Yeni Nissan Navara Test Sürüşü: Yarı Pick-Up, Yarı SUV

Bugüne kadar birçok segmentte farklı markaların modelleri ile test sürüşleri gerçekleştirdim. Ama konu pick-up segmenti olunca değmeyin keyfime. Yeni Nissan Navara test sürüşü de tıpkı VW Amarok testi gibi büyük keyif aldığım testlerden biriydi.

2016 Nissan Navara, artık NP300 logosunu taşımaya başladı. 2. Jenerasyona kıyasla artık daha heybetli görünen yeni Navara NP300, aslında 2014 yılından bu yana farklı ülkelerde satılıyor.

2014 yılında Tayland’da satışa sunulan 3. jenerasyon Navara, 2015 yılında İspanya, 2016 yılında ise ülkemizde satışa çıktı.

Daha önce gerçekleştirdiğim Volkswagen Amarok test sürüşü sayesinde artık bu segmentte ufak da olsa deneyim sahibiydim. Gelelim bu deneyimlerden faydalanarak 3 gün boyunca kullandığım yeni Nissan Navara test sürüşü izlenimlerime:

Dış Tasarım

Yeni Navara, bir önceki modele kıyasla artık daha heybetli ve yakışıklı görünüyor. Yüksekte yer alan ve tek parça gibi görünen ön far grubu ile ızgara sayesinde Navara NP300 olduğundan daha da büyük görünüyor. Rakiplerine kıyasla daha yuvarlak hatlara sahip olsa da, bence Navara NP300 pick-up sınıfının en iyi görünen modellerinden.

yeni-nissan-navara-test-surusu-12_2

Navara NP300; Visia, Tekna ve Platinum olmak üzere ülkemize 3 farklı donanım seviyesi ile geliyor. Nissan Navara test sürüşü sırasında bana eşlik eden model, en üst donanım seviyesine sahip Navara NP300 Platinum modeliydi.
yeni-nissan-navara-test-surusu-04_2

Platinum donanımı ile Navara, hem premium bir SUV, hem de çok yönlü bir pick-up oluyor. Platinum paketli yeni Navara’da Visia ve Tekna’dan farklı olarak: karartılmış arka camlar, 255/60R ebatında lastikler ile 18 inç jantlar, LED farların yanı sıra, krom ön ızgara ve tavan rayları geliyor.

yeni-nissan-navara-test-surusu-06

Donanım ve tasarım olarak yeni Nissan Navara şehirli bir arazi aracı olsa da, 5.33 metrelik uzunluğu ile Volkswagen Amarok’a kıyasla daha fazla manevra ve park sıkıntısı yaşatıyor. Bana Instagram’dan ulaşan Otomobilkutuphanesi’nin kurucusu Oğuz, otomobillere ve test araçlarına olan merakı ile birkaç saat boyunca test sürüşü sırasında eşlik etti. Kendisi de dar sokaklardaki manevra sıkıntısına bizzat şahit oldu.

yeni-nissan-navara-test-surusu-07

Tüm donanımlarda standart olarak sunulan yan basamaklar, 1.84 metre yüksekliğindeki Navara’ya iniş ve binişleri kolaylaştırıyor. Yine tüm donanımlarda sunulan bagaj kapağındaki spoiler da ufak ama şık bir detay.

Arka kısımda ise, 1 ton ağırlığında yük taşıma kapasitesine sahip yaklaşık 2.3 metrekarelik kasa yer alıyor. 2 ton ağırlığındaki yeni Nissan Navara, kasada 1 ton yük taşırken, 3.5 ton yükü de rahatlıkla çekebiliyor.

yeni-nissan-navara-test-surusu-37

Pick-up’ların gün geçtikçe şehirlerde daha fazla tercih edilmesini göz ardı etmeyen Nissan, yeni Navara’yı tasarlarken büyük şehirlerde yaşayan kullanıcıları da düşünmüş. Navara NP300, yükleme ve çekme kapasitesi ile iş hayatına yardımcı olurken, SUV’lerle yarışan tasarımı ve boyutları ile de şehirde güvenle seyahat vaat ediyor.

İç Tasarım

Yeni Navara’nın kabinine girdiğinizde büyük tam deri koltuklar ve markanın popüler modeli Qashqai (Nissan Qashqai Test Sürüşü) benzeri bir kokpit ile karşılaşıyorsunuz.

