Test Sürüşü - Yeni Citroen C1 Airscape
Yenilenen tasarımı ve açılabilir tavanı ile efsanevi 2CV modelini anımsatan yeni Citroen C1’in sürüş dinamikleri de daha ileriye taşınmış. Geçtiğimiz yıl Cenevre’de tanıtılan yeni Citroen C1 modelini test ettik.
 

 

Bence son yıllarda kendini geliştirerek oldukça başarılı tasarımlara imza atan birkaç otomobil üreticisinden biri kesinlikle Citroen. Standart dışı çizgiler, renk kombinasyonları ve alışılmışın dışında enstrüman yerleşimleri ile Citroen, başta ben olmak üzere birçok kişinin dikkatini DS modelleri ile kazanmaya başladı.

 

Renault, Volkswagen ve Opel gibi markaların sıkıcı tasarımlarının aksine gayet başarılı ve dikkat çekici modellere imza atan Citroen’in, A segmentine neredeyse hiç talep olmamasına rağmen büyük bir cesaretle ülkemize getirdiği (aynı platformu paylaşan Toyota Aygo ve Peugeot 108 getirilmiyor) yeni C1, selefine göre adeta devrim niteliğinde bir model olmuş.
3 gün süren test sürüşü izlenimlerini aktarmaya başlıyalım:
Dış Tasarım
İlk bakışta tıpkı yeni C4 Cactus modelinde olduğu gibi farklı ön farları ile dikkat çeken Citroen C1, 3,5 metrede daha kısa uzunluğu (3,470 mm), renkli kumaştan üretilmiş açılabilir tavanı ve LED gündüz farları ile meraklı gözleri üzerine çekmeyi kesinlikle başarıyor. Bu yenilikler ile yeni Citroen C1’in bir önceki modele kıyasla tasarım, teknoloji ve donanımsal olarak evrim geçirdiğini söyleyebiliriz.

Yeni Citroen C1, Giriş seviyesi bir otomobil olmasına rağmen C segmenti bazı otomobillerde (Bkz VW Golf) sunulmayan, mercekli farlar, LED gündüz farları, çelik alaşımlı jantlar, geri görüş kamerası gibi özellikleri barındırıyor.

Citroen C1, C4 Cactus modelindeki gibi yana doğru açılan arka kelebek camlara sahip ancak bu eksiklik yeni C1’de açılır tavan sayesinde hissedilmiyor diyebiliriz.

 

Siyah A sütunu ile ahenk içinde olan renkli ayna kapakları ön tasarımla birleşince, sportif ve oldukça şık, gerçek bir Fransız ortaya çıkmış.
Yeni Citroen C1 ile yoğun İstanbul trafiği, ufak boyutların sağladığı pratik sürüşün ilgi çekici tasarımla birleşmesi ile keyifli bir hal aldı ve açıkça söylemek gerekirse 3 günde yaptığım 300 km’nin her bir kilometresinde büyük keyif aldım.

İç Tasarımİç tasarımı da dış tasarımı gibi renkli olan Citroen C1, bagaj hacminden vazgeçerek 4 yetişkin için yeterli oturma alanı sunuyor.

Ufak ve yuvarlak tasarımıyla sürücüyü karşılayan gösterge panelinin sol tarafına devir göstergesi dik pozisyonda yerleştirilirken, sağ tarafına ise vites değiştirme ve kemer uyarılarının verildiği bölümler eklenmiş.

Kokpitin ortasında yerleştirilen bilgi ve medya sisteminin hemen altında pek de kullanışlı olmayan manuel klima kontrolleri bulunuyor. Zamanla alışılacak kontrollerde kafa karıştıran unsur işlev seçme kumandasının altında bulunan kulakçık oluyor.

Yağmurlu bir günde 4 kişi bindiğimiz Citroen C1’in küçük iç hacmi, ön camda buğulanma yaşamamıza neden oldu. Buğulanmayı gidermek için klima kontrollerine uzanan ve otomobillerle arası pek de iyi olmayan arkadaşım kontrolleri bulmakta zorlandı ve bu sırada buğulanma nedeniyle görüşüm neredeyse sıfıra inerek kısa süreli bir sıkıntı yaşamamıza sebep oldu. Her ne kadar doğru ayarı bulabilsek de pek de güçlü olmayan klimanın buğulanmayı gidermesi uzun zaman aldı.

7 inçlik ekran ve klima kontrollerini çevreleyen renkli plastik çerçevenin hemen üstüne yerleştirilen havalandırma çıkışının hareket etmemesi çok büyük problem yaratmıyor.Geri görüş kamerası oldukça başarılı ve park sensöründen tasarruf sağlamış. Ancak geri görüş kamerası olan bir arabada park sensörü olmadığını geri manevralarda unutabiliyorsunuz.Arka kısımda yeterli diz mesafesi sunulsa da 1.80 boyundaki bir kişi için bile yeterli baş mesafesi bulunmuyor.

Katlanabilen arka koltuklar düz bir zemin oluşturmasa da (benim gibi 1.83m’lik bir şöför direksiyon başındayken sol arka yolcu koltuğu neredeyse hiç katlanmıyor) bir valiz veya market poşetleri için yeterli alan sunuyor.

Performans

Citroen C1 modeli ülkemize 998 cc’lik 3 silindirli benzinli motor ile getiriliyor. 68 beygirlik bu motor test aracımızda kullanılan ETG5 otomatikleştirilmiş şanzıman ile beraber 95,5 nm tork üretiyor. 860 kilogramlık test aracımız için bence gayet yeterli bir motor.

Gaz tepkileri de yeterli olan Citroen C1’in performansı A segmenti bir otomobil için fazlasıyla yeterli. Üstelik bir yarış motoru gibi ses çıkarması da cabası.

İlk C1 modeli ile karşılaştırdığımızda çağ atlayan yeni Citroen C1’in hem iç hem dış tasarımı oldukça çekici. Özellikle kadın otomobil kullanıcılarını hedef alan yeni Citroen C1 bence en yakın rakibi Fiat 500’den daha kaliteli ve şık. Avrupa’da zaten yerleşmiş olan A segmenti otomobil aşkının yeni Citroen C1 ile daha da artacağını düşünüyorum.

Teknik Özellikler

Silindir hacmi/adedi:        998cc/3
Motor gücü/tork:              68hp/95,5
Uzunluk/Genişlik:        3.466m/1.615m
Bagaj hacmi:                    196 litre
Ağırlık:                              860
Maks. Hız:                         157
0-100 km hızlanma:          14,6sn
Ş.İçi/Ş.Dışı Yakıt T.:        5lt/3,8lt

Artıları:

  • Mercekli farlar, LED gündüz farları, deri direksiyon simidi, 7 inçlik dokunmatik ekran, F1 tipi direksiyondan vites değişimi gibi Premium özellikler.
  • Pratik sürüş ve kolay manevra ile trafikte rahat hareket
  • Açılır tavan ile cabrio otomobil havası
  • 38.000 TL’den başlayan uygun fiyat (en üst donanım seviyesine sahip tam aksesuarlı test aracımızın fiyatı 48.000 TL)

Eksileri:

  • Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman
  • Karmaşık Klima kontrolü
  • Çok alçak şasi bazı tümseklerde sürtebiliyor.