Yeni Clio 2017'de rakip tanımayacak: Clio GT-Line Test Sürüşü • Onur Test Sürüşünde!

B segmentinin kuşkusuz en başarılı modellerinden olan yeni Clio 2017 yılında yenilenen yüzü ile artık daha da ileriyi hedefliyor. Icon ve test aracımdaki gibi GT-Line donanımlarda LED ön farlar ile sınıfında öncü olan yeni Clio 2017’de zaten çok tutan tasarımını şimdi de ufak güncellemelerle desteklemiş oldu.

Ben de 120 beygirlik motoru ve EDC otomatikleştirilmiş şanzımanı ile bu ufak warm-hatch’i test etme şansı buldum. Makyajlı yüzü ile Clio’yu merak ediyorsanız sizi şöyle alalım:

Dış Tasarım

Polo gibi ağırbaşlı ve Fiesta gibi eğlenceli ve zorlu rakiplerin yanında 2017 yeni Clio, makyajlı yüzü ile tasarım olarak bir adım öne çıkmayı başarıyor. Zaten B segmentindeki rakiplerine kıyasla daha modern görünen Clio, makyajla birlikte artık çok daha iyi.

Icon ve test sürüşü konuğum Clio GT-Line donanımlarında standart olarak LED ön ve arka farlar ile donatılan makyajlı Clio, artık B segmentinde kolay kolay bulunmayan bir nimet sunuyor diyebiliriz. Gündüz ya da gece farketmeksizin Clio’nun LED farlar ile çok daha farklı göründüğünü söyleyebiliriz.

GT-Line donanımda kullanılan LED farlar ile birlikte, makyajsız modelde tamponlarda yer alan LED gündüz farlarına da ihtiyaç kalmamış.

GT-Line test aracımdaki 17 inçlik jantlar muhteşem görünüyor. Bir önceki modelde daha açık bir metalik lacivert renk ile boyanan Renault Clio GT-Line, makyajla birlikte renk kartelasında daha koyu Demir Mavi rengine yerini bırakmış.

Keşke arka frenler de disk olsaymış…

Demir Mavi ve grinin kusursuz uyumu yeni Clio GT-Line’da gururla sergileniyor. Ön tampon detayları, dikiz aynaları, yan kuşaklar ve arka marşpiyel. Tamamı gri boyalı bu detaylar ile otomobilin sportifliğinden dem vurulurken, opsiyonel olarak sunulan 17 inçlik 5 kollu jantlar ve krom egzoz çıkışı son noktayı koyuyor.

Tasarım itibariyle hot-hatch Clio RS ile standart Clio arasında konumlanan Clio GT-Line için warm-hatch demek daha doğru olabilir 🙂

İç Tasarım

Yeni Clio 2017 için ağırlıklı olarak dış tasarımında güncellemelere gitmiş olsa da, kapıyı araladığınızda iç tasarımdaki ufak yenilikler de dikkat çekiyor. Mesela Demir Mavi dış renk ile uyumlu havalandırma çerçeveleri yenilikler arasında.

Tabii ki bir Clio GT-Line’ın direksiyonuna oturmak üzere olduğunuzu havalandırma çerçevelerinden değil, bugüne kadar karşılaştığım en başarılı bel desteğine sahip mavi dikişli spor koltuklar ve GT-Line logolu direksiyondan anlıyorsunuz.

Yeni Clio 2017’ye güncellenerek giren GT-Line’ın sportif ruhu; mavi dikişli koltukların başlıklarına işli GT-Line logosu, mavi dikişli direksiyon, vites topuzu ve el freni ile içeride fazlasıyla hissediliyor.

Konsolda ise tüm kumandalar ve 7 inçlik dokunmatik ekrandan size hizmet eden R-Link bilgi ve eğlence sistemi aynı kalmış. İç tasarımdaki en büyük değişiklik, Clio Sport Tourer test sürüşünü düşündüğümde ortaya çıkıyor. Hem ön konsol hem de kapı konsollarında kullanılan plastik malzemenin kalitesi birkaç gömlek üste çıkarılmış.

B segmenti bir otomobil için makul yaşam alanı sunan yeni Clio, 190 cm boyundaki yolcular için hem baş hem de diz mesafesi açısından sıkıntı yaratsa da, rakiplerin de bu konuda pek başarılı olduğu söylenemez.

300 litrelik bagaj hacmi ile Polo’ya 20 litre (280 lt), Fiesta’ya ise 24 litre (276 lt) fark atmayı başaran yeni Clio, kabindeki saklama alanları ile de ihtiyacınızı fazlasıyla karşılıyor.

