Test Sürüşü - Yeni Volkswagen Passat Highline • Onur Test Sürüşünde!

Volkswagen markası ile test programlarına, bir önceki Jetta test sürüşü ile start vermiştik. Sonrasında, benim oldukça merak ettiğim yeni Volkswagen Passat Highline modeli ile de bir test programı yapmak için tarih belirledik ve heyecan dolu bekleyiş başladı.

1967 yılından bu yana üretilen Volkwagen Passat, Türkiye’de 1996 yılında satılmaya başlanan 5. kuşak ile popülerlik kazandı. Donanım, sağlamlık ve ekonomi açısından sınıfının tek lideri olan Passat, 19 yıldır koltuğunu bırakmıyor.
yeni-volkswagen-passat-highline-7

Gelelim 3 gün boyunca test konuğumuz olan yeni Volkswagen Passat Highline izlenimlerimize:

 

Dış Tasarım

Yeni Volkswagen Passat’ın yeni dış tasarımı, bir önceki modele kıyasla daha heyecanlı ve modern hatlar sunuyor. Bu sayede B7 kasa kodlu modelin monotonluğundan kurtulan Passat, artık MQB platformunu kullanıyor.

Boyutları ile de bir üst segmenti, yani E Segmentini zorlayan yeni Volkswagen Passat Highline, bir önceki modele göre 3.2 cm uzamış ve 1.4 cm alçalmış.
yeni-vw-passat-highline-test-surusu-5

Ön kısımda köşeli bir tasarım tercih eden Volkswagen, arka tasarımda ise daha yuvarlak hatlara yer vermiş. Bu tasarım çizgileri ile yeni Passat’a daha sportif bir profil sağlanmış.

Test aracımızdaki gibi Highline donanımı ile standart olarak sunulan LED ‘High’ Farlar, köşeli ızgara ile birlikte uyumlu olarak tasarlanmış. Gündüz LED’leri açık olduğunda, kromaj detaylarla birleşerek ızgaranın bir parçası gibi görünüyor.
yeni-volkswagen-passat-highline-8

Ancak itiraf etmeliyim ki yeni Passat’ın arka tasarımı bence daha şık görünüyor. Artık daha oturaklı görünen yeni Passat’ın arka kısmına hareket katan ise köşeli LED stop lambaları oluyor. Highline donanıma sahip olan test aracımızdaki 18 inçlik Datford jantlar da standart olarak geliyor.

 

İç Tasarım

Yeni Volkswagen Passat Highline’ın iç tasarımı, markanın bir üst segment kullanıcısını hedeflediğinin kanıtı. Highline donanım ve tüm opsiyonlara sahip olan test aracımız: Vienna deri döşeme, Pina Carolina ahşap trimler, 6,5 inçlik renkli medya ekranı ve “hayalet gösterge” olarak tabir edilen 12 inçlik dijital gösterge paneline sahip.

Teknolojik kabini ile gönlümü çalmayı başaran Passat’da kullanılan malzeme kalitesi bir önceki modele kıyasla ciddi oranda geliştirilmiş.
yeni-volkswagen-passat-highline-18

Jetta’da rastladığımız sert plastiklerin yerini deri ve yumuşak plastik alırken, ahşap trimler kalite algısını üst seviyeye taşımış.

Tamamen elektrikli sürücü ve yolcu koltuklarında 3 kademeli ısıtma özelliği de bulunuyor. Yine üst segmenti anımsatan bu özelliklere ek olarak sürücü koltuğunda hafıza ve masaj özelliği de yer alıyor.
yeni-volkswagen-passat-highline-15

Kardeş marka Audi’nin, yeni TT modelinde yer verdiği dijital gösterge panelinin bir benzeri de test aracımızda bulunuyordu. İç tasarımda en beğendiğim özellik de muhteşem grafik ve animasyonlara sahip bu dijital gösterge paneli oldu. Navigasyon, araç bilgileri, telefon ve radyo bilgilerini gösterge ile birlikte ekrana yansıtan bu ekran, özellikle navigasyon modunda oldukça şık görünüyor.

yeni-volkswagen-passat-highline-16

Yeni Passat, hem ön hem de arka koltuklarda oldukça geniş bir Yaşam alanı sunuyor. Özellikle arka koltuklarda sunulan diz mesafesi açısından yeni Passat, hem aile hem de üst düzey yöneticilere de hitap ediyor.

