Yeni Astra Test Sürüşü - C Segmenti Üzülecek • Onur Test Sürüşünde!

Yeni Astra Test Sürüşü: Lüks Segment Hissi

Geçtiğimiz günlerde yeni Astra test sürüşü ile anladım ki, Opel bu sefer gerçekten “Lüks Segmenti” üzmeyi başarmış. Yeni Astra, 2015 yılında satışa sunulurken Lüks segmentin özelliklerine sahip olma iddiası ile tanıtılmıştı.

Yeni Opel Astra, aslında bu iddiasında hiç de haksız değil. 400 km yol yaptığım hafta sonunun ardından; tasarımı, malzeme kalitesi, teknolojisi ve güvenlik elemanları ile otomobilin bu iddiasında haklı olduğunu anladım.

Yeni Astra test sürüşü ile birlikte ilk kez arka 2 koltuğu ısıtmalı ve 3 USB girişli bir otomobil kullanmış oldum. Apple CarPlay özelliğinin ne kadar kullanışlı olduğunu da ilk defa yeni Opel Astra’nın müthiş grafikli 8 inçlik ekranında keşfettim.

yeni-astra-test-surusu-02

Birkaç hafta önce yeni Renault Megane‘ı test ettiğim için, açıkçası yeni Astra’dan beklentim pek de yüksek değildi. Tabii hem yağmurlu hem güneşli, dolu dolu bir hafta sonu ve yarısı şehir içi yarısı şehir dışı 400 km sonunda yeni Astra hakkındaki fikirlerim çoktan değişmişti.

Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, yeni Astra performans-tasarım-kalite üçlüsü olarak bugüne kadar kullandığım (Peugeot 308, Renault Megane, Kia Cee’d) “En İyi C Segmenti” otomobil oldu. (Yeni Astra 2016 Avrupa Yılın Otomobili Ödülü’nü de kazandı)

Peki yeni Astra’yı neden beğendim?

Dış Tasarım

Sosyal medyadaki bazı yorumlar üzerine artık bu kısmı daha kısa tutacağım. Dış tasarım bana göre güzel, size göre kötü olabilir. Ben kendi görüşümü belirteceğim, ama eminim ki yeni Astra’yı beğenmeyen çok az insan vardır.

Opel Astra J’deki yuvarlak hatlar, Astra K’da yerini daha sivri çizgilere bırakmış. Bence iyi de olmuş. Bir önceki Astra o kadar kıvrımlı hatlara sahipti ki, ne yaparsanız yapın sportif görünemiyordu.

yeni-astra-test-surusu-19

Yeni Astra’da ise durum tamamen farklı. A sütunu daha yatay konumlandırılarak tavan kısmında bir akış yakalanmış. Bu sayede yere daha yakın (Astra J’den 2.5 cm daha alçak) ve daha sportif görünen yeni Astra, bir önceki modele kıyasla çok daha şık görünüyor.

yeni-astra-test-surusu-16

4.370mm boyundaki yeni Astra test sürüşü konuğum, 2009 ve 2015 yılları arasında satılan Astra J’den 5 cm daha kısa. Ayrıca yeni Astra, kullanılan kompozit malzemeler sayesinde artık hem daha dayanıklı, hem de bir önceki modele kıyasla 200 kg (donanıma göre 120 kg’ye kadar düşebiliyor) daha hafif.

Astra da 5. jenerasyon ile birlikte Piyano siyahı C sütunu furyasına katılan modeller arasındaki yerini aldı. Bu detayın her otomobile yakışmadığını düşünsem de, Astra Piyano siyahı C sütunu sayesinde arka ve yan camların birleştiği izlenimini vererek dinamik bir görüntü sunuyor.

yeni-astra-test-surusu-18
Yeni Astra’da Piano Black C sütunu modasına uyan modellerden.

Yeni Astra’nın dört bir yanını çevreleyen 3 boyutlu dokunuşlara rastlamak mümkün. Özellikle yeni Astra’nın kaput üzerindeki çizgileri ve kapı kollarının üzerinden geçerek arka farlara uzanan detayları oldukça iyi görünüyor.

yeni-astra-test-surusu-08

Yeni Astra test sürüşü boyunca, en üst donanım seviyesi olan Excellence donanımın tüm nimetleri benimleydi. Bu donanım seviyesinde sunulan çok kollu 17 inçlik jantları beğendim. Aslında çok kollu jantları genel olarak tüm otomobillerde beğeniyorum. Tabii temizliği biraz zor oluyor.

Dış Tasarımın Özeti: Yeni Astra o kadar güzel görünüyor ki, her park ettiğimde dönüp bir daha baktım.

