Volkswagen Tiguan Test Sürüşü: Evrim Değil Devrim • Onur Test Sürüşünde!

Bazı otomobiller dahil olduğu segmentten pay almak için uğraşırken bazıları da sınıfının lideri olmak için doğar. Volkswagen Tiguan test sürüşü sonrası bu farkın günümüzde daha da keskin olduğunu anlamak çok zor olmadı.

10 yıl önce Qashqai‘nin satışa sunulmasıyla başlayan Kompakt Crossover akımı, 2008’de Volkswagen Tiguan‘ın katılmasıyla daha da heyecanlanmıştı. Sonrasında bir kez makyajlanan Tiguan, satış rakamları ile ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştı.

Kompakt Crossover segmentinde 2.8 milyon satış rakamı ile ilk 3’de yer alan Volkswagen Tiguan, tasarımı, geniş ailelere uygunluğu ve kalitesi ile rakiplerinden bir adım önce.

Peki Tiguan başarısını Volkswagen logosuna mı borçlu, yoksa gerçekten iyi bir Kompakt Crossover mı?

Gelin Volkswagen Tiguan test sürüşü izlenimlerime bakalım:

 

Dış Tasarım:

Yeni Tiguan‘ın evrim değil devrim geçirdiğinin en büyük kanıtı bana kalırsa dış tasarımı. İlk jenerasyonun yuvarlak hatlı çizgilerinden tamamen kurtulan yeni Volkswagen Tiguan, artık daha sert bakışlar ve VW ailesinin diğer üyeleri ile ortak paydalara sahip.

Ön tasarımda Passat ile başlayan ve LED farlarla bütünleşen krom görünümlü ızgara ilk örnek. Profil ve arka tasarımda da değişikliklere giderek daha köşeli çizgilere yer veren Volkswagen, yeni Tiguan’ı riske atmayarak “ben buradayım” diyen detaylardan kaçınmış.

Crossover segmentine gereken özeni göstermediğini düşündüğüm Volkswagen, belki de Tiguan’ın Golf’ün satışlarını baltalamasından çekiniyordur?

Her ne olursa olsun Volkswagen Tiguan test sürüşü konuğum Atlantik Mavi rengi ve Highline donanım ile birlikte gelen bolca parlak krom detaylarla gayet şık görünüyor. Turuncu renkten sonra Volkswagen Tiguan’ın en dikkat çekici renk seçeneği olan Atlantik Mavi, Turkuaz ve Mavi arasında oldukça enteresan ilgi çekici bir renk.

 

İç Tasarım:

Volkswagen Tiguan test sürüşü konuğumun kabinine adımınızı atmanızla birlikte bir önceki modele kıyasla daha pratik ve kaliteli bir iç tasarımla karşılaşıyorsunuz.

Highline donanımla birlikte standart olarak sunulan dijital gösterge paneli ve geniş ekranlı multimedya sistemi otomobilin teknolojisi hakkında ipuçları verirken, alkantara koltuklar ve konsolda kullanılan yumuşak plastik de kokpitin kalitesini tasdikliyor.

Oldukça sade ve kullanımı kolay konsolda her şey yerli yerinde, ancak Volkswagen’in diğer modellerinden ayrılan tasarımsal bir özelliği yok. Saklama alanı açısından zengin kokpitte, vites kolunun önünde, kol dayamanın altında ve ön koltukların altında saklama bölmeleri bulunuyor.

Hem ön hem de arkada sınıfının en geniş yaşam alanını sunan Volkswagen Tiguan’da arka koltuklar birbirinden bağımsız olarak ileri ya da geri hareket edebiliyor. Tamamen katlanabilen arka koltuklar ve ön yolcu koltuğu da büyük yüklerin kolayca taşınmasını kolaylaştırıyor.

Ön koltukların arkasına sabitlenmiş katlanabilir masalar ise uzun yolculuklar için oldukça pratik. Seyahat sırasında oyun oynamak ya da yemek yemek için ideal alanı sunan bu masaların hemen yan taraflarında da gizli bardaklıklar bulunuyor.

Opsiyonel olarak satın alınan Panoramik Cam Tavan ile iç tasarımın çehresi de değişiyor. Zaten geniş bir yaşam alanı sunan Tiguan, cam tavandan içeri sızan gün ışığıyla birlikte daha geniş ve ferah görünen bir kabin sunuyor.

 

Teknoloji:

Highline donanımda oldukça fazla teknolojik özellik ile gelen yeni Tiguan, Offroad fonksiyonlu ABSPlus fren sistemi, ön ve arka park sensörü, 8 inçlik Composition Media ekranı ve Dijital Gösterge Paneli gibi donanımlara sahip.

Daha önce Passat Highline‘da 2 kez deneme fırsatı bulduğum Dijital Gösterge Paneli bu otomobilin belki de en güzel ve kullanışlı özelliği. Hem çok şık görünüyor hem de istediğiniz tüm bilgi ve verilere kendi kişiselleştirmeleriniz ile ulaşabiliyorsunuz.

Volkswagen Tiguan test sürüşü misafirimde navigasyon sistemi bulunmadığı için Dijital Gösterge Paneli’nde de bu özelliği kullanmak mümkün olmuyor. Ancak Apple Car Play ve Android Auto gibi diğer bağlantı özellikleri tam fonksiyon çalışıyor.

 

Performans:

Volkswagen Tiguan test aracımda 1.4 litrelik TSI motor görev yapıyordu. 150 beygir ve 250 nm/tork güç üreten 6 ileri DSG şanzımanla kombinlenmiş bu motor, 1,5 tonluk Tiguan’ı hareket ettirmek konusunda kesinlikle sıkıntı çekmiyor.

Önden çekişli yeni Tiguan’ın 1.4 TSI motorla biraz güçsüz kaldığını, ama önümüzdeki günlerde yayınlayacağım Tiguan’ın kuzeninin yine aynı motorla nasıl beni hayretler içerisinde bıraktığını da açıklayacağım. Keşke kuzeninde olduğu gibi Volkswagen Tiguan test sürüşü konuğum da 1.4 TSI motoru ve 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemini bir arada sunsaydı.

0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlayan Tiguan’ın maksimum hızı ise 200 km/s. Yaklaşık 300 km süren test sürüşünün %70’i şehir içinde geçti. Otomobili teslim ederken ortalama yakıta baktığımda ise 8,6 litre gibi makul sayılabilecek bir rakamla karşılaştım. Açıkçası altınızda kısmen büyük ve benzinli bir kompakt SUV olunca göstergede çift haneli rakamlar bekliyorsunuz.

164.500 TL’den satılan Volkswagen Tiguan test sürüşü otomobilim, 1.4 TSI ACT 150 bg DSG motora ve Highline donanım seviyesine sahipti. Cam tavan ve metalik renk gibi opsiyonlar da eklendiğinde ise otomobilin yaklaşık 170 bin TL’ye ulaştığını söyleyebiliriz. Yakıt tüketiminin ve kalitenin beklentileri fazlasıyla karşıladığını düşünecek olursak, Tiguan 1.4 TSI Highline’ın artık günümüzde kompakt SUV sahibi olmak için mantıklı bir fiyat etiketine sahip olduğu söylenebilir.