Yeni Egea HB Test Sürüşü - Bildiklerinizi Unutturacak

Yeni Egea HB Test Sürüşü: Bu sefer ezber bozacak

FIAT’ın büyük yatırımlar yaptığı Türk otomobil tarihinin en önemli projelerinden Egea’nın dünya lansmanını geçtiğimiz yıl İstanbul Autoshow’da  yapılmıştı. O sıralar ben de basın için ayrılan sandalyelerde, bu modelin marka için önemini dinliyor, brandanın kalkmasını heyecanla bekliyordum.

Gün geldi çattı, büyük ölçüde Türk mühendisliği ve teknolojisi ile Bursa’da üretilen yeni Egea HB test sürüşü fırsatı buldum.

İşte “Ezber Bozan Hatchback” yeni Egea HB test sürüşü izlenimlerim:

 

Dış Tasarım

Güçlü bir ön tasarıma sahip olan yeni Egea HB, aslına bakılırsa sedan versiyon ile neredeyse aynı görünüyor. Dikkatli gözler farkedecektir ki Egea HB modelinde, sedan versiyondan farklı olarak yuvarlak sis farları ve krom sis farı çerçeveleri yer alıyor.

yeni-egea-test-surusu-08
Mercekli farlar, Egea HB’i sedan modelden ayıran detaylardan.

Yeni Egea HB test sürüşü konuğum gibi en üst donanım seviyesi olan Lounge’u tercih ettiğinizde, krom cam çıtaları ve karartılmış arka camlar standart olarak geliyor.

yeni-egea-test-surusu-12

4368 mm uzunluğundaki yeni Egea HB, 4359 mm’lik yeni Renault Megane ve 4255 mm’lik Volkswagen Golf ile karşılaştırdığımızda bir hayli uzun bir otomobil. Bir önceki test otomobilim yeni Opel Astra ise 4370 mm’lik uzunluğu ile Egea HB’den çok az daha uzun.

Ön kaputtan başlayıp tavan boyunca devam ederek yeni Egea HB'in arka kısmına kadar uzanan şeritler, otomobilin dinamik görünüşünü destekliyor.
Kaputtan tavan boyunca devam ederek Egea HB’in arka kısmına kadar uzanan şeritler, otomobilin dinamik görünüşünü destekliyor.

C segmentinin en uzun modellerinden biri olan Egea HB, profilden baktığınızda ufak bir MPV ya da station izlenimi de veriyor. Bunun nedeni ise geniş C sütunu ve arka camın kenarlarındaki parlak siyah detaylar.

yeni-egea-test-surusu-38

Arka tasarımda beni en çok sevindiren, sedan modeldeki stop lambalarının yeni Egea HB’de değişmesi oldu. Sedan modelde C formunda bir tasarıma yer verilirken, Egea HB’de kullanılan yarı bumerang formundaki stop lambaları arka tasarıma daha sportif bir hava katmış.

 

 

 

Yeni Egea HB Geniş Yaşam Alanı

İç Tasarım

Yeni Egea HB’in kapısını aralayıp içeriye adım attığınızda, genel olarak herşey yerli yerinde ve ferah görünüyor.

Sade gösterge panelleri, fonksiyonel olduğu kadar dolgun da olan direksiyon simidi ve kokpit boyunca uzanan krom görünümlü trimler dikkat çekici.

yeni-egea-test-surusu-41

Buton karmaşasından uzak kolay erişilebilir bir kokpite sahip olan yeni Egea HB, multimedya özelliklerini yalnızca Lounge donanımda sunulan 7 inçlik ekrandan kontrol etmenizi sağlıyor.

yeni-egea-test-surusu-26

Fiat 500L ve 500XL modellerindekine benzer direksiyon simidin dolgun yapısı ve ortalama sertliği, sürüş zevkine kesinlikle olumlu yansıyor. Orta konsoldaki butonla City modunu kapatıp, direksiyonu daha ağır hale getirebiliyorsunuz.

