Yeni Mokka X Test Sürüşü: Kompakt SUV'lerin X Bilinmeyeni

2012 yılından bu yana üretilen ve Opel’in tek SUV modeli olan Mokka nihayet yenilendi! Yenilendiğini buradan duyurduğum yeni Mokka X, tasarımı ve temsil ettiği kompakt crossover segmentindeki yenilikleri ile merak ettiğim modellerden birisiydi.

Tabii bu merakımı tetikleyen unsurlardan birisi de Opel’in bir döneme damga vuran Frontera’lardan sonra 2012 yılına kadar bir daha SUV üretmemesiydi.  2004 yılına kadar Frontera ile SUV satışına devam eden Opel, tam 8 yıl aradan sonra 2012 yılında ise Mokka modelini tanıttı.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-45

Hatchback bir otomobil ile aynı boyutlardaki Opel Mokka bu sayede şehir içinde pratiklik sağlıyor, yüksek şasi ve oturma pozisyonu ile de SUV güveni sağlıyordu. Ancak ilk jenerasyon Mokka, bana kalırsa tasarımı ile pek de etkileyici bir otomobil değildi.

Bunu farkeden Opel, yeni Mokka X test sürüşü otomobiline orta yaş makyajı uygularken eksikleri ortadan kaldırmış. Ortaya daha net hatlarla birlikte dinamik ve heyecanlı bir orta yaş makyajı geçiren kompakt SUV çıkmış.

Günümüzde fark yaratabilen modellerin tercih edildiği bir gerçek. Yeni Mokka da Amber Turuncu renk seçeneği, Apple CarPlay ve Android Auto, AFL LED farlar gibi mini SUV segmentinde tercihleri değiştirecek donanımlar sunuyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-01

Yeni Mokka X, aslında markanın önümüzdeki yıllarda üretimi kesinleşen SUV modeller için de büyük bir referans. Yeni SUV model serisini X olarak adlandıracak Opel, 2017 yılında Crossland X ve Grandland X modellerini de SUV gamına katacak. Her iki modelin de tasarım ve teknolojisi olarak Mokka X ile benzerlikler taşıyacağını öngörebiliriz.

Ne yalan söyleyeyim ilk jenerasyon Mokka’yı kullanmadım ama, bu kasa değişikliği ile ben yeni Mokka X’in tasarımı, sürüşü ve teknolojisine hayran kaldım.

 

Dış Tasarım

Yeni Mokka X, ilk jenerasyona kıyasla artık daha köşeli ve kendinden emin hatlara sahip. Özellikle ön tasarımdaki köklü değişiklikler direkt olarak göze çarpıyor.

Krom çerçeveli yeni formuyla ön tasarıma ayrı bir hava katan ön ızgara, logo yerleşimi ve detaylarıyla dikkat çekici. Sis farlarının yeni konumu ve krom tampon detayları ile artık SUV segmentine ait olduğunu kanıtlayan Yeni Mokka X, daha güçlü görünüyor. Daha yükseğe taşınan ön ızgara sayesinde, ön kısmın daha yüksek görünmesi de sağlanmış.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-28

Amber Turuncu yeni Mokka X test aracım, bu renk tercihi ile farklı ve renkli bir otomobil olduğunu kanıtlıyor diyebiliriz.

Yüksek gövde hatlarıyla özellikle şehir içi kullanımlarda büyük rahatlık ve güven sağlayan yeni Mokka X, 4,275 mm’lik uzunluğu ile daha önce test ettiğim yeni Astra HB‘ten 10 cm daha kısa. Bu sayede hem SUV kullanma keyfi, hem de park kolaylığı yeni Mokka X’de bir arada geliyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-10

Arka tasarımda ise ön kısma kıyasla daha az yeniliğe gidilmiş. Yeni arka far grubunda da AFL LED ön farlarda olduğu gibi bumerang formunda aydınlatmaya yer verilmiş. Yüksekte konumlanan arka farlar ile oldukça yüksek görünen arka tasarımda, tampon altında konumlanan metal görünümlü detay ile arazi hissi artmış.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-13

Arka camdan C sütununa uzanan detay çizgisi, krom egzoz çıkışı ve krom-siyah detaylı tavan barları ile yeni Mokka, hem oldukça şık hem de sportif görünüyor. Çift renkli, 10 kollu 18 inçlik jantlar da opsiyonel olarak ekleniyor ve yeni Mokka X’e sportiflik katıyor.

 

İç Tasarım

Yeni Mokka X test konuğum, siyah deri kaplı koltukları, IntelliLink navigasyon sistemi ve yeni kokpiti ile asıl devrimi iç tasarımda yaşadığını kanıtlıyor.

Kapıyı araladığınızda başlayan siyah rengin asaleti, deri koltuklar ve yeni konsol tasarımı ile birlikte bir adım daha öteye taşınmış.  Astra havasını taşıyan konsoldaki sade ve şık duruş, IntelliLink teknolojisini kullanan 8 inçlik ekran ile hareketlendirilmiş.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-57

Opsiyonel donanımları bulunan Opel Mokka X test otomobilim, siyah renkli kaliteli deri koltukları ve dört bir yanda kullanılan yumuşak malzemeler ile lüksü, yüksek oturma pozisyonu ve geleneksel gösterge paneli ile gerçek SUV keyfini yaşattı diyebilirim.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-82

Mokka X’in kolay ulaşılabilir ve düzenli kontrol paneli sayesinde, klima ya da IntelliLink navigasyon sistemini kontrol etmek de oldukça kolaylaşmış. Mokka X’in konsolunda yeni Astra’dan izler gözüme çarpıyor. Keşke artık miladını doldurmuş direksiyon simidi de yeni Astra’dan alınsaymış.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-60

Yalnızca deri seçeneği ile gelen AGR koltuklar, Alman Sağlıklı Sırtlar Kampanya’sı tarafından onaylanmış. Isıtmalı ve elektrikli koltuklar, bel ve diz desteği ile birlikte sürüş sırasında fark edilir derecede konforu arttırıyor.

Konforu olumsuz etkileyen bir detay: şoför ve yolcu koltuklarının minderinde anlam veremediğim rahatsız edici bir yükselti vardı. Test aracına özel bir sorun mu yoksa tüm Mokka X’lerde mi böyle sorusunun cevabını henüz bulamadım.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-81

Ses yalıtımı ile benden 8/10 alan Mokka X, ufak boyutlarına rağmen hem ön hem de arka koltuklarda diz mesafesi bakımından oldukça bonkör.

Diz mesafesinde bonkörce davranan Mokka X, bagaj hacmi konusunda da rakiplerinden daha iddialı. Örneğin yakın rakiplerinden Peugeot 2008 350 litrelik bagaj alanı sunarken, yeni Mokka X 356 litrelik yükleme alanı sunuyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-27

Üstelik tek bir hareketle arka koltukları yatırarak bagaj hacmini 1372 litreye çıkarmak da mümkün. Bu rakam da Peugeot 2008’den tam 178 litre ekstra bagaj hacmi anlamına geliyor.

 

Teknoloji

İlk jenerasyonla kıyasladığımızda X parmağında X marifet olan Opel Mokka X, 8 inçlik ekranı ve Apple CarPlay desteği ile IntelliLink Multimedya sistemi, sınıfında ilk defa sunulan AFL+ sürüşe duyarlı LED ön farlar, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi gibi teknolojileri Excellence donanımda standart olarak sunuyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-29

Opel Mokka X test sürüşü konuğumda ise Opel Eye ve Kış Paketi opsiyonları da vardı. Opel Eye aslına bakarsanız isminin altını tam olarak dolduran, sürüş sırasında 3. gözünüz olarak görev yapan bir teknoloji. Opel Eye paketi ile birlikte Ön Çarpışma İkazı, Takip Mesafesi Göstergesi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi ve Trafik İşareti Tespit Sistemi geliyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-32

Ön Çarpışma İkazı, takip mesafesi göstergesi ile birlikte hesaplama yaparak öndeki araca çok hızlı yaklaştığınızı tespit edip, kırmızı LED’ler ile ön cama bir uyarı yansıtıyor ve sesli ikaz veriyor. Takip mesafesi göstergesi ise öndeki aracın geçtiği noktaya kaç saniye sonra ulaşacağınızı gösteriyor.

Opel Mokka X Excellence donanımında standart olarak sunulan 8 inç ekranlı IntelliLink NAVI 900 bilgi ve eğlence sistemi tam bir Opel harikası. Bugüne kadar 40’dan fazla otomobil kullandım, en kolay, en anlaşılır ve en başarılı bilgi ve eğlence sistemi kesinlikle Opel’in IntelliLink NAVI 900’dü.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-30

Apple CarPlay ve Android Auto’da bulunan sistemi harekete geçirmek için, telefon ile otomobil arasında USB iletişimini kurmak yeterli oluyor. Bende Mokka X’e biner binmez telefonu USB girişine bağlıyor, bir daha da müzik, navigasyon, SMS ya da arama için telefona bakmak zorunda kalmıyorsunuz.

Unutmadan… Excellence donanımda opsiyonel olarak sunulan AGR onaylı spor deri koltukları tercih ederseniz mutlaka ön koltuk ısıtması ve direksiyon ısıtması özelliklerinin geldiği Kış Paketi’ni eklemenizi tavsiye ederim.

 

Performans

Yeni Mokka X test aracımda, sunulan tek dizel-otomatik kombinasyonu olan 136 beygirlik ünite 1.6 CDTI ünite yer alıyordu.

Önden çekişli bu motor seçeneği, hatchback bir otomobilden daha ufak boyutlara rağmen 1462 kg ağırlığıyla hantal sayılacak kasaya yeterli geliyor. Yaklaşık 11 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Mokka X 1.6 CDTI AT, 2000-2250 devir aralığında 320 nm Tork gibi hatırı sayılır bir değer yakalıyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-35

Test aracında 18 inçlik jantlar olmasına rağmen başarılı sayılabilecek bir yol tutuş performansı sergileyen Mokka X, yüksek oturma pozisyonu nedeniyle keskin virajlarda biraz adrenalini arttırabiliyor 🙂

Yeni Astra HB test sürüşünden tanıdık olan 1.6 CDTI dizel ünite ve 6 ileri otomatik şanzıman kombinasyonu, hızlanma ve uyum açısından alkışları hak ediyor. Üst segment özelliklerini dış tasarımda ve kokpitte bonkörce kullanan Mokka X, konu yakıt tüketimine gelince ise birden cimriliği tutuyor. 250 km’lik şehir içi sürüşüm boyunca ortalama tüketimim 6.3 litre /100km oldu. Şehir içi fabrika verisi ise 6 litre.

 

Fiyat

40 bin TL’nin üzerinde net bedel ile satılan Opel Mokka X, bu nedenle ÖTV zammına takılan modeller arasında yer aldı. Vergi dilimi %45 iken %50’ye yükselen yeni Opel Mokka X test sürüşü konuğum, Excellence donanım seviyesi ile 108.954 TL’den satılıyor.

yeni-opel-mokka-x-test-surusu-04

Test otomobilimin fiyatı ise Sunroof (2.070 TL), Kış Paketi (1.241 TL), Navigasyon (2.845 TL), Deri Koltuk (3.621 TL) ve son olarak Opel Eye (2.586 TL) donanımları da eklenince 121 bin TL’nin biraz daha üzerine çıkıyor.

Bu donanımda, güçlü ve tasarruflu bir mini SUV için makul sayılabilecek bu fiyatla yeni Mokka X’in başarılı olacağına inanıyorum. Öyle ki modelin segmentteki rakipleri kısmen yaşlı ve Mokka X’in dinamizmine sahip değil. Bu da Opel Mokka X’i bir adım öne geçiyor.