Clio GT-Line test otomobilindeki en büyük eksiklik ise bana kalırsa ön koltuk kol dayanağıydı. Makyajlı Clio’nun broşüründe kol dayanağı olduğu bilgisi verilse de test otomobilinde, hem de en donanımlı versiyon olan GT-Line’da kol dayanağının olmaması şaşırtıcıydı.

Teknoloji

Kullanılan teknolojiler açısından makyajsız versiyondan pek de farklı olmayan güncel Clio, GT-Line ve Icon donanımlarında elektrikli katlanır aynalar, elektronik klima kontrolleri ve önde usb ve AUX girişleri bulunan 7″ R-Link sistemi ile birlikte geliyor.

LED Pure Vision farlar da yalnızca Icon ve GT-Line donanımları ile birlikte geliyor. Aydınlatma performansı olarak gayet başarılı olan LED farlar, hem ön hem de arka tarafa farklı bir hava katıyor. Tamamı LED farları B segmentinde ilk kullanan model olan Clio’ya bu alanda rakip olacak model ise kuvvetle muhtemel yakın zamanda Türkiye’de satışa sunulacak yeni Seat Ibiza olacak.

R-Link bilgi ve medya sistemi ise her Renault testinde mutlaka değindiğim gibi kullanımı en kolay sistemler arasında yer alıyor. Sürüş sırasında ya da sonrasında otomobili ne kadar ekonomik kullandığınızı gösteren Eco Driving bilgi ekranı da daha ekonomik sürüş için size yönlendirmeler ve tavsiyelerde bulunuyor.

Performans

Yeni Clio 2017 yılında yeni yüzü ile yollara çıkarken motor seçeneklerinde ise değişiklik yapılmamış. 1.2 litrelik benzinli motorun 75 ve 120 beygirlik 2 versiyonu ve otomobil dünyasının en verimli ve başarılı dizel motorlarından 1.5 dCi’ın 75 ve 90 beygirlik iki versiyonu da satışa sunuluyor.

Yeni Clio GT-Line test sürüşü konuğumun kaputunun altında ise modelin en güçlü motor seçeneği olan EDC şanzımanla kombine edilmiş 120 beygirlik 1.2 Turbo görev yapıyordu.

1165 kiloluk Clio GT-Line’ın ilk viteste 120 beygir gücünde olduğunu anlayamasanız da, 2 ve 3. vitesten itibaren aslında Turbo beslemeli motorun görevini muazzam şekilde yaptığını anlıyorsunuz.

0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlayan Clio GT-Line 1.2 Turbo EDC 120 bg, yüksek devirlerde vites değiştirmek için vitesi manuel moda aldığınızda ise adeta yerinde duramıyor ve 1.6 litrelik bir performans motoruymuş hissi yaratıyor.

120 beygirlik motor sağ ayağınızı gaz pedalıyla sıkça samimi olmaya teşvik ediyor. Bu da doğal olarak yakıt tüketimini arttırıyor. Test boyunca ortalama yakıt tüketimim 7.8 litre oldu. Tabii biraz daha sakin kullanımla 6.8 litreleri gördüğümü de belirtmeliyim.

Clio GT-Line’ın standart Clio’lardan sportif iç ve dış sportif detayların yanı sıra bazı teknik detaylarla da ayrılmasını dilerdim. Neredeyse 1 tonluk hatchback bir otomobille, 120 beygirlik oldukça güçlü bir motoru bir araya getiriyorsunuz, ancak standart bir Clio ile aynı süspansiyonları kullanıyorsunuz. Açıkçası Renault’un GT-Line donanımları ile birlikte daha sert sportif süspansiyonları en azından opsiyonel olarak sunmasını tercih ederdim. Belki Clio gibi B segmenti ve fiyatı kısmen uygun bir otomobil için pahalı bir opsiyon olacağından tercih edilmemiş olabilir.

Bir fikir; Talisman test sürüşü ile birlikte deneme fırsatı bulduğum ve virajları inanılmaz keyifli hale getiren 4Control özelliğini Clio GT-Line’da ya da herhangi bir Clio’da çok keyifli olacağını düşünüyorum. Talisman gibi dev bir otomobilde bu sisteme yer açmak çok da zor değil, ancak 4 metrelik Clio’da bu sistemin uygulanabilirliğini Paris’teki mühendislere sormamız gerekiyor.