Test Sürüşü - Yeni Hyundai i20

Son birkaç yıldır büyük bir değişim hareketine başlayan Koreli otomobil üreticisi Hyundai, 2013 yılında yenilediği i30 modeli ile tamamen farklı bir tasarım anlayışının temellerini atmıştı. Şimdi ise bu tasarım felsefesi ile Hyundai, Almanya’daki Ar-Ge merkezinde tasarlayıp, İzmit’te ürettiği yeni i20 modelini 37,990 TL’den başlayan fiyatlarla piyasaya sürdü.

İzmit’te üretilen yeni Hyundai i20 modeli ilk olarak gazete ilanları ile dikkatimi çekti ve tasarımı ile adeta kendine hayran bıraktı. Bunun üzerine bende yeni Hyundai i20 modelini sizler için en büyük Hyundai bayilerinden olan Elmas Otomotiv‘de test ettim.

[twentytwenty]

1_large

hyundai-i20-test-surusu

 

 

[/twentytwenty]

Test sürüşü talebim üzerine istediğim zaman aracı test edebileceğimi belirten Pınar hanım, Hyundai Elmas‘ı ziyaret ettiğimde de benimle ilgilendi ve test aracımız olan 1.4 litre benzinli Elite en üst donanım seviyesine sahip i20 modelinin test sürüşünde bana eşlik etti.

Aracın dış tasarımı, dinamik ve keskin çizgileriyle hayranlığımın başladığı nokta oldu. B segmentinde yer alan yeni Hyundai i20, rakipleri Volkswagen Polo, Opel Corsa gibi modellerden tasarım ve donanım olarak çok daha canlı ve üstün özelliklere sahip. Öyle ki panaromik tavan dahil tüm donanım seçeneklerine sahip olan ve 46.490 TL satış fiyatına sahip olan yeni Hyundai i20 Elite modeli, C segmentinde yaklaşık 80 bin TL’ye sunulan ve test sürüşünü gerçekleştirdiğimiz VW Golf ve Opel Astra gibi modellerden bile daha fazla özellik sunuyor.

Yeni Hyundai i20’nin direksiyonuna ilk geçtiğimde kokpitin ferahlığı,  kalitesi ve kullanılan teknolojiler ilk olarak gözüme çarpıyor. Deri direksiyon, gösterge bilgi ekranı ve dijital hız göstergesi, bilgi ve eğlence ekranı, hız sabitleme, otomatik yanan farlar ve açılabilir panoromik cam tavan gibi özellikler ile birlikte yeni i20 adeta başka bir boyuta taşınmış.

Siyah-bej kontrastı sunulan ön kokpitte sürücü kontrollere rahatça hakim olabilirken, SD kart, USB ve AUX destekli navigasyon ve eğlence sistemini direksiyon üzerinde bulunan tuşlardan kontrol etmek mümkün. Ayrıca test sürüşü sırasında edindiğim bilgiye göre artık araçlarda standart olarak sunulan navigasyon ve bilgi-eğlence sistemlerinin Türkçe olması zorunlu hale gelmiş.

Yeteri kadar sessiz çalışan motorun kokpite alabileceği muhtemel sesler de çelik plakalar araya konularak egale edilmiş. Böylelikle yeni Hyundai i20’de seyrederken ne motor ne de yol gürültüsü duyuyorsunuz.

Ancak yol ve motor gürültüsü dışında başka bir şeyi daha yeni Hyundai i20’de hissetmiyorsunuz: vites geçişlerini! DSG şanzıman ile benzer özelllikler taşıyan bu 4 ileri triptronik şanzıman ile vites geçişlerini asla hissetmiyorsunuz. Oldukça kontrollü direksiyon hakimiyeti ile ufak bir otomobil olduğuınu hissettirmeyen yeni i20, yeterli gaz tepkimeleri ile de başarılı bir performans sergiliyor.

Kısacası şunu belirtmek gerekiyor ki bence Hyundai, bu sınıfın en başarılı otomobilini, İzmit’te üreterek büyük bir iş başarmış. Hyundai markasına karşı ön yargıyı yıkacak model olacağını düşündüğüm yeni i20’nin 2015 yılına kadar 4 bin adetten fazla satması bekleniyor. Ülkemizden tüm dünyaya ihraç edilecek olan yeni Hyundai i20, benim gönlümü kazanmayı başardı.

Teknik Özellikler

Motor Hacmi: 1,368 cc

Maksimum Güç: 100 hp

Maksimum Hız: 170 km/s

Yakıt Kapasitesi: 50 litre

Yakıt Tüketimi Şehir İçi/Şehir Dışı (litre/100km): 9.2 lt/5.3 lt

Uzunluk/Genişlik: 4,035 mm/1,734 mm