Yeni Nissan Qashqai Test Sürüşü: Makyajdan Sonra da Zirvede Mi?

Bazı otomobiller vardır, bir segmente dahil olmak için üretilir. Bazı otomobiller vardır, bir segment yaratmak için tasarlanır. İlk olarak 2006 yılında tanıtılan Nissan Qashqai, büyük bir başarıya ulaşarak crossover segmentinin öncüsü olmayı başardı. 2013 yılında 2. jenerasyon satışa sunuldu ve daha önce burada incelediğim kasa tipiyle ilk jenerasyona kıyasla adeta devrim geçirdi. Geçtiğimiz günlerde ise iç ve dış tasarımında ufak, sürüş özelliklerinde ise büyük değişikliklere uğrayan makyajlı yeni Nissan Qashqai test sürüşü ile keyifli bir hafta geçirdim.

Nissan, 2017 yılında Qashqai modelini makyajlayarak stratejik ve oldukça yerinde bir hamle yaptı. Neden diye soracak olursanız cevap basit: çünkü yeni Peugeot 3008, sportif Seat Ateca (test yazısı için tıklayın) ve kullanışlı Volkswagen Tiguan (test yazısı için tıklayın), uzun süredir liderlik koltuğunu bırakmayan 2. jenerasyon Qashqai ile farkı kapatmaya oldukça yaklaşmıştı.

Yukarıdaki 3 modeli de uzun süre kullanma şansım oldu ve bana kalırsa makyajlı yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğuma rakip olan tek bir model var. Kim mi? Cevabını yazının sonunda bulacaksınız 🙂

Gelin yeni Nissan Qashqai test sürüşü izlenimlerime bakalım:

Dış Tasarım

Dış tasarımdaki en büyük yeniliğin ön kısımda olduğunu söyleyebiliriz. Makyajsız modelde çok daha sade ve basit görünen ön tampon ve ızgara grubu, makyajlı modelde yerini daha atak ve detaylı bir tasarıma bırakmış. Büyüyen ön ızgara, piano siyahı çerçeveye yerleştirilmiş net Nissan logosu ve farların devamı gibi görünen parlak siyah parçalar ile yeni Qashqai üzerinde sıkı çalışıldığı anlaşılıyor. Gri detaylı hava girişleri ve standart yuvarlark sis farlarının yerini alan tamponun en altındaki dikdörtgen sis farları da çok iyi görünüyor.

İtiraf etmeliyim, 1 haftalık yeni Nissan Qashqai test sürüşü boyunca otomobili her park ettiğimde, dönüp ön kısma birkez daha baktım. Gerçekten etkileyici.

Aynı formunu koruyan ancak biraz daha inceltilen ön farlarda tamamen LED teknolojisi kullanılmış ve görsel şölenin yanı sıra harika bir aydınlatma sunuyor. Makyajla birlikte LED gündüz farları da daha uzun kullanılmış ve aynı zamanda sinyal görevi görüyorlar.

Arka tasarımda ise derinlik kazandırılmış far grubu önceki modeldeki formunu korurken, bana kalırsa artık daha kaliteli ve şık görünüyor. Arka taraftaki ikinci ve son değişiklik ise ön tasarımla paralel şekilde dinamik görünen tampondaki değişiklik oluyor. Reflektörler yukarı taşınırken, tamponun alt kısmına da 2 parçalı gri detaylar yerleştirilmiş.

Ön tamponda, yan aynalarda, tavan barlarında ve arka tamponun alt kısmında gri detaylara yer verilmesi güzel bir detay. 19 inçlik 5 kollu jantlar yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumda olduğu gibi en üst donanım seviyesi olan Platinum Premium Pack donanımında standart olarak geliyor. Bir crossoverda standart olarak sunulan en güzel jantlar.

 

İç Tasarım

Dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da bazı yenilikler yapılmış. Direksiyon, vites topuzu ve yeni formları ile deri koltuklar ilk göze çarpan yenilikler.

Yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumun içerisine adım attığım anda malzeme kalitesinin de ciddi şekilde iyileştirildiğini anlıyorum. Dokunduğunuz her yerde ya yumuşak deri ya da kaliteli yumuşak plastikle karşılaşıyorsunuz.

Nissan’ın süper spor modeli GT-R’da kullanılan ile neredeyse aynı olan direksiyon simidinin tasarımı ve hissiyatına hayran kaldım. Artan sürüş ve multimedya teknolojilerinin kabul edilir bir dezavantajı olarak üzerinde çok fazla tuş olması ilk başlarda biraz kafa karıştırsa da, alıştıktan sonra direksiyondaki büyük butonların diğer otomobillere kıyasla işinizi ne kadar kolaylaştırdığını anlıyorsunuz. Vites topuzda deri körük kullanılmasının kalite hissine artı etkisi olmuş. Makyajsız versiyondaki metal detay basit görünüyordu.

Makyajsız versiyonda olduğu gibi 4 yöne ayarlanabilen çift kademeli ısıtma özelliğine sahip hafızalı elektrikli ön koltuklar çok rahat. Platinum Premium paketin ayrıcalıklarından birisi de baklava diliminin bir başka versiyonu olan harika görünümlü deri koltuklar oluyor.