Kokpitin yerleşimi tıpkı Qashqai’deki gibi olduğu için, Nissan Navara’nın değil de sanki yerden daha yüksek Platinum Premium Pack bir Qashqai’nin direksiyonuna geçmiş gibi hissettim.

yeni-nissan-navara-test-surusu-23

Yeni Navara’ya binerken kaliteli görünen deri koltuklar ile almaya başladığınız premium SUV hissiyatı, sürücü koltuğuna yerleştiğinizde ele rahat oturan deri direksiyon simidi, hemen arkasındaki şık gösterge paneli ve 7 inçlik multimedya ekranı ile katlanarak artıyor diyebilirim.

ic-tasarim-kolaj (1)

Yeni Nissan Navara test sürüşü sırasında iç tasarımda en çok hissettiğim eksiklik, yolcu tarafında A sütununa konumlandırılan tutacağın sürücü tarafında olmamasıydı. 1.84 metre yükseklikteki Navara’nın sürücü koltuğuna tırmanmak, sürücü tarafına da yerleştirilecek bir kolçakla daha kolay olabilirdi.

Hem önde hem de arkada diz mesafesi başarılı.

Saklama alanı açısından pek de cömert olmayan yeni Navara, yalnızca aracın kullanma kılavuzunun sığabildiği torpido gözü, kol dayamadaki ufak alan ve vites kolunun önünde telefon ya da cüzdanızı koyabileceğiniz alan sunuyor.

Hem ön hem de arka koltuklarda diz mesafeleri yeterli. Şaft tüneli arkada seyahat edenleri rahatsız etmiyor. Arka koltuklarda baş mesafesi de 1.85 boyundaki kişiler için iyi. Tabiki konfor, boş kasa nedeniyle arka koltuklara oturduğunuzda fark edilir oranda düşüyor. Ancak ön koltuklarda, arkada yaşanan sarsıntıyı hissetmiyorsunuz.

Teknoloji

Yeni Nissan Navara test sürüşü konuğum, en üst donanım seviyesi olan Platinum versiyonuydu. Bu versiyonda birçok teknoloji de standart olarak geliyor.

Yeni Navara’nın en önemli özelliği, ilk kez bir pick-up’ta kullanılan Multi-link süspansiyon sistemi. Arkada yer alan Multi-link süspansiyonlar, yeni Navara’ya otomobil konforu yaşatırken, kasada da 1 ton yük taşımaya yardımcı oluyor.

Doğruyu söylemek gerekirse Multi-link süspansiyonun farkı gerçekten hissediliyor. Özellikle Amarok’u düşünüyorum da, konfor olarak Navara birkaç adım öne çıkıyor.

Örneğin Visia ve Tekna versiyonlarında 4 hoparlör sunuluyor. Platinum donanımda ise 6 hoparlörlü başarılı bir ses sistemi yer alıyor. Tabiki 7 inçlik dokunmatik multimedya ve navigasyon sistemi de yine sadece Platinum donanımda geliyor.

yeni-nissan-navara-test-surusu-08_2

Navigasyon, medya ve bazı araç kontrolleri ile 360 derece çevre görüş sistemine ulaşabildiğiniz 7 inçlik ekranın arayüzü çok başarılı. Dokunmatik hissiyatı biraz zayıf olan ekrana, komut vermek için biraz baskı uygulamak gerekiyor.

Hız ve devir göstergelerinin arasında yer alan renkli yol bilgisayarı, birçok bilgi ve kontrole dikkatinizi dağıtmadan ulaşmanızı sağlıyor.

USB, Bluetooth ve AUX tüm donanım seviyelerinde standart olarak gelirken, 360 derecelik çevre görüş sistemi yalnızca Platinum’da standart.

yeni-nissan-navara-test-surusu-29

Yeni Navara’nın hiçbir donanım seviyesinde park sensörü bulunmuyor. Park sensörü yerine Nissan, test konuğumda olduğu gibi yalnızca Platinum donanımda 360 derece çevre görüşü sunuyor. Böyle büyük bir pick-up’ı park etmeyi bir nebze olsun kolaylaştıran çevre görüş sisteminin, park sensörleri ile birlikte kullanılması daha büyük kolaylık olabilirdi. Ancak sanırım Nissan, arazide sürekli olarak uyarı vereceğinden bu özellik yerine 360 derece çevre görüş sistemine yer vermiş.

LED gündüz farları ve Bi-Xenon farlar, şık göründüğü kadar iyi bir aydınlatma da sunuyor.

 

Performans

Yeni Navara Türkiye’ye 2.3 litrelik dizel motorun, 160 ve 190 beygirlik 2 farklı seçeneği ile getiriliyor. 190 beygirlik motor seçeneği, test aracımdaki gibi en üst donanım olan Platinum ile satılıyor.

