların diz mesafesi başarılı, baş mesafesi ise sınıfına göre yeterli.

 

Teknoloji
Otomobil tutkunu olup da Volvo’nun güvenlik konusunda meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Bugüne kadar benim de bizzat test edemediğim bu güvenlik elementlerini, Volvo S60 T5 R-Design modelinde kullanma fırsatı buldum.
1.600 küsür kg ağırlığı ile zaten oturaklı bir sürüş sunan test aracım, 12.718 TL’lik opsiyon bedeli olan Driver Support Pack Plus donanımı ile ACC+ (Adaptif Hız Sabitleyici), Yorgunluk Tespit Sistemi, Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı, Şerit Takip Sistemi ve BLIS kör nokta uyarı sistemini barındırıyor. Opsiyon bedeli yüksek görünse de, bu özellikler Volvo S60’ı belki de en güvenli seri üretim otomobillerden biri haline getiriyor.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_12
Yoğun trafikte şahsen test etme fırsatı bulduğum ACC+ sistemi, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde trafik sorunu çekenlerin imdadına yetişebilecek nitelikte.

Örneğin direksiyondaki kontroller ile ACC+ sisteminde hızınızı 100 km/s’ye sabitlediniz. Aracın ızgarasında ve dikiz aynasının hemen arkasında yer alan sensörler öndeki araç ile aranızdakini mesafeyi ölçerek hızınızı ayarlıyor, yine direksiyondan seçeceğiniz 5 kademeye göre öndeki araç ile mesafeyi muhafaza ediyor. Trafik durduğunda, Volvo S60’da duruyor, trafik hızlandığında aracınız da trafikle aynı hızda gitmeye devam ediyor. Üstelik yoğun trafikte ne gaz ne de fren pedalına dokunmanız gerekmiyor.

 

Performans

Test aracımız Volvo S60 T5 R-Design, bugüne kadar kullandığım en keyifli ve güçlü motorlardan birine sahip. 2.0 litrelik turbo beslemeli motor, 245 beygir ve 350 nm tork gibi akılalmaz verilere ulaşıyor.
8 ileri Geartronic şanzımanla kusursuz çalışan 4 silindirli turbo canavar, yaklaşık 2 tonluk bu İsveçliyi, 7 saniyenin biraz üzerinde 0-100 km/s hıza çıkarıyor.

volvoCollage Ara hızlanmaları da oldukça başarılı olan 245 beygirlik bu motor seçeneği, hem performans hem de konfor arayanların tercihi olmalı. Yeni bir teknoloji olan E-Drive teknolojisi ile üretilen turbo beslemeli bu motor seçeneği yakıt tüketimi açısından da kullanıcıyı üzmeyecektir.

volvo_s60_t5_rdesign_test_surusu_12
Volvo S60 T5 R-Design ile gerçekleştirdiğimiz 300 km’lik test sürüşü boyunca performanslı bir sürüş ve sürekli açık klimamız ile 11.5 lt/100km test tüketim ortalamasını yakaladık. Klimasız sakin kullanım ile bu tüketim değerlerinin 7 litreye kadar düşebileceğine inanıyorum. 1.6 litre benzinli otomatik şanzımana sahip birçok otomobilin 9-10 litre dolaylarında tüketim değerine sahip olduğunu düşünürsek, 245 beygir güç üreten Volvo S60 T5’in kesinlikle makul yakıt tüketimine sahip bir model olduğunu söyleyebilirim.

Başlangıç fiyatı 173.225 TL olan Volvo S60 T5 8 İleri Otomatik modeline, paketler ve opsiyonlar eklenince test aracımızın fiyatı 230.000 TL seviyesine çıkıyor. Daha detaylı fiyat bilgisine Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Artık Onur Test Sürüşünde’ye fotoğraf, video ve yorumları ile destek verecek Sercan Ağaoğlu’na bu fotoğraflar için teşekkürler.