Otomobilin ses izolasyonu başarılı sayılır. 100 km/s üstü hızlarda biraz rüzgar sesi duyuyorsunuz ama BOSE imzalı müzik sistemi bu sesi kolayca absorbe ediyor. Kocaman dikiz aynaları mı buna sebep oluyor diye düşündüm. Çünkü Yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumdaki dikiz aynaları o kadar büyük ki, aracın altında, üzerinde ve arkasında neler olup bitiyor, kolayca hakim olabiliyorsunuz. 🙂

Makyajlı Qashqai’da sunulan bolca saklama alanı otomobilin pratikliğini arttırıyor. USB ve AUX girişleri kol dayamanın içerisinde yer alıyor ve kol dayama kapağına telefonunuzun kablosu sıkışmasın diye özel tüneller yapılmış. Ufak ama faydalı bir detay.

Hem ön hem de arka koltuklarda sunulan diz ve baş mesafesi fazlasıyla yeterli. Tek parça halindeki cam tavan açılmıyor ama ön ve arka koltuktakiler için muhteşem manzaralar sunuyor ve iç mekanı daha ferah gösteriyor. Zeminde 2 kapaklı gözü olan bagaj hacmi 401 litre olarak korunmuş.

 

Teknoloji

En üst donanım seviyesi olan Platinum Premium Pack yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumda bir otomobilde olması gereken sayısız teknolojik detay var.

Hareketli nesne algılama sistemi, kör nokta uyarı sistemi, LED adaptif far sistemi, akıllı yorgunluk algılama sistemi, 4 kamerayla 360 derece görüntü sunan akıllı çevre görüş sistemi, akıllı arka çapraz trafik uyarı sistemi, akıllı park sistemi, otomatik uzun far, çarpışma önleme sistemi ve anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi önemli teknolojik destek sistemleri yer alıyor.

Hız sabitleyici ve limitleyici sisteminin adaptif olmaması ve şerit takip sisteminin direksiyona müdahale etmeyip sesli uyarı vermesi bence eksiklik değil, ancak 3. jenerasyon Qashqai’da bu özelliklerin de getirilerek yarı-otonom sürüş teknolojisinin sunulacağını tahmin ediyorum.

Teknolojik olarak yalnızca multimedya sisteminin daha güncel bir arayüzle gelmesini beklerdim. 7 inçlik parlama yapmayan ekran, navigasyon ve bağlantı özellikleriyle iyi ancak kullanım arayüzü biraz eski.

 

Performans

Yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumda 130 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel dCi ünite X-Tronic otomatik şanzımanla kombine edilmiş ve 320 nm tork değeri sunuyor. 0-100 km/s hızlanmayı ise 11.1 saniyede tamamlıyor. Crossover segmentindeki en atik dizel olmasa da, sessiz ve konforlu sürüşle açığı telafi ediyor.

İlk jenerasyon Qashqai daha eğlenceli bir sürüş vaat ediyordu. Makyajlı modelde ise daha olgun bir sürüş tarzı benimsenmiş. Yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle otoyolda motor ve yol sesinin ciddi oranda azaltıldığını hissediyorsunuz.

Qashqai virajlarda da gayet dengeli hissettiriyor. Elektrik destekli direksiyon sistemi oldukça direkt ve şaşırtıcı derecede direkt ve kavraması da gayet başarılı. Makyaj ile birlikte elden geçirilen süspansiyon ve direksiyon kutusu, tüm versiyonlarda standart olarak sunulan Aktif Sürüş ve Yol Kontrolü teknolojisinin de katkısıyla daha dengeli ve düzenli bir sürüş sunuyor.

1 hafta boyunca benimli birlikte olan yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğumla İstanbul içerisinde 500 km yol kat ettim. İri yapısı ve yüksek oturma pozisyonunun verdiği güvenle 130 beygiri kullanmaya teşvik eden Qashqai ile ortalama yakıt tüketimim 7 litre oldu. 1500 kilonun üzerinden bir crossover için, şehir içi ve performanslı kullanım olduğu düşünüldüğünde fena bir oran değil.

 

Fiyat

1.2 DIG-T Benzinli, sadece manuel şanzımanla gelen 1.5 dCi Dizel ve test otomobilimdeki 1.6 dCi Dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ve VISIA, TEKNA, SKY PACK, DESIGN PACK ve PLATINUM PREMIUM PACK olmak üzere 5 farklı donanım seçeneğiyle gelen makyajlı Nissan Qashqai, 1.2 DIG-T benzinli manuel ve başlangıç donanım seviyesi VISIA ile 107.350 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

En pahalı motor-donanım kombinasyonuna sahip yeni Nissan Qashqai test sürüşü konuğum (1.6 dCi X-Tronic Platinum Premium Pack) ise 201.220 TL’den satışa sunuluyor.

Nissan, sınırlı sayıda 2017 model Qashqai modeline özel fiyatlar sunuyor. 2017 ve 2018 model Nissan Qashqai fiyatlarını aşağıdaki listede inceleyebilir, tüm Nissan modellerinin fiyatlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu arada fiyat ve motor seçenekleri açısından rakibi olmasa da, donanım ve sürüş özellikleri açısından Nissan Qashqai’nin tek rakibi bana kalırsa Seat Ateca. Seat Ateca test sürüşü izlenimlerimi okuyup yeni Qashqai ile karşılaştırmak için buraya tıklayabilirsiniz 🙂