VW Passat 1.6 TDI test sürüşü: Zirvenin Müdavimi • Onur Test Sürüşünde!

D segmentinin en sevilen modellerinden olan Volkswagen Passat’ı daha önce 2.0 TDI motoru ile bu yazıda test etmiştim. O zamanlar daha yeni sayılan Passat, konforu, geniş iç mekanı ve heybetli tasarımı ile beni etkilemeyi başarmıştı. Ağustos ayında ise otomobilin en çok tercih edilen versiyonu VW Passat 1.6 TDI test sürüşü gerçekleştirme şansı buldum.

Test otomobilini artık arkadaş olduğum güleryüzlü Volkswagen ekibinden teslim almadan önce kafamda deli sorular vardı. Acaba hangi renk? Comfortline mı Highline mı? Highline’sa deri koltuklar siyah mı kahverengi mi? gibi…

passat-1-6-tdi-test-surusu-06

3 gün boyunca benimle olacak VW Passat 1.6 TDI test sürüşü konuğumu almak için ofisten indiğimde Harvard Mavisi – kahverengi deri kombinasyonu ve Highline donanımı ile muhteşem bir Passat’la karşılaştım. Üstelik yine Highline donanımlı ilk Passat test otomobilinden daha farklı özellikleri de vardı (ya da ben yeni keşfettim).

İşte 3 günlük VW Passat 1.6 TDI test sürüşü izlenimlerim:

 

Dış Tasarım

Almanlar sedan otomobillere “Limousine“  der. MQB platformunda oturan yeni Passat’da hem bir önceki modelden 3.2 cm uzun boyu hem de şık tasarımı ile “Limousine” kelimesinin Türkçe karşılığını da neredeyse dolduracak bir otomobil.

passat-1-6-tdi-test-surusu-09

Her ne kadar kardeşi Skoda Superb’den (4,861mm) daha kısa olsa da, Passat (4,767mm) sert bakışları ve daha oturaklı tasarımı ile bana kalırsa sağ arka koltukta oturacak patronların limuzini.

vw-passat

Highline donanımdaki VW Passat’lar, LED ön ve arka farlar ve Sunroof açılır tavan gibi detaylarla çok daha iyi görünüyor.

passat-1-6-tdi-test-surusu-15

Volkswagen Passat, 2 Opak, 2 Sedefli ve 8 Metalik olmak üzere herkese hitap eden 12 farklı renk seçeneği ile sunuluyor. VW Passat 1.6 TDI test sürüşü konuğum oldukça akıllı ve çekici bir renkteydi: Metalik Harvard Mavisi.

 

İç Tasarım

Daha önceki Passat 2.0 TDI test yazısında da belirttiğim gibi: Volkswagen bu otomobille gerçekten bir üst segmenti hedeflemiş. Dış tasarımdaki kalite hissi, Doğal Kahve Nappa deri koltuklar ile direkt olarak içinize işliyor.

Tamamı deri koltuklar elektrikli ve hafızalı. Aynı zamanda masaj ve ısıtma özelliği de olan deri koltuklara bir kez oturduğunuzda bir daha kalkmak istemiyorsunuz.

passat-1-6-tdi-test-surusu-24

Koyu kahverengi koltuklar ve Pina Carolina ahşap görünümlü trimler birlikte müthiş görünüyor. Otomobillerde ahşap görünümlü (ya da ahşap) trimlere bayılıyorum diyebilirim.

passat-1-6-tdi-test-surusu-33

Ahşap-deri birleşimi ve analog saat ile nostalji yaşarken, 6.5 inçlik multimedya sistemi ve 12 inçlik tamamen dijital, nam-ı diğer hayalet gösterge paneli ile de geleceğe yolculuk yapıyorsunuz.

 

passat-1-6-tdi-test-surusu-26

Hem önde hem de arkada oldukça başarılı diz mesafesi sunan Passat’ı  yukarıda bir yerlerde belirttiğim gibi Highline donanım ile alınca, sağ arka koltuğuna kurulabileceğiniz bir makam aracı da almış oluyorsunuz.

passat-1-6-tdi-test-surusu-23

Geçtiğimiz sene kullandığım Passat test otomobilinde bulunmayan HUD (Head-Up Display) sistemi de VW Passat 1.6 TDI test sürüşü sırasında dikkatimi çeken yeniliklerden oldu. Bu bir opsiyon mu emin değilim ama oldukça kullanışlı ve kaliteli olduğu kesin.

 

Teknoloji

VW Passat 1.6 TDI test sürüşü boyunca benimle olan Highline donanımdaki otomobil, Volkswagen’in en gelişmiş (şimdilik otonom sürüş hariç J) teknolojilerini barındırıyor.

