Test Sürüşü - Yeni Citroen Cactus 1.6 e-HDi 92 HP

Bence son yılların en ilgi çekici modellerinden olan Citroen C4 Cactus ile test sürüşü gerçekleştirdim. Bayraktar Holding‘den aracı teslim alır almaz şaşkın bakışlar altında bir hayli keyifli geçecek ve 2 gün sürecek test sürüşüne başladım.

Geçtiğimiz Nisan ayında Citroen’in Champs-Elysee bulvarındaki showroomunda karşılaştığım C4 Cactus modelinin üretime geçeceğini o dönem tahmin dahi edemesem de bu standart dışı otomobil Haziran ayı itibariyle satışa sunuldu.

Daha önce yazdığım C4 Cactus yazısı ile de aracın tasarımını beğendiğimi belirtmiştim. Gerçekten de Citroen C4 Cactus‘ün dış tasarımı ilgi odağı olurken aracın içerisinde de kaliteli malzeme ve doğru yerleşim ile şık olduğu kadar da keyifli bir kokpit sunuyor.

Dış Tasarım
Kompakt crossover olarak değerlendirilen ancak Citroen C3 altyapısı üzerine konumlandırılan yeni Citroen C4 Cactus’ün en ilgi çeken tarafı kesinlikle dış tasarımı. Ön ve gündüz farlarının alışılmışın dışında yerleşimi, crossover görüntüsü ve henüz yollarda pek fazla görünmemesi ile Citroen C4 Cactus genç yaşlı herkesin ilgi odağı oluyor.

Bir de üzerine test aracımızın Aden Kırmızısı metalik renginde olması eklenince

Kalıplaşmış ve sıkıcı otomobil tasarımlarının dışına ilk olarak C4 Picasso ve C4 Grand Picasso modelleri ile çıkan Citroen, C4 Cactus modelinin ardından yeni Citroen C1 modelinde de yeni ve modern bu tasarım dilini kullanmış.

Alışılmışın dışında LED gündüz farlarının altında konumlandırılan halojen farlar siyah detaylar ile gizlenmiş.

Oldukça ergonomik olan dış tasarım ile park etme sorunu ortadan kalkarken, aracın yanlarını çevreleyen AirBump hava kapsülleri sayesinde park ettikten sonra aracının kapısını dikkatsizce açan komşuları dert etmenize gerek kalmıyor.
En üst donanım seviyesi olan “Feel” donanım seviyesine sahip olan 1.6 litrelik dizel test aracımızın kırmızı dış görüntüsünü tamamlayan parlak siyah jantlar, aynalar ve tavan barları da eşsiz bir ahenk oluşturuyor.

Yine siyah detaylar arasına yerleştirilen LED arka farlar, aracın belki de en ciddi dış tasarım unsuru oluyor.

İç Tasarım
Dış tasarımı ile bir hayli enerjik görünen Citroen C4 Cactus’ün iç tasarımında ise yer yer hareketlenen Zen Bahçesi gibi sakin bir kokpit hakim 🙂 
 
Hem altı hem de üstü kesik olan deri direksiyon simidi gayet şık ve ergonomik. Ancak şüphesiz ki kokpitin süperstarı kesinlikle klima, radyo, navigasyon, telefon ve araç yardımcılarına ulaşabildiğiniz 7 inçlik dokunmatik tablet. 
 
İç tasarım gerçekten şık, vites kontrolleri ve el freni bir hayli farklı. Herşey yerli yerinde ve 7 inçlik ekran sayesinde düğme kargaşasından uzak
Birçok özelliği kontrol edebildiğiniz 7 inçlik tablet ile otomatik park özelliğini yada gelişi güzel müzikler sunan Jukebox özelliğini kontrol etmeniz mümkün. 

İşte C4 Cactus Otomatik Park Özelliği:
İç tasarımda da ağırlıklı olarak yuvarlak hatlara sahip olan Citroen C4 Cactus modelinin bazı eksiklikleri de yok değil.Örneğin ön kapı konsolları gayet kaliteli ve özenle tasarlanırken, arka kapılarda ağırlıktan kısarken yakıt tüketimine katkı sağlamak adına tamamen plastik konsola yer verilmiş ve arka camların aşağı doğru değil yanlara doğru klipsler ile açılmasına izin verilmiş.
Arka cam genişliği de bir hayli dar olan Citroen C4 Cactus ile bazı kavşaklarda çarprazdan gelen araçları görmeniz imkansız oluyor.
Arka koltuklarda yeterli yaşam mesafesi sunan C4 Cactus her ne kadar bir crossover izlenimi sunsa da ortalama diz mesafesi sunuyor.
Ufak bir çanta gibi yukarıya doğru açılan torpido, Airbag’in tavana yerleştirilmesine, bu da yolcu tarafındaki makyaj aynasının iptal edilmesine neden olmuş.
 
Performans ve Teknoloji
 
1.100 kg ağırlığa sahip olan test aracımız 92 beygir güç üreten 1.6 litrelik e-HDI dizel motora ve ETG otomatikleştirilmiş şanzımana sahip. Aracın bir hayli hafif olması nedeniyle gayet yeterli olan bu motor seçeneğinin tek kötü özelliği alt viteslerde otomatikleştirilmiş şanzımanın vites geçişlerine çok geç tepkiler vermesi. Yüksek viteslerde ise geç tepkiler yok oluyor.

Triptronik bir şanzımana sahip olan Citroen C4 Cactus test aracımızda direksiyonun arkasına sabitlenmiş kulakçıklar ile tek bir dokunuşla aracı manuel kullanıma almak mümkün.

 

Standart Citroen C4 modeline göre yerden bir hayli yüksek ve hafif olan Citroen C4 Cactus buna rağmen yüksek hızlarda bile şaşırtıcı bir viraj performansı sergiledi.100 km’si yoğun trafikte olmak üzere yaklaşık 170 km boyunca İstanbul trafiğinde kullandığımız Citroen Cactus 1.6 e-HDi 92 HP ETG6 modeli aracımız ortalama 5,7 litre yakıt tüketim değerine ulaştı.
Beyaz mı Kırmızı mı? Porsche Cayenne Dizel modelinden 5.5 kat daha uygun fiyata satılan Citroen C4 Cactus, kesinlikle yollarda daha fazla ilgiye maruz kalıyor.
1.6 e-HDi 92 HP’lik motora ve ETG6 otomatikleştirilmiş şanzımana sahip olan Citroen C4 Cactus test aracımız en üst donanım seviyesi olan SHINE paketine ve 72.400 TL satış fiyatına sahip. Ufak sıkıntıları haricinde tarz sahibi ve kaliteli bir otomobil üretmeyi başaran Citroen, bence bu fiyat aralığında son yılların en dikkat çekici otomobillerinden birine imza atmış.