İç Tasarım

Yeni Astra test sürüşünde iç tasarımında da köklü değişiklikler dikkatimi çekti. Bir önceki modele kıyasla daha sade bir kokpite kavuşan yeni Astra’da, kullanılan malzemenin kalitesi de ciddi oranda artmış.

yeni-astra-test-surusu-32

Tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan 7 inçlik IntelliLink R 4.0 ekranı ile buton karmaşıklığı büyük oranda azaltılmış. Astra J’de orijinal multimedya sistemi oldukça pahalı olduğundan, insanlar yan sanayi multimedya ürünleri tercih ediyordu. Opel artık 7 inçlik ekranı tüm modellerde standart sunması yerinde bir hamle olmuş.

yeni-astra-test-surusu-27

Hemen vites kolu ile ekran arasında konumlanan klima kontrolleri, direksiyon ve koltuk ısıtmalarla birlikte fazla kalabalık görünüyor. Ancak bu kalabalıklığı, ayarlamak istediğiniz dereceyi butonun ortasında gösteren düğmeler şık bir hareket ile unutturuyor.

Piyano siyahı trim ve altındaki metalik çizgi, kokpiti üstte yumuşak plastik, altta sert plastik olmak üzere ikiye ayırıyor.

yeni-astra-test-surusu-31

Klima kontrolleri ve vites kolunun bulunduğu orta konsol ise dikişli deri ile kaplanmış. Bu segmentte pek sık rastlamadığımız şık ve kaliteli bir detay.

İç tasarımda eksi olarak değerlendirebileceğimiz birkaç detay ise kapı konsollarındaki kaplamalardan gelen tıkırtılar ve aydınlatması olmayan torpido gözü.

2.250 TL’lik bir opsiyon olan açılır tavanın kontrolleri de oldukça karmaşık. Sunroof’u yukarı doğru açmak ve indirmek için 2 fonksiyonlu bir buton, tamamen açmak ve kapatmak için ise yine 2 fonksiyonlu tek buton kullanılmış. Sürüş sırasında doğru kontrolleri bulmak pek de kolay olmuyor. (Aşağıda)

Sunroof'un her biri 2 fonksiyonlu 2 buton yerine, 4 fonksiyonlu tek bir buton ile kontrol edilmesi gerekirdi.
Sunroof’un, her biri 2 fonksiyonlu 2 buton yerine, 4 fonksiyonlu tek bir buton ile kontrol edilmesi sürüş sırasında daha kolay olurdu.

Saklama alanı açısından kokpitte biraz sıkıntı yaşandığını söyleyebiliriz. Klima kontrollerinin altında, arabanın anahtarı ya da telefonunuzu yatay olarak koyabileceğinizi bir alan bulunuyor. Vites topuzunun hemen arkasında ise kapanabilir 2’li bardaklık yer alıyor.

yeni-astra-test-surusu-saklama

Deri kaplı kol dayamanınn içerisinde USB ve AUX çıkışları bulunuyor. Kol dayamada USB ve AUX kablolarının sıkışmaması için yapılan ufak yollar güzel düşünülmüş. Bu sayede şarj kablolarınız kol dayamanın kapağında sıkışıp yıpranmamış oluyor.

yeni-astra-test-surusu-26

Yeni Opel Astra, bir önceki modelden 5 cm daha kısa. Buna rağmen yeni Astra bir önceki modelden daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Ön ve arka koltuklarda diz mesafesi oldukça iyi. Tabii bu da bagaj hacminden feragat anlamına geliyor. Astra’nın 360 litrelik bagaj hacmi, VW Golf (380 lt) ve yeni Renault Megane’a (434 lt) rakip olamıyor.

yeni-astra-test-surusu-35

Gösterge paneli bir önceki model ile benzer olan yeni Astra’da, en azından yol bilgisayarının dijital olmasını beklerdim. Yeni Astra test sürüşü konuğum en üst donanım Excellence paketine sahip olmasına rağmen, 4.2″ (10.7 cm) Renkli Sürücü Bilgi Ekranı için IntelliLink NAVI 900’ü satın almanız gerekiyor.

Teknoloji

Excellence donanımlı yeni Opel Astra test otomobilimde; IntelliLux LED Matrix farlar, Opel Eye takip ve uyarı sistemi, ön ve arka park sensörü ile geri görüş kamerası, park pilotu, kör nokta uyarı sistemleri, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ön-arka koltuklar ve direksiyon ısıtma gibi özellikler yer alıyordu.

Yeni Astra’nın belki de en dikkat çeken özelliği segmentinde bir ilk olan IntelliLux LED farlar, otomatik uzun far fonksiyonuna da sahip. Uzun hüzmeli farları 5 LED ampül ile aktif hale getiren IntelliLux farlar, ihtiyaç halinde bu LED’lerden bazılarını kapatarak diğer sürücülerin rahatsız olmasını engelliyor.

yeni-astra-test-surusu-21
IntelliLux LED farlar, sürüş güvenliğini arttırırken olduça etkileyici de görünüyor.

Tüm donanımlarda standart olarak sunulan 7 inçlik ekran ve IntelliLink R 4.0 Bilgi ve Eğlence Sistemi, yeni Astra test sürüşü boyunca en çok kullandığım ve en beğendiğim özelliği oldu.

Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı yapabildiğiniz bu ekranın dokunmatik algısı ve görüntü kalitesi çok iyi. Telefonunuzu kol dayama içerisindeki ya da arka koltuklardaki 3 USB girişinden birisine bağladığınızda direkt olarak telefonunuzu konsoldaki 7 inçlik ekrandan kullanmaya başlıyorsunuz.

Ben Apple CarPlay özelliğini kendi telefonum ile denedim. Telefonu otomobildeki USB kablosuna bağlıyorsunuz ve telefonda CarPlay logosu beliriyor. Aynı anda IntelliLink ekranında da hemen aşağıdaki menüyü görüyorsunuz.

yeni-astra-apple-carplay

Yeni Astra’da standart olarak navigasyon bulunmuyor. Apple CarPlay veya Android Auto’yu bağladığınızda telefonunuzdaki navigasyon uygulamasını ekrandan kontrol edebiliyorsunuz. Tabii bu şekilde telefonunuzun internet paketinden harcamış oluyorsunuz.

Performans

Yeni Astra test sürüşü otomobilim 136 beygir güç üreten 1.6 CDTI ECOTEC AT6 motor-şanzıman kombinasyonuna sahipti.

3.500-4.000 devir aralığında 136 beygir güç üreten bu ünite, markanın Insignia, Mokka ve Zafira modellerinde de kullanılıyor.

1289 kg’lik yeni Astra’yı müthiş bir performansla ivmelendiren bu motor 2.000-2.250 devir aralığında ise maksimum 320 nm tork değerini yakalıyor.

yeni-astra-test-surusu-36

Performans açısından gayet tatmin edici olan 1.6 litrelik ECOTEC ünitenin yalıtımı da başarılı diyebiliriz. Özellikle motor-şanzıman uyumunun mükemmel olduğunu ve geçtiğimiz haftalarda test ettiğim Megane’ın aksine, yeni Astra’nın vites değişimlerinin kesinlikle hissedilmediğini belirtmek gerekiyor. Alt viteslerde vites kararsızlığı da olmuyor.

Yakıt tüketimi olarak oldukça başarılı olan 1.6 litrelik dizel ünite ile İstanbul içi 6.1 litrelik tüketim verisine ulaştım. 136 beygirlik motor istediğiniz gücü veriyor, ancak cebinize zarar vermiyor diyebiliriz. 🙂

10 killometresi TEM’de trafikte geçen İstanbul-Silivri yolu boyunca yeni Astra’yı 110 km/s hıza sabitledik ve toplam 69 km’de 4.5 lt/100 km tüketim ortalaması yakaladık. Bu da 69 km’de 3.15 litrelik yakıt tükettiğimiz anlamına geliyor.

 

Solda 10 km'si yoğun trafikte İstanbul-Silivri. Sağda İstanbul içi genel test ortalaması.
Solda 10 km’si yoğun trafikte İstanbul-Silivri. Sağda İstanbul içi genel test ortalaması.

Bugüne kadar Opel Astra G (2001), Opel Astra J (2013, 1.3 CDTi) sahibi olan arkadaşım Oğuz Batmaz’ın şuanda sahip olduğu Astra J 1.4 Turbo’sunu (2013, 140 bg) geçtiğimiz günlerde bende kullandım. Muazzam bir ivmelenmesi olan bu otomobili hızlandıktan sonra durdurmada frenler yetersiz ve sert kalıyordu. Yeni Astra’da farkettim ki bu sorun giderilmiş, fren performansı ön-arka soğutmalı disklerle birlikte hissedilir seviyede artmış.

Fiyat

İşin duygusal kısmına gelecek olursak, yeni Opel Astra C segmentindeki diğer modellerle karşılaştırdığımızda 71.000 TL’lik başlangıç fiyatını hakediyor.

Yeni Astra Excellence test otomobilim ise 136 beygirlik 1.6 CDTi ECOTEC AT6 otomatik şanzıman ile 101.100 TL kampanyalı başlangıç fiyatıyla sunuluyor.

yeni-astra-test-surusu-29

Test otomobilimdeki Kış Paketi (Arka koltuklarda ısıtma ve 2 USB girişi, direksiyon simidi ve koltuk ısıtma) opsiyonu 1.300 TL, Sunroof ise 2.250 TL değerinde.

Yani incelediğim yeni Astra’nın fiyatı, 3.400 TL kampanya indirimi ile birlikte 104.650 TL oluyor.

Yeni Astra fiyat listesine buraya tıklayarak ulaşabilir, buraya tıklayarak da kendi Opel Astra’nızı oluşturabilirsiniz!

C segmentinin belki de otomotiv sektöründeki en önemli segmentlerden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeni Astra, bu fiyatlandırma ile mantıklı sayılabilecek bir seçenek.