Alkantara detaylı kumaş koltuklar oldukça rahat ve 12 litrelik saklama alanları sedan versiyondan 8 litre daha az olsa da gayet yeterli.

yeni-egea-test-surusu-03

Yuvarlak klima kontrollerinin hem kullanımı kolay hem de şık görünüyorlar. İki bölgeli otomatik klima özelliği yalnızca test aracımdaki gibi Lounge donanımda standart olarak sunuluyor.

Krom görünümlü trimin üst kısmında yumuşak plastik, alt kısmında ise sert plastik kullanılmış. Deri izlenimi vermek için desenli olarak kullanılan sert plastik torpido kısmında pek göze batmıyor.

yeni-egea-test-surusu-06
Cam kumandaları, modern iç tasarımda biraz eski görünüyor.

Direkt göze çarpan kapı konsollarında sert plastik kullanılmasa daha iyi olurmuş. Bu detay dışında genel anlamda kaliteli görünen iç tasarım, kabine doğru kavisli tavan nedeniyle özellikle arka koltukta oturanlara biraz basık görünebiliyor.

yeni-egea-test-surusu-29

Yeni Egea HB test sürüşü sırasında arka koltuğa oturanlar, sıkça otomobilin ne kadar geniş olduğunu söylediler. Aslında haksız da sayılmazlar. Yeni Egea HB, iç mekanda sunduğu yaşam alanı konusunda oldukça iddialı. Hatta bugüne kadar C segmentinde test ettiğim birçok otomobilden daha başarılı diyebilirim.

Lastik tamir kiti ile 440 litre olan bagaj hacmi, stepne ile 380 litreye düşüyor.
Lastik tamir kiti ile 440 litre olan bagaj hacmi, stepne ile 380 litreye düşüyor.

Teknoloji

Yeni Egea HB, uygun fiyatı ve sundukları ile geniş bir kitleyi hedefliyor. Bunu göz önünde bulunduran Fiat, Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus donanımlarının tamamında 3.5″ TFT yol bilgisayarı, 6 hava yastığı ve yokuş kalkış destek sistemini standart olarak sunuyor.

USB, AUX ve Bluetooth tüm donanımlarda standart.
USB, AUX ve Bluetooth tüm donanımlarda standart.

Test aracım yeni Egea HB Lounge Plus versiyonunda, far ve yağmur sensörü, otomatik kararan iç dikiz aynası, sürücü koltuğu elektrikli bel destek ayarı, acil durum freni ve geri görüş kamerası geliyor.

Yukarı saydıklarımın hepsi, C segmenti bir otomobilde zaten olması gereken teknoloji ve güvenlik donanımları diyebiliriz.

yeni-egea-test-surusu-01

Yeni Egea HB’in Urban Plus ve Lounge Plus donanımlarında sunulan Çarpışma Riski Tespit ve Uyarı Sistemi ise muhtemelen Avrupalı sürücüler için kullanılmış. Bu sistem sayesinde (eğer başka bir numarası yoksa) gösterge panelindeki yol bilgisayarından, öndeki araç ile aranızdaki mesafeyi saniye cinsinden görebiliyorsunuz. Aslında sürüş güvenliği için önemli bir detay, tabii Türkiye’de uygulayan ya da bu mesafe sistemi kullanan bir sürücü var mıdır? Hiç sanmıyorum.

yeni-egea-test-surusu-02

Gelelim test otomobilimdeki 7 inçlik dokunmatik tablet ekrana. Markanın UConnect arayüzünün kullanıldığı bu ekran, yalnızca en üst donanım seviyesi olan Lounge Plus ile birlikte geliyor. Urban modelinde 5 inçlik ufak bir ekran konsolla bütünleşik şekilde, gösterge paneli hizasında sunuluyor.

yeni-egea-test-surusu-25

Dokunmatiği ve görüntü kalitesi ile tam puan alan 7 inçlik ekran, benim bayıldığım bir yenilik olan Apple CarPlay ve Android Auto’yu da barındırıyor. Kullanımı çok kolay bir arayüze sahip UConnect, radyo, navigasyon ve telefon seçeneklerinin yanında seyahat bilgilerinizi de kayıt ediyor. Aracın bazı ayarlarını da yine bu ekrandan yapabiliyorsunuz. 6 hoparlörlü 220W’luk ses sisteminin performansı da ortalamanın üzerinde.