Highline donanımlı test otomobilimde Comfort donanıma ek olarak: 6.5 inçlik navigasyon ve medya sistemi, dijital gösterge paneli, LED ‘High’ ön ve arka farlar, far ve yağmur sensörü, hız sabitleyici ve limitleyici, çift bölgeli dijital klima, fonksiyonel ve ısıtmalı deri koltuklar, masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu yer alıyor.

passat-1-6-tdi-test-surusu-29

2015’te gerçekleştirdiğim 2.0 TDI Highline Passat testinde Apple CarPlay ve Android Auto henüz 6.5 inçlik multimedya sistemine entegre edilmemişti. Güncellemeyle birlikte,  zaten muazzam bir dokunmatik ve görüntü performansına sahip olan ekran artık iPhone ya da Android telefonlarınızı direkt olarak yönetebileceğiniz bir üs haline geldi.

passat-1-6-tdi-test-surusu-04

Benim gibi yola çıkmadan önce telefonu bağlayayım müziğimi açayım diyenlerdenseniz Apple CarPlay ve Android Auto tam size göre.

Apple CarPlay
Apple CarPlay

Bir önceki Passat testinde olmayan bir detay ise HUD özelliği oldu. Bir nevi projeksiyon teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz HUD, şoför tarafında ön camın hemen arkasına yerleştirilen bir cam ve konsolda gizli projektörden oluşuyor. Far kontrol düğmesinin hemen yanındaki ufak silindir ile açıp kapattığınız ve açısını ayarladığınız HUD sistemi sayesinde navigasyon yönlendirmeleri, hız bilgileri ve hız sabitleyici detaylarını gözünüzü yoldan ayırmadan takip edebiliyorsunuz.

passat-1-6-tdi-test-surusu-37

Bir diğer yenilik ise ön tampon, arka logo ve aynaların altına gizlenen 4 kamera ile yansıtılan 360 derece çevre görüş sistemi. Daha önce birçok test otomobilinde 360 çevre görüş sistemini kullandım ancak ilk defa VW Passat 1.6 TDI test sürüşü ile bu sistemden bu kadar keyif aldım.

360 derecelik çevre görüş sistemi tek kelimeyle etkileyici!
360 derecelik çevre görüş sistemi tek kelimeyle etkileyici!

Volkswagen Passat’ın 360 derece çevresini göstermekle kalmıyor, sizin ihtiyacınız olan her açıyı seçmenizi de sağlıyor. Ekrandan aracın 3D görselini tek parmak hareketi ile çevirerek yukarıdan, sağdan, soldan, önden, arkadan, yandan, sağ ya da sol profilden aracınızı görebiliyorsunuz. İsterseniz 2D moduna geçerek yalnızca ön kamera ya da arka kameradan alınan görüntüyü de takip edebiliyorsunuz.

 

Performans

VW Passat 1.6 TDI test otomobilim, Passat’ın en çok tercih edilen motor seçeneğine sahip. Hem vergi avantajı hem de başarılı tüketim-performans dengesi ile öne çıkan bu ünite, test aracımda 7 ileri DSG şanzımanla bir arada çalışıyor.

passat-1-6-tdi-test-surusu-32

3400-4000 devir aralığında 120 beygir güç üreten dizel motor, neredeyse 1.5 ton ağırlığındaki Passat’ı 250 nm/tork ile ivmelendiriyor.

10 saniyeden biraz daha fazla bir sürede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Passat 1.6 TDI, 100 km/s hızdan sonra DSG şanzımanın da yardımıyla oldukça seri hızlanıyor. Yüksek hızlarda dahi güvende hissettiren otomobilin yol tutuşu da başarılı.

passat-1-6-tdi-test-surusu-36

Test boyunca Passat 1.6 TDI yakıt tüketimini en düşük 5.9 litre, performanslı kullanımda ise 7.4 litre/100 km olarak gördüm.

Sınırları zorladığınız virajlarda önden kaymaya izin veren Passat, ufak bir şaşkınlıktan sonra hemen tekrar raya girip adrenalini arttırmadan toparlıyor.

passat-1-6-tdi-test-surusu-22

146.900 TL başlangıç fiyatı ile satılan Volkswagen Passat 1.6 TDI Highline modeli, test otomobilinde olduğu gibi cam tavan, deri koltuklar, çevre görüş sistemi, navigasyon sistemi ve ahşap iç kaplama donanımlarıyla tercih ettiğinizde 160 bin TL’nin biraz daha üzerinde satın alınabiliyor. Fiyat biraz yüksek görünse de, bu donanımlar ile sahip olacağınız bir Passat’ın keyfi emin olun bir başka oluyor.

Siz de aklınızdaki Passat’ı Volkswagen Türkiye’nin kendi sitesindeki Araç Oluşturucu’dan tasarlamak için buraya tıklayın.

passat-1-6-tdi-test-surusu-35

Yukarıdaki fotoğraftan da anlayacağınız gibi Passat 1.6 TDI Highline test sürüşü benim için çok keyifli geçti. Çok sevilen ve aranan bir renk olan Harvard Mavisi, tamamı Kahverengi deri koltuklar, kullanışlı teknolojiler ve asil tasarım. Tartıya koyduğumuzda +’ları çok olan Passat’ın göze çarpan tek -‘si ise bana kalırsa yüksek fiyatı oluyor.