 

Teknoloji

Volkswagen Passat Highline donanımında birçok teknolojik özellik standart olarak geliyor. Yeni Passat’ın en üst donanım seviyesine sahip test aracımızda: 6.5 inçlik navigasyon ve medya sistemi, dijital gösterge paneli, LED ‘High’ ön ve arka farlar, far ve yağmur sensörü, hız sabitleyici ve limitleyici, çift bölgeli dijital klima, fonksiyonel ve ısıtmalı deri koltuklar, masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu özellikleri yer alıyor.

yeni-volkswagen-passat-highline-12

Volkswagen, yeni Passat’ın Trendline, Comfortline ve Highline olmak üzere 3 donanım seviyesinde de aynı güvenlik elemanlarını standart olarak sunuyor. Test aracımızdaki gibi Highline donanımında diğer paketlere ek olarak karatılmış arka ve arka yan camlar, ısıtmalı ön cam yıkama sistemi, katlanabilir aynalar ve anahtarsız giriş sistemi gibi özellikler bulunuyor.

 

Performans

150 beygir güç üreten 2.0 litrelik TDI dizel motora sahip olan test aracımız 3000 devir bandında 340 nm tork üretiyor. Gücü 6 ileri DSG şanzıman ile tekerleklere aktaran yeni Passat, 0-100 km/s hızlanmasını ise 8.7 saniyede tamamlıyor.
yeni-volkswagen-passat-highline-10

Yaptığım araştırmaya göre bazı 1.6 TDI dizel motorlu yeni Passat sahipleri araçlarının çekişinden pek de memnun değil. Test aracımızdaki 2.0 TDI motorlu versiyondan yalnızca 42 kg daha hafif olan 1.6 litrelik ünite, buna rağmen 250 nm tork değeri sunuyor. Yani 2.0 TDI ve 1.6 TDI motora sahip Passat’ların tork değerleri arasında 1.0 litrelik Polo’nun tork değeri kadar bir fark bulunuyor.
yeni-volkswagen-passat-highline-13

250 km yol yaptığım yeni Volkswagen Passat Highline, performans açısından kesinlikle gerekeni yaptı. 1.5 tonluk Alman tankını başarıyla ivmelendiren 2.0 TDI, DSG şanzıman ve direksiyondan vites değişimi ile kullanıldığında inanılmaz keyifli bir sürüş vaat ediyor. Kısacası bütçe elveriyorsa, hem yakıt tüketimi hem de performans olarak 2.0 TDI motor seçeneği kesinlikle tercih edilmeli.
yeni-volkswagen-passat-highline-14

Test sürüşü boyunca zaman zaman performanslı kullanım ile ortalama 8 litrelik bir tüketim ortalaması yakaladık. Bu rakam yüksek kilometredeki bir test otomobili için yeterli bir tüketim oranı gibi görünüyor.

Yeni Passat Highline 2.0 TDI’ın duygusal tarafına geldiğimizde ise 169.200 TL’lik liste fiyatı devreye giriyor.

Test aracımızda bu fiyatın üzerine:

Elektrikli Açılır Cam Tavan: 4.500 TL

Geniş ekran navigasyon ve dijital gösterge: (yaklaşık) 8.000 TL

Yani test aracımızın (yaklaşık) fiyatı 181.700 TL

 

Yenilenen yüzü ile 2014’ün sonlarında ülkemize giren yeni Passat, oldukça konuşulmuş, benim de en merak ettiğim otomobillerden biri olmayı başarmıştı. Mükemmel geçen (hava yağmurlu olsa da) 3 günlük test sürüşüm boyunca Passat bir an olsun beni hayal kırıklığına uğratmadı. Kalite algısını en üst düzeye çıkaran Passat, yüksek fiyatı dışında rakiplerine toz yutturacak bir otomobil diyebilirim. Volkswagen’in kardeş markası Audi’den örnek vermem gerekirse, yeni Passat’ın Audi A4’e değil de Audi A6’ya daha yakın bir otomobil olduğunu söyleyebilirim.