Performans

Fiat Egea HB test otomobilimde 120 beygir güç üreten benzinli 1.4 T-Jet motor görev yapıyordu. Lounge Plus donanım ile başlangıç seçeneği olan 1.4 Fire 95 bg benzinli, 1.4 T-Jet 120 bg benzinli ya da 1.6 Multijet II 120 bg dizel ünitleri tercih edebiliyorsunuz.

120 beygirlik benzinli T-Jet ünite sessiz ve seri.
120 beygirlik benzinli T-Jet ünite sessiz ve seri.

95 beygirlik 1.3 Multijet II dizel motor ise yalnızca Easy Plus ve Urban Plus donanım seviyeleri ile tercih edilebiliyor. Tamamı markanın diğer modellerinden tanıdık olan motor seçenekleri, şimdilik yalnızca manuel şanzımanla sunuluyor. Kısa süre içerisinde 1.6 litre benzinli motor – otomatik vites kombinasyonunun satışa çıkması bekleniyor.

Fiat testlerini sevmemin bir nedeni de genelde manuel şanzımanlı test otomobili vermeleri
Fiat testlerini heyecanla bekleme nedenlerimden biri: test otomobillerinin genelde manuel şanzımanlı olması.

215 nm tork ve 120 beygir güç üreten yeni Egea HB 1.4 T-Jet, 1.275 kg’lık hafif sayılabilecek ağırlığının da sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 9.6 saniyede tamamlıyor.

6 ileri manuel şanzımanın geçişleri neredeyse kusursuz. Genel olarak ara hızlanmaları başarılı olan yeni Egea HB, yakıt tüketimi konusunda ise pek de tutucu sayılmaz. Fiat’ın, birçok markanın aksine yakalaması imkansız yakıt tüketim verileri paylaşmaması taktirimi kazandı. Yeni Egea HB 1.4 T-Jet yakıt tüketimini şehir içi 7.7 lt olarak açıklayan, Fiat değil de X markası olsaydı, muhtemelen bu veriyi 5.7 civarında paylaşıyor olurduk. 🙂

yeni-egea-test-surusu-08Gelelim test boyunca yakaladığım tüketim değerlerine: sakin kullanımda 8-8.5 seviyelerinde gezmeme rağmen, aracı teslim ederken 250 km’lik ortalama tüketimi 10 lt/100km olarak görmek biraz üzdü. Eğer çok sakin kullanayım, 1.4 T-Jet’in 120 beygir güç ürettiğinden haberim olmasın diyorsanız, o zaman 7.5 litreleri görmek hayal değil.

Fiyat

Yeni Fiat Egea HB, Easy Plus donanım ve 95 beygirlik 1.4 Fire motor seçeneği ile birlikte 53.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Fiat Egea‘ya o kadar çok güveniyor ki tüm Egea modellerinde 5 yıl/100.000 km garanti veriyor.

En üst donanıma sahip olan yeni Egea HB test sürüşü konuğum ise 120 beygirlik 1.4 T-Jet benzinli motor ve manuel şanzıman ile 70.900 TL satış fiyatına sahip.

Metalik Kurşun Gri renk için ödenilen 750 TL ile birlikte yeni Egea HB fiyatı 71.650 TL’ye ulaşıyor. Bence C segmenti benzinli bir otomobil için oldukça makul bir rakam.

yeni-egea-test-surusu-13

Bazı yerlerde kullanılan malzemeler ile hayal kırıklığı yaratsa da, yeni Egea HB’de genel resme baktığımızda C segmentinde orta-üst sıraları yoklayabilecek bir otomobil olduğunu anlıyorum. Şık tasarımı ve geniş iç mekanı en büyük avantajı. Lounge Plus donanımda gelen 7 inçlik tablet dokunmatik ekran da grafik ve kullanım açısından oldukça başarılı. Tüm bu avantajlar, 5 yıl/100.000 km garanti, segmentine göre uygun sayılabilecek fiyatı ve TOFAŞ – Fiat güvencesi ile bir araya gelince yeni Egea HB makul bir seçenek oluyor.