190 beygirlik dizel ünite Infiniti’den alınan 7 ileri otomatik şanzımanla, 1.500-2.500 devir aralığında 450 nm tork üretiyor. Navara NP300, hem otoyolda hem de arazide müthiş bir performans sergiliyor.

yeni-nissan-navara-test-surusu-36

Multimedya sisteminin altında yer alan kumandayı çevirerek 2WD-4LO ve 4HI modları arasında seçim yapabiliyorsunuz.

2WD modunda yeni Navara 190 beygirlik gücü yalnızca arka tekerleklere iletiyor. Bu nedenle 2WD en ekonomik seçenek.
4WD HI modunda ise hafif ve orta araziye çıktığınızda araç 4×4 sisteme geçmiş oluyor. Bu mod seçiliyken Navara maksimum 100 km/s hıza çıkabiliyor.
4WD LO moduna geçtiğinizde ise artık 30 derecelik yaklaşma açısına tırmanmaya ve çamurda yol almaya hazırsınız. Bu modda tekerleklere daha fazla tork iletiliyor. Bu moda geçtiğinizde hızınız kısıtlanıyor ancak zor şartlardaki arazide dahi yol alabiliyorsunuz.

4×2 ya da 4×4 modlarını değiştirmenizi sağlayan bu kumandanın hemen yanında HDC yani Hill Descent Control (Yokuş İniş Desteği) tuşu bulunuyor. Daha önce Amarok’da test ettiğim bu özellik, arazide yüksek eğimli yerlerden inerken sensörler yardımıyla aracın gaz ve fren dengesini ayarlıyor. Yani bu tuşa bastığınızda ayağınızı gazdan ve frenden çekiyorsunuz ve yeni Navara dik araziden kendi kendine inmeye başlıyor. Gaza hafif bir dokunuş ile hızı artırabiliyorsunuz, ancak frene bastığınızda sistem devre dışı kalıyor.

Biraz ağır olan direksiyon simidi hem daha hakim ve güvenli bir sürüş hissiyatı verirken, şehir içi kullanımda bol bol kol kası çalışmanızı sağlıyor. Bu ağır direksiyon, bence sürücü koltuğundayken cüsseli ve güçlü bir pick-up kullandığınızı anlamanın tek yolu.

yeni-nissan-navara-test-surusu-18

Navara ile birlikte olduğum süre boyunca otoyolu sıkça kullanmam gerekti. Şunu rahatlıkla belirtebilirim ki kesinlikle ruhsatta yazan Kamyonet ibaresini, gaz pedalına dokunduğunuzda hissetmiyorsunuz. Zaten fazlasıyla kalıplı olan Navara, birde bu denli güçlü bir motora sahip olunca, sol şeritte önünüzdeki otomobiller için Japon korku filmi başlamış oluyor. 🙂

Fiyat

Yeni Nissan Navara, ülkemizde tamamı 2.3 litrelik dCi dizel motor seçeneği ile satılıyor. Yeni Navara’nın giriş seviyesi Visia donanım paketi yalnızca, 4×2 arkadan itişli Manuel şanzıman ile sunuluyor. Bu modelin fiyatı 79.900 TL. Yine 160 beygir güç üreten Visia donanım paketini 4×4 çekiş sistemi ile tercih ederseniz, fazladan 13 bin TL daha ödemeniz gerekiyor.

Test sürüşü konuğum Navara, Platinum donanımında. En üst donanım seviyesi olan yeni Navara Platinum, modelin otomatik şanzıman ve 190 beygirlik üniteyi 4×4 çekiş sistemi ile birlikte sunduğu tek paket.

Ne yazık ki Visia ve Tekna paketleri yalnızca manuel şanzıman ve 160 beygirlik motorlarla getiriliyor.

yeni-nissan-navara-test-surusu-21

Nissan Navara test sürüşü konuğum gibi içeride SUV, dışarıda gerçek bir pick-up gibi görünen bir Nissan Navara Platinum’a sahip olmak istiyorsanız, 4 bin TL’lik lansman indirimi ile birlikte 115.900 TL ödemeniz gerekiyor.

Hiçbir konfor özelliğinin sunulmadığı hatchback otomobillerin bile artık üç haneli rakamlara yaklaştığını (hatta bazılarının geçtiğini) düşünür ve yeni Nissan Navara Platinum’un konfor ve donanımsal özelliklerini de göz önünde bulundurursak fiyatı makul bile gelebiliyor.

Bence “Otomobilimin yanında bir de pick-up olsun garajımda” diye düşünenler için en mantıklı seçenekler arasında, artık yeni Nissan Navara da ilk sıralardaki